Команда американських учених зі Стоматологічного коледжу Нью-Йоркського університету та Школи стоматологічної медицини Пенсільванського університету створила застосунок, що допоміг більше ніж половині учасників експерименту подолати страх перед стоматологом.
Управління думками
Згідно з дослідженням Нью-Йоркського університету, 30% людей бояться йти до дантиста, зокрема понад 20% тих, хто нещодавно був на прийомі.
Новий застосунок демонструє багатообіцяючі результати в лікуванні цього розладу, використовуючи принципи когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) та усвідомленості – і все це, не виходячи з дому і приватно.
– Ці технології розширюють можливості пацієнтів за допомогою стратегій управління своїми думками, почуттями і поведінкою на наступному прийомі в стоматолога, – заявив клінічний психолог Річард Гейман.
За словами експертів, багато досліджень показують, що КПТ може бути ефективною в лікуванні страху перед стоматологічною допомогою. За кілька годин у стоматологічному кабінеті пацієнти вчаться дивитися в обличчя своїм страхам, виявляти й оскаржувати свої негативні переконання, а також перевіряти свою здатність краще справлятися із ситуацією.
Віч-на-віч зі страхом
Завдання, що стояло перед вченими, полягало не в тому, як впоратися зі страхом перед стоматологією, а в тому, як об’єднати перевірені підходи таким чином, щоб вони були доступні пацієнтам і працювали для стоматологів.
Так з’явився застосунок для смартфонів Dental FearLess, який використовує активні інгредієнти КПТ у захопливій серії занять, що виконуються віртуально.
У застосунку учасники знайомляться з навчальними матеріалами про страх і тривогу, включно зі стратегіями й навичками подолання труднощів, які можна використовувати в стоматолога: від роботи з диханням і м’язової релаксації до ефективного спілкування та боротьби з непотрібними думками.
– Програма спрямована на те, щоб змінити те, що ви робите, що ви думаєте і що ви відчуваєте у стоматолога, – кажуть дослідники.
Результати
За словами вчених, дослідження показало багатообіцяючі результати:
- 49% учасників після наступного візиту до стоматолога більше не відчували страху;
- 97% заявили, що змогли ефективно впоратися з дискомфортом від відвідування стоматолога;
- 85% повідомили, що зустріч пройшла краще, ніж очікувалося;
- 60% заявили, що страх, який вони відчули, був менш сильним, ніж очікувалося.
Повідомляється, що дослідники також тестують використання віртуальної реальності з метою розробки набору інструментів, які стоматологи можуть використовувати для лікування страху у своїх пацієнтів.