Українцям повернуть літаки? Названо ключові умови для відновлення пасажирських перельотів. Відео
Українцям повернуть літаки? Названо ключові умови для відновлення пасажирських перельотів. Відео

Українцям повернуть літаки? Названо ключові умови для відновлення пасажирських перельотів. Відео

Перед тим, як відновлювати цивільне авіасполучення, Україні потрібно радикально вирішити питання безпеки. Адже війна продовжується, і саме аеропорти можуть стати бажаними цілями для ворога. Але це не єдина складність із поверненням перельотів – також є серйозні проблеми зі страхуванням та відсутністю регламентів для воєнного часу.

Про це OBOZ.UA розповів експерт із питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце. Так він прокоментував заяву заступника глави Офісу президента (ОП) Ростислава Шурми про активну роботу з відновлення роботи аеропортів у Борисполі чи Львові.

"Немає офіційних правил, регламентів, процедур про те, яким чином повинні працювати аеропорти в умовах повітряної тривоги. Як мають евакуюватися пасажири, якщо вони на борту або, наприклад, якщо вони стоять у черзі на посадку. Величезний пул питань на сьогоднішній день не врегульовано в українському законодавстві", – попередив фахівець.

За словами Долінце, існуючі авіаційні правила розраховані на умови мирного часу. Ба більше, відкритим залишається питання наявності та місткості сховищ і укриттів в аеропортах.

Також для виконання польотів будуть необхідні дозволи спеціальних органів безпеки, зокрема Сил протиповітряної оборони. Тому, за словами фахівців, для відкриття цивільних рейсів має бути дотримано ряду умов, головні з яких:

  • безпека польотів;
  • розробка нових інструкцій до роботи під час загроз;
  • наявність інфраструктури обслуговування суден;
  • авіаційне страхування.

У таких умовах невідомо, чи взагалі знайдуться авіакомпанії, що погодяться літати в Україну під час війни. "Відкриваючи повітряний простір, Україна бере на себе відповідні міжнародні зобов'язання та гарантує, що цей повітряний простір безпечний. У разі будь-яких інцидентів у цьому повітряному просторі їй доведеться відповідати за міжнародним законодавством. Зокрема, якщо повітряні судна зазнають тих чи інших руйнувань чи пошкоджень, страхові компанії з високою ймовірністю зможуть потім питатись в Україні та отримувати мільйонні компенсації", – зазначив Долінце.

Він зазначив, що страхування цивільних рейсів під час війни – це також складна тема. Умови такого страхування будуть геть іншими порівняно із звичайною страховою практикою.

Нагадаємо, тим часом в Офісі президента вже не вперше говорять про можливість відновити авіаперельоти в Україні до закінчення війни. Раніше таку можливість допустив голова ОП Андрій Єрмак. Втім, за його словами, головною умовою є надання Україні додаткових систем ППО.

"Посилення ППО стане запорукою відновлення. Для відновлення України потрібна надійна "парасолька". Зокрема, її посилення дозволить нам знову відкрити один з аеропортів України. Ми вже працюємо над цим із нашими партнерами", – заявляв керівник ОП.

Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат також чітко зазначав: єдиною умовою для відновлення польотів стане наявність у військових усіх необхідних засобів захисту неба. Він наголошував: наразі всі українські аеродроми – "оперативні". І всі вони перебувають у підпорядкуванні військових.

Як повідомляв OBOZ.UA, низка великих авіакомпаній готові повернутися на український ринок – причому, як лоукостери, так і "звичайні". Щойно дозволить ситуація з безпекою, їм знадобиться зовсім небагато часу на відновлення польотів – перевізники вже працюють над цим.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader