Спробуйте вгадати, де цього разу вчені знайшли мікропластик
Спробуйте вгадати, де цього разу вчені знайшли мікропластик

Спробуйте вгадати, де цього разу вчені знайшли мікропластик

Забруднення довкілля пластиком стає дедалі більшою проблемою, а ми й досі не знаємо, як із цим боротися. Ба більше, не знаємо, як його накопичення в організмі впливає на наше здоров'я. З огляду на те, як легко мікроскопічні частинки проникають у тканини тіла, життєво важливо точно знати, які ризики вони можуть становити.

Де знайшли мікропластик

Невелике дослідження, проведене в Італії, виявило осколки мікропластику бляшках з закупорених артерій. Ці жирові відкладення видаляли хірургічним шляхом у пацієнтів, які перенесли операцію з відкриття закупорених артерій, а потім досліджували за допомогою сильного збільшення. Що цікаво, відбулося це ще три роки тому, але повідомили про це лише 7 березня 2024 року.

Команда, що стояла за цим новим дослідженням, шукала відповідь на питання, яким є ризик інсульту й серцевих нападів у пацієнтів з мікропластиком у бляшках, і без нього. Спостерігаючи за 257 пацієнтами протягом 34 місяців, дослідники виявили, що майже у 60% з них у бляшках, вилучених з потовщених жиром артерій, була помітна кількість поліетилену, а у 12% – полівінілхлориду (ПВХ) у вилучених жирових відкладеннях.

ПВХ буває як жорстким, так і гнучким, і використовується для виготовлення водопровідних труб, пластикових пляшок, підлогових покриттів та упаковки. Поліетилен — найпоширеніший пластик, з якого виготовляють поліетиленові пакети, плівки та пляшки.

Оскільки мікропластик раніше був виявлений у кровотоці людей, дослідники небезпідставно занепокоєні здоров'ям серця. Лабораторні дослідження свідчать, що мікропластик може викликати запалення та окислювальний стрес у клітинах серця, а також погіршувати роботу серця, змінювати частоту серцевих скорочень і спричиняти рубцювання серця у тварин, наприклад, у мишей.

Дані спостережень, отримані в результаті досліджень професійного впливу, свідчать про підвищений ризик серцево-судинних захворювань серед людей, які піддаються впливу забруднення, пов'язаного з пластиком, включаючи полівінілхлорид, порівняно із загальною популяцією,
— пишуть учені.

Кількість мікропластику і навіть менших частинок, так званих нанопластиків, була виміряна за допомогою цілої низки найсучасніших методів. Його також видно під потужними мікроскопами. Дослідники спостерігали фрагменти пластику з нерівними краями всередині імунних клітин, які називаються макрофагами, і всередині жирових бляшок. Досліджуючи зразки тканин, команда також виявила вищі рівні маркерів запалення у пацієнтів з мікропластиком в бляшках.

Однак слід пам'ятати, що таке обмежене дослідження не може зробити остаточного висновку про те, що мікропластик спричиняє негативні наслідки для серця, а лише про те, що існує зв'язок між ними. У дослідженні не розглядалися інші фактори ризику серцево-судинних захворювань, такі як куріння, недостатня фізична активність і забруднення повітря.

Теги за темою
Екологія
Джерело матеріала
loader
loader