Гастроскопія – це процедура, яка дає змогу лікареві детально оглянути стан шлунково-кишкового тракту та виявити хвороби. Правильна підготовка до ФГДС полегшить процес.
Лікар-гастроентеролог розповіла Фактам ICTV про те, яка має бути підготовка до гастроскопії.
Для чого робити гастроскопію
Езофагогастродуоденоскопія, гастроскопія (ФГДС) – це важливий інструмент для діагностики захворювань стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки за допомогою гнучкого приладу – ендоскопа.
Процедура дає змогу виявити різноманітні захворювання, наприклад виразкову хворобу, гастрит та навіть рак шлунка.
– ФГДС дає змогу оцінити стан слизової, виявити запальні, деструктивні процеси (ерозії та виразки), новоутворення в цих органах, моторні порушення, – зазначає експертка.
Можна взяти зразки тканини (біоптати) для патоморфологічного дослідження з метою верифікації хвороб, виявлення хелікобактерної інфекції.
Якщо хворобу вже діагностовано, гастроскопія дає змогу стежити за ефективністю лікування та коригувати його за потреби.
Під час ФГДС лікар може видаляти невеликі поліпи та брати біопсію для подальшого аналізу.
– Крім того, езофагогастродуоденоскопія дає можливість провести певні лікувальні заходи, наприклад зупинити кровотечу, видалити пухлини, – каже лікарка.
Як підготуватися до гастроскопії
Головне у підготовці до ФГДС – це нічого не їсти зранку.
Останній раз, коли можна їсти – за 8 годин до процедури. Важливо утриматися від їжі, оскільки це дає змогу лікареві чіткіше та детальніше дослідити стінки шлунка.
– Зранку перед дослідженням необхідно відмовитися від прийому їжі, рідини, ліків, цукерок, жувальних гумок, – застерігає фахівчиня.
Одяг під час підготовки до гастроскопії обирайте зручний, щоб вам було зручно лягти і встати.
– Якщо в медзакладі не пропонують переодягнутись у спеціальний халат, то бажано вдягнути речі, які не заважатимуть вільно дихати – не стискатимуть шию, грудну та черевну порожнину, – радить лікарка.
Важливо враховувати, що не повинно бути фізичного навантаження та важких обідів напередодні.
– Необхідно утриматись від куріння, прийому гострої, солоної, смаженої їжі, алкоголю, продуктів, що викликають підвищене газоутворення (бобових, свіжих овочів і фруктів, молочних продуктів, хлібо-булочних та кондитерських виробів, газованої води) за 1-2 дні до проведення ендоскопії, – говорить експертка.
Перед проведенням гастроскопії необхідно зняти окуляри, зубні протези, металеві прикраси в язиці, щоб вони не заважали введенню зонда в стравохід.
Гастроентеролог попереджає, що всім пацієнтам, хто занадто хвилюється, і для зменшення неприємних відчуттів під час обстеження ШКТ лікар може провести ендоскопію під наркозом – у стані медикаментозного сну.
Чого не можна робити після гастроскопії
Після процедури не рекомендовано керувати автомобілем протягом кількох годин, оскільки може бути відчуття сонливості та некеровані рухи.
– У день проведення дослідження небажано сідати за кермо через зниження швидкості реакцій, – каже медик.
Перші дві години після гастроскопії слід утриматися від їжі та гарячих напоїв. Харчування слід вводити поступово.
Упродовж доби після гастроскопії не можна вживати:
- гаряче;
- гостре;
- копчене;
- мариноване;
- кисле;
- смажене;
- жирне;
- соуси;
- соки та газовані напої;
- каву;
- алкоголь;
- продукти, що містять грубу клітковину (свіжі овочі та фрукти).
– За появи будь-яких скарг після проведення гастроскопіі необхідно терміново звернутися до лікаря, – наголошує експертка.
Гастроскопія – це важлива процедура для вивчення та діагностики захворювань шлунково-кишкового тракту.
Правильна підготовка до гастроскопії та дотримання рекомендацій від лікаря допоможуть зробити процедуру менш болісною та ефективнішою.