Перфекціонізм може сприяти розвитку депресії, тривожних розладів, порушень харчової поведінки, обсесивно-компульсивного розладу, вигоранню, почуттю провини, складнощів у спілкуванні тощо.
То що таке перфекціонізм
Прагнення бути бездоганним, ідеальним у всьому, схильність ставити перед собою занадто високі цілі та нереалістичні очікування характерні для перфекціоніста. Всі його дії і думки завжди супроводжується надмірно критичною самооцінкою і болісним сприйняттям помилок і невдач.
Фахівці Центру когнітивно-поведінкової терапії зазначають, що перфекціонізм дійсно мотивує до найкращого результату. Саме тому, приміром, роботодавцями він сприймається як позитивна характеристика людини.
Проте, сучасні дослідники розглядають перфекціонізм як трансдіагностичний процес — явище, коли такий спосіб мислення людини може потенційно призвести до різних психічних розладів.
У спілкуванні така людина часто сприймається негативно. А якщо це керівник – то у нього завжди будуть конфлікти з підлеглими через надмірний контроль та постійні перевірки результату отриманих від нього доручень чи поставлених завдань.
Така людина не визнає права на помилку для будь-кого, в тому числі для себе самої.
Хоча насправді без помилок ми б не могли вчитися й отримувати унікальний життєвий досвід.
Фахівці Центру когнітивно-поведінкової терапії наголошують, важливо те, як сприймати помилку та яке значення їй надавати.
Перфекціонізм і психічне здоров’я
Перфекціоніст завжди хоче, щоб його успіх помітили і визнали досягнення. Якщо цього не трапляється, наростає тривожність, виснажується нервова система.
У такої людини майже ніколи немає хорошого настрою, вона всім незадоволена. А критику сприймає як особисту трагедію з усіма наслідками, що випливають.
Залежно від вираженості, перфекціонізм може суттєво впливати на психічне здоров’я, прийняття рішень, ставлення до себе, самопочуття, спілкування та на якість життя загалом.
Перенавантаження через намагання зробити все й одразу, та ще й на найвищому рівні, жертвування відпочинком задля справи – прямі кроки до вигорання.
Якщо людина визнає свої проблеми – це перший крок до змін у житті. А кваліфікована психотерапевтична допомога пришвидшить ці зміни.
Джерело: Бережи себе