Довічне утримання: чому деякі українці отримують 50 мінімальних пенсій
Довічне утримання: чому деякі українці отримують 50 мінімальних пенсій

Довічне утримання: чому деякі українці отримують 50 мінімальних пенсій

Експерт із пенсійної політики Сергій Коробкін у своєму нещодавньому відео порушив злободенну тему пенсійного забезпечення українських суддів.

Чому представники Феміди отримують такі високі виплати порівняно зі звичайними громадянами? Адже пенсії, як і зарплати суддів, виплачуються із державного бюджету, тобто з кишені пересічних платників податків.

Якщо середня пенсія в Україні сьогодні становить трохи більше ніж 5000 гривень, то середня пенсія судді, за даними Пенсійного фонду, на 1 січня 2024 року сягнула майже 100 000 гривень. Таким чином, один суддя в середньому отримує пенсію, що дорівнює майже 20 звичайним пенсіям. А максимальна суддівська пенсія може сягати 50 мінімальних.

У чому причина такої кричущої диспропорції? За словами Сергія Коробкіна, судді отримують пенсію (або "довічне грошове утримання") у розмірі щонайменше 50% від своєї зарплати.

При цьому сама зарплата судді прив'язана до прожиткового мінімуму та становить від 30 прожиткових мінімумів для районного судді до 75 для суддів Верховного суду. На початок 2024 року це означає оклади у 63 000, 105 000 та 157 000 гривень відповідно. Адже до окладу ще нараховуються численні надбавки та премії.

Спроби урізати надхмарні суддівські пенсії робилися неодноразово, починаючи з 2012 року. Однак вони або стосувалися лише майбутніх пенсіонерів, або визнавались неконституційними. "Простіше кажучи, судді відсудили своє право на високі пенсії", - резюмує Коробкін.

Навіть анонсоване рік тому скорочення пенсій суддям Конституційного суду з 50 до 30% від зарплати так і залишилося на папері.

"Тобто попіарилися, ЗМІ надрукували, що уріжуть суддям пенсії. Але це був лише законопроект, його до справи не довели", - коментує експерт.

На думку Коробкіна, в умовах війни та дефіциту бюджету питання обмеження суддівських пенсій має бути винесене на порядок денний. Голова Бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа анонсувала відповідні ініціативи вже цього року.

"З огляду на те, що в бюджеті грошей немає, напевно, можливо було б прийняти якесь вольове рішення, знайти компроміс у Верховній Раді та компроміс серед чиновників", - наголошує Сергій Коробкін.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader