Росія офіційно запровадила заборону на експорт бензину з 1 березня.Це вже друге таке ембарго за останні півроку. Причиною запровадження обмежень став дефіцит автомобільного палива на російському ринку. Нестачу бензину, очевидно, призвела серія атак дронів на нафтопереробні заводи (НПЗ) РФ, а також аварії на таких підприємствах. Така заборона скоротить експортні доходи Кремля.
Постанову про заборону експорту бензину ухвалив уряд РФ 29 лютого, повідомляють федеральні пропагандистські ЗМІ. Вони вказують, що ембарго "дозволяє підвищити гарантований обсяг пропозиції палива ". По суті, таке формулювання означає, що Росії потрібно подолати дефіцит на внутрішньому ринку.
Ембарго діятиме мінімум півроку. Воно стосується постачання всіх видів бензину в переважній більшості експортних напрямків.
Винятком стануть країни-члени Євразійського економічного союзу, Монголія, Узбекистан та анексовані території Грузії. Крім того, дозволяється вивозити з РФ бензин для особистого користування та надання гуманітарної допомоги.
Також російські НПЗ зобов'язали продавати 16% дизельного палива на біржі. До 1 березня цей обов'язок було встановлено на рівні 12,5% від загального обсягу.
Росія після атак дронів на НПЗ тільки в січні-2024 втратила 37% експорту бензину. Місцеві експерти вже порівнювали ситуацію з минулорічними ударами самої РФ по українській енергетиці і зазначали, що тепер "настала черга Росії".
Атаки на НПЗ в 2024 році почалися удари по об'єктах "Роснефти" і "Новатека" в різних регіонах Росії. Також у Ярославлі безпілотник упав на НПЗ "Славнефть-Янос". Це призвело до серйозних наслідків, включаючи пожежу на Туапсинському НПЗ "Роснефти", яка змусила підприємство припинити виробництво.
Попередню заборону на експорт автомобільного палива РФ запроваджувала наприкінці вересня 2023 року через стрімке зростання внутрішніх цін на бензин та дизель. На початку осені-2023 у деяких регіонах РФ навіть виник дефіцит пального.
Ці обмеження було знято в середині листопада-2023. Росія не розкриває даних про те, скільки валютної виручки було недоотримано через заборону. Проте слід враховувати, що продукція нафтопереробки одна із важливих експортних галузей для РФ.
Як повідомляв OBOZ.UA, російський диктатор Володимир Путін у своєму посланні до Федеральних зборів 29 лютого збрехав про небувалі економічні успіхи РФ. За словами господаря Кремля, Росія – чи не лідер глобальної економіки і скоро нібито увійде до топ-4 найсильніших економік світу.
Водночас, за прогнозами західних експертів, економіка Росії може не витримати зростаючих витрат на тлі обмеженої пропозиції та інфляції, що росте. Причина – перебування у стані небезпечного перегріву.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!