Військові та чиновники зі США турбуються, що їм доведеться брати гроші з інших проєктів, щоб продовжити фінансування України в умовах затяжної війни з Росією.
Про це пише CNN з посиланням на чиновників з армії США.
Телеканал зазначає, що з жовтня 2023 року, початку фінансового року, армія витратила понад $430 млн на різні операції, включно з навчанням українських військ, транспортуванням устаткування і розгортанням американських військ у Європі.
– Ми, по суті, виводимо армію з-під удару, – сказав CNN високопоставлений армійський чиновник.
Досі цей рахунок оплачувався з коштів командування сухопутних військ у Європі та Африці. Без затвердженого Конгресом бюджету на 2024 рік і без додаткового фінансування України у командування є приблизно $3 мільярди на оплату $5 млрд операційних витрат, пояснив другий високопоставлений армійський чиновник. Сюди входять не тільки операції, пов’язані з підтримкою України – навчання і перекидання зброї та обладнання до Польщі та України, – а й інші операції командування США по всій Європі та Африці.
За даними видання, якщо протягом кількох місяців Конгрес так і не ухвалить нового рішення щодо фінансування України, армійським чиновникам доведеться ухвалювати жорсткі рішення і брати гроші від менш важливих проєктів, як-от вкрай необхідне будівництво казарм або стимулювання призову на військову службу в умовах рекордно низького рівня рекрутингу.
Якщо армія не залучить кошти з інших джерел, то до кінця травня в бюджеті армії в Європі та Африці, що становить приблизно $3 млрд, закінчаться гроші на операції, пов’язані не тільки з Україною, а й з іншими країнами Європи та Африки, сказав CNN другий високопоставлений армійський чиновник.
– Якщо ми не отримаємо базового бюджету, якщо ми не отримаємо додаткового (пакету фінансування, – Ред.) щодо України, якщо уряд закриється, якщо ми не отримаємо нічого іншого і нічого не зміниться відсьогодні… ми вичерпаємо фінансування (операцій і технічного обслуговування, – Ред.) у травні, – сказав CNN представник армії.
Ці операції включають у себе навчання для армійських сил у Європі та Африці і перекидання обладнання на театр військових дій. Контракти також не будуть оплачуватися вчасно і спричинять штрафні санкції, додав він.
Міністр армії Крістін Вормут – старша цивільна очільниця служби, яка зрештою вирішує, куди буде витрачено більшу частину бюджету, сказала CNN, що, на її думку, армії “доведеться наче пограбувати Петра, щоб заплатити Павлу”.
– Кожен додатковий долар, який у мене є, дуже важливий, куди я його спрямую. І я постійно обираю між тим, чи витратити його на казарми? Чи покласти його на стимули для призовників? Чи покласти його на навчання? Чи покласти його на модернізацію? У мене немає вільних грошей, щоб просто пожертвувати частину з них, – сказала Вормут.
Навчання триває
У той час як фінансування України з боку США вичерпалося, підготовка українських військ триває, оскільки президент визнав її критично важливою.
Полковник Мартін О’Доннелл, прессекретар армії США в Європі та Африці, повідомив CNN, що США навчають близько 1500 українців на навчальному полігоні Графенвер у Німеччині. У США також триває навчання українських пілотів на винищувачах F-16 на базі Національної гвардії ВПС Морріс в Арізоні.
Крім навчання, українцям, як і раніше, постачають обладнання із запасів США в рамках попередніх пакетів президентських повноважень зі скорочення чисельності особового складу (PDA), а також зброю й устаткування, закуплене на оборонно-промисловій базі в рамках Ініціативи зі сприяння безпеці України (USAI).
Раніше США регулярно оголошували про пакети PDA і USAI, поки фінансування не закінчилося наприкінці 2023 року.
Конгрес не може зважитися на допомогу
Законодавці в Конгресі США вже кілька місяців обговорюють наступний транш фінансування для України. Минулого тижня Сенат проголосував за ухвалення законопроєкту про зовнішню допомогу на суму $95,3 млрд, включно з $60 млрд на підтримку України. Але поки незрозуміло, яке майбутнє чекає на цей законопроєкт у Палаті представників; спікер Майк Джонсон заявив журналістам у вівторок, що він “безумовно” не має наміру виносити його на голосування.
– Зараз ми маємо справу з процесом виділення асигнувань, у нас є найближчі строки, і саме до них прикута увага Палати представників наразі, – сказав він.
Мільйони доларів, які армія витратила цього фінансового року на те, щоб тримати колеса обертаючимися в Європі, розділені на три основні категорії, пояснив другий чиновник, – контракти, поїздки і транспорт, а також постачання.
Сюди входять логістичні потреби, продовольство, ключове обладнання, включно з наметами, і витратні матеріали, як-от паливно-мастильні матеріали та запчастини для ремонту, не тільки для українців, а й для американських військ, які їх навчають. Наразі у 2024 фінансовому році армія витратила $39,7 млн на наземний транспорт, повідомив CNN перший високопоставлений армійський чиновник.
Хоча частину витрат армії можна заповнити за рахунок законопроєкту про додаткові витрати, обговорюваного на Капітолійському пагорбі, для служби також вкрай важливо, щоб Конгрес затвердив бюджет на 2024 фінансовий рік. Минулого місяця законодавці схвалили законопроєкт про короткострокове фінансування, щоб уряд працював до початку березня.
І справа не тільки в армії: начальник бюро Національної гвардії генерал Деніел Хокансон заявив журналістам, що відомству зрештою будуть потрібні додаткові ресурси, якщо США мають намір підготувати більше українських пілотів F-16.
– У нас є ресурси для продовження вже розпочатої підготовки… і ми сподіваємося, що всі ці люди завершать навчання наприкінці цього року. А якщо ми вирішимо розширити цю програму, то, вочевидь, нам знадобляться ресурси для підготовки додаткових пілотів і наземного обслуговуючого персоналу, – сказав Хокансон.
На брифінгу на початку цього місяця Сабріна Сінгх, заступниця прессекретаря Пентагону, порушила питання про відсутність бюджету на 2024 рік, заявивши, що Пентагон “втрачає критично важливий час”.
– Ми перебуваємо вже на п’ятому місяці цього фінансового року, а Міністерство оборони все ще… працює в рамках третьої безперервної резолюції. Це ставить під загрозу нашу національну безпеку і не дає змоги міністерству модернізуватися, оскільки ми обмежені наявним рівнем фінансування. Ми просимо Конгрес негайно ухвалити наш базовий бюджет і додатковий запит, – сказав Сінгх.
Другий високопоставлений армійський посадовець попередив, що в кінцевому підсумку затримка фінансування має більш серйозні наслідки, ніж припинення навчання чи допомоги Україні.
– Усе це взаємопов’язано. Те, що ми робимо в одному місці, впливає на нас всюди. Якщо ми відмовляємося від цього – ви ж не думаєте, що Китай стежить за цим у Тихому океані? Ви думаєте, що це не матиме прямого впливу на Тихий океан? … Росія безумовно спостерігає, – сказав чиновник.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що Україна сподівається на США у питанні додаткового фінансування.