Росія провела масштабну ворожу кампанію інформаційного впливу в африканському інформаційному просторі, щоб дискредитувати Україну, вище політичне керівництво держави та його оточення. Зокрема, вона була спрямована проти президента Володимира Зеленського.
Кампанія РФ для дискредитації України
У Центрі протидії дезінформації РНБО виявили та проаналізували пропагандистську компанію Росії у країнах Глобального Півдня та, зокрема, Африки для подальшого розповсюдження наративів в Європі.
Основна ціль інформаційної кампанії – дискредитація президента Володимира Зеленського та України серед міжнародних партнерів з використанням африканських медіаресурсів, вважають у ЦПД.
Там зазначають, що Росія використовує низку африканських медіаресурсів для досягнення цієї мети, активно застосовує технології дипфейк (синтез зображення людини), інші методи дезінформації й маніпулювання свідомістю.
Які російські фейки виявлено
Центр протидії дезінформації РНБО проаналізував англомовні, французькомовні, арабськомовні, російськомовні інформаційні матеріали африканських і російських ЗМІ за період з 20 серпня 2023 року до 31 січня 2024 року.
За цей час виявили низку російських фейків про Україну в медіапросторі країн Африки, які були оприлюднені послідовно. Серед них:
- на узбережжі Єгипту знайшли розкішну віллу родини президента України Володимира Зеленського;
- Олена Зеленська витратила $1 млн на шопінг у Нью-Йорку;
- Фонд Олени Зеленської причетний до продажу дітей;
- президент України Володимир Зеленський придбав яхти за $75 млн;
- вбивство єгипетського журналіста-розслідувача Мохаммеда Аль-Алаві;
- Зеленський купив віллу гітлерівського міністра пропаганди Геббельса;
- Україна планує закуповувати уран у Нігеру для виготовлення ядерної зброї.
Фото: Центр протидії дезінформації
Повний аналіз всіх зазначених російських фейків можна переглянути на сайті Центру протидії дезінформації РНБО.
Які висновки
У Центрі протидії дезінформації РНБО встановили, що в російській інформаційній кампанії використали медіа таких африканських країн: Єгипет, Нігерія та Сенегал.
Водночас матеріали та відеозаписи, які фігурували в поширенні фейків, опубліковані під авторством вигаданих осіб, які посилаються на анонімні джерела.
Варто звернути увагу, що візуально приміщення, які фігурують у фейкових відео, виглядають майже однаково.
Серед ЗМІ, які виділяються антиукраїнською риторикою, перераховано Sene.news, The Nation nf El Mostaqbal. Матеріали з цих медіа мають більше цитування російських джерел, ніж українських. Водночас українські джерела часто подають як недостовірні.
У ЦПД констатували, що зазначені ресурси ведуть підривну інформаційну діяльність, що становить загрозу національній безпеці України.
За інформацією ЦПД, фейки не набули значного поширення в міжнародному інформаційному просторі, на відміну від російського. Там роблять висновок, що Росія використовує африканські медіа з метою підвищення довіри аудиторії до недостовірної інформації.
Водночас у Центрі протидії дезінформації переконані, що подальше використання Росією африканських ресурсів несе загрозу національній безпеці України та може вплинути на рівень підтримки серед міжнародної спільноти.