Обрізка лохини навесні: інструменти, ідеальний час і техніка
Обрізка лохини навесні: інструменти, ідеальний час і техніка

Обрізка лохини навесні: інструменти, ідеальний час і техніка

Антиоксидант, прекрасне джерело вітамінів і мінералів – ця ягідка не лише смачна, а й дуже корисна. Надворі весна, а отже саме час попіклуватися про майбутній врожай, щоб їсти здоров’я просто зі свого городу. Основні правила й поради весняного обрізання лохини та все, що потрібно знати, Фактам ICTV розповів наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.

Навіщо обрізати лохину навесні

Лохина полюбляє сонячне світло. Це гіллястий чагарник, що досягає в природних умовах висоти не більше від одного метра. Якісні плоди з високими смаковими характеристиками дають лише кущі, на яких розвинені сильні, здорові пагони.

Обрізка лохини навесні: інструменти, ідеальний час і техніка - Фото 1

Фото: Pixabay

Тож із приходом теплої погоди садівники починають процедуру видалення певних гілок куща. Це потрібно для того, щоби зберегти нормальну сили росту та продуктивність рослини.

Зараз дивляться

Також це допомагає контролювати поширення хвороб і шкідників.

– Обрізка лохини проводиться для підтримки правильної форми та видалення мертвих, хворих чи пошкоджених гілок, – каже Олексій Колесник.

А ще певні гілки лохини навесні видаляють, щоби сприяти формуванню великого розміру ягід і поліпшити якість плодів. Як бонус – правильно обрізані кущі полегшують збір урожаю.

Коли обрізати лохину навесні

Стандартний догляд за лохиною навесні на дачі передбачає обрізку. Виконувати її потрібно до активного руху соку, тобто до того моменту, коли розкриються бруньки.

– Закінчити обрізання лохини варто до розпускання бруньок. Цей час може варіюватися залежно від погоди та регіону. На півночі України, де живу я, процедуру проводять на початку квітня, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин.

На півдні України обрізку зазвичай виконують наприкінці березня, а у решті регіонів – протягом квітня-травня. Орієнтуйтеся на температурні показники. Щойно на подвір’ї будуть стабільні +5…+7°C – починайте обрізати лохину.

Які інструменти використовувати для обрізки лохини навесні

Для видалення тонких пагонів, діаметром до 1,5 см, використовують секатори. Товщі гілки у 1,5-2 см зрізують сучкорізами. Також для потужних старих задерев’янілих відростків беруть садові ножиці.

Ще варто підготувати дезінфікувальні засоби для обробки інструментів до початку процедури та після її закінчення.

– Для обрізки усіх невеличких гілок використовується гострий садовий секатор, який потрібно обробляти спиртовим розчином після кожної рослини. Для видалення більших гілок можна застосовувати гілкорізи або садові ножиці, – розповідає Олексій Колесник.

Також не забудьте про мішки або пакети для гілок, які щойно зрізали.

Які гілки потрібно обрізати у лохини

Для формування ідеального куща лохини передусім видаляють пошкоджені, хворі та мертві гілки, зауважує наш постійний експерт із захисту рослин.

– Для уникнення затінення та покращення циркуляції повітря, прибирають перехрещені, слабкі гілки й ті, що спрямовані всередину куща, – додає наш постійний експерт з рослин.

Щоб стимулювати кущ до активнішого утворення молодих приростів, варто практикувати щорічну обрізку скелетних гілок. Гілки однорічних рослин вкорочують до висоти 20 сантиметрів – це допомагає значно зміцнити їх і запобігти їхньому нахиленню.

Обрізка лохини навесні: інструменти, ідеальний час і техніка - Фото 2

Фото: Pixabay

Якщо кущ складається зі старих гілок, а молодих приростів нема, частину з них доцільно обрізати до рівня землі.

Правила весняної обрізки лохини залежно від сорту:

  • у швидкозростаючих сортів (Блюджей, Патріот) обрізають довгі пагони, які пригинаються до землі;
  • у розлогих кущів (Санрайс, Діксі) ретельно очищають основу від невеликих гілок і відростків;
  • високорослі рослини (Річка, Еліот) підрізають досить сильно, активізуючи їхній ріст;
  • у нерозлогих сортів (Колінс, Джерсі) вкорочують надто розгалужені відростки;
  • високоврожайні сорти (Блуголд, Блукроп) із дуже густими кущами потребують проріджування крони.

Увага! Бічні гілочки лохини обрізають тільки “на пеньок”, а не “на кільце”. Обрізка “на кільце” призведе до їхньої загибелі.

Правильна техніка обрізки лохини навесні та інструкція

Обрізка лохини на весні складається з декількох нехитрих кроків.

  • Крок 1. Готуємо інструменти.

У прецесі обрізання важливо використовувати гострий, стерильний секатор для запобігання травмуванню та зараженню рослини.

– Під час обрізки дотримуйтеся правил безпеки, одягайте захисні рукавиці й окуляри, – говорить Олексій Колесник.

  • Крок 2. Формуємо крону.

Обрізка починається з низу, а не з верхівки. Візуалізуйте коло діаметром від 30 до 50 см навколо крони куща і зріжте всі стебла будь-якого віку, які виросли за його межі. Так врожай буде збирати легше.

Далі варто видалити гілочки і стебла, що розташовані низько, оскільки вони знаходяться дуже близько до землі.

  • Крок 3. Прорідити центр.

Якщо є така необхідність, виріжте один-три великих прути з центру куща. Це допоможе зменшити скупченість і поліпшить циркуляцію повітря.

– Видаляйте гілки, що затіняють центральну частину куща, враховуючи особливості конкретного сорту, – говорить наш постійний експерт із захисту рослин.

Після цих дій ваш кущ стане вужчим – він складатиметься тільки із прямих гілок.

  • Крок 4. Проріджуйте і омолоджуйте.

Обріжте рясно розгалужені гілки лохини, а також вибірково видаліть скупчення гіллястих, щетинистих бічних тоненьких гілочок.

Ці основні етапи ручної обрізки можна використовувати з будь-яким кущем лохини. У кожного сорту є різні вимоги до обрізки, та лише досвід покаже вам, якою є ідеальна техніка саме для вашого.

Догляд після обрізки лохини навесні

Після завершення процедури стежте за зрізами, найбільші з них варто обробити спеціальними захисними засобами, наприклад, садовим варом.

– Переконайтеся, що зрізи успішно заживають, – говорить Олексій Колесник.

До речі, раніше Фактам ICTV нутриціолог розповіла, чим корисна лохина і скільки її можна з’їсти в день.

Джерело матеріала
loader
loader