Як передає Укрінформ, про це зазначив у інтерв’ю «Голосу Америки» Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
«На жаль, я постійно фіксую факти, що Міжнародний комітет Червоного Хреста не виконує свій мандат, не вимагає нічого від росіян», - сказав він, відповідаючи на запитання стосовно українських військовополонених, які могли загинути під час авіатрощі Іл-76, як про це заявляють росіяни.
Лубінецьвисловив сподівання, що, перебуваючи у США, в країні, яка є найбільшим донором МКЧХ, йому вдасться спонукати представників США до спілкування з представниками Червоного Хреста.
«Якщо в світі діє тільки одна організація з унікальним мандатом захисту прав військовополонених, то ми очікуємо саме від цієї організації максимально швидкої ефективної реакції», - зазначив посадовець.
Він додав, що зі свого боку після інформації про авіатрощу ІЛ-76 написав офіційний лист до МКЧХ , сподіваючись отримати відповідь відносно українських полонених, але її, на жаль, немає.
Лубінець також розповів, що за правилами, коли росіяни беруть когось у полон, то повинні інформувати про це представників МКЧХ, а ті у свою чергу мають провести опитування, зафіксувати медичний стан, якщо є поранення — якого ступеню важкості. Після цього МКЧХ повідомляє в спеціальний центр у Женеві, а той повідомляє в Україні родичам та в Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
Водночас росіяни, коли вирішують когось підтвердити, просто надають списки.
За інформацією омбудсмена, російська сторона не надає можливості фізичного доступу, і МКЧХ цей доступ не вимагає.
Як повідомляв Укрінформ, під час п’ятдесятого обміну полоненими, який відбувся 31 січня, з російського полону повернули 207 українських захисників, серед яких 95 представників ЗСУ, 56 нацгвардійців, 26 прикордонників, 29 воїнів Територіальної оборони та один представник Національної поліції.
Під час обміну 31 січня з російського полону повернули українських військовополонених, яких планували повернути ще 24 січня, окрім 65 людей, яких російська сторона назвала загиблими внаслідок авіатрощі Іл-76 у Бєлгородській області РФ.
Джерела у ЗСУ зазначили, що цей літак перевозив ракети для ЗРК С-300, які росіяни використовують для масованих обстрілів Харківщини та інших прикордонних регіонів України.
У Міноборони РФ стверджують, нібито в літаку перебували 65 полонених українських військовослужбовців, шестеро членів екіпажу і троє супроводжуючих.
Юсов заявив, що обмін полоненими між РФ та Україною мав відбутися 24 січня. За його словами, оприлюднена російською стороною інформація про те, що військовополонені могли перебувати у літаку Іл-76, який впав у Бєлгородській області, перевіряється.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна наполягатиме на міжнародному розслідуванні ситуації навколо падіння російського літака Іл-76 у Бєлгородській області РФ.
Юсов поінформував, що РФ не дає згоди на проведення міжнародного розслідування авіатрощі літака Іл-76.