Закарпатські панти: як живе єдина в Україні ферма плямистих оленів
Закарпатські панти: як живе єдина в Україні ферма плямистих оленів

Закарпатські панти: як живе єдина в Україні ферма плямистих оленів

Чи знали ви, що на Закарпатті, в селі Іза неподалік Хуста, знаходиться єдина в Україні ферма плямистих оленів? І ще з 1987 року. Тоді оленів розводили заради пантокрину – лікарської речовини з рогів. У СРСР це було вигідною справою, а з розвалом Союзу сировина стала дешевшою, тому на фермі почали розвивати туризм. До війни помилуватися оленем приїжджали не лише з України, а й із закордону.

Сьогодні на фермі мешкає близько 300 оленів та оленят. Як і раніше, сюди можна прийти на екскурсію, погодувати плямистих оленів, яких, до речі, у природі в Україні практично не трапляється. А тут їм розгулятися є де – 57 га з пасовищем, штучними озерами та лісом.

Як живе ферма під час війни і навіщо її засновникам плямисті олені, Коротко про розповів керівник ферми Богдан.

Гостей поменшало, але вони є

- Богдане, як сьогодні поживає ваша ферма? І звідки, до речі, з'явилися плямисті олені на Закарпатті?

– Зараз у нас плюс-мінус 300 оленів. Точно підрахувати їхню кількість дуже складно: вони живуть практично в умовах дикої природи.

Олені з'явилися на нашій фермі ще минулого тисячоліття. 1987 року їх привозили до нас на гелікоптері з Калінінградської області. Насамперед для того, щоб видобувати лікарську речовину пантокрин із рогів тварин. Згодом до нас почали приїжджати туристи з України та з-за кордону.

- А як війна далася взнаки на роботі ферми?

- Стало менше людей, відповідно, менше коштів, але сказати, що все погано, не можна: тримаємось потихеньку.

Через війну відвідувачів стало значно менше. Квиток у нас недорогий – для дорослого 50 грн, ходи хоч цілий день. Звичайно, відвідувачі є, але різниця дуже суттєва. Здебільшого влітку приїжджають на екскурсію якісь дитячі табори. Буває, організовують екскурсії від різноманітних фондів.

Втім, ми й досі продовжуємо займатися пантокрином. Для цього й створювалася ферма, відтоді його і добуваємо.

- Чи не привозили до вас оленів з інших регіонів, які постраждали від обстрілів?

– Не привозили і не було жодних пропозицій. Але це не дивно: плямистих оленів в Україні мало, а нам потрібен він: лише з його ріг можна виготовити ліки пантокрин.

Оленів можна підгодовувати, але гладити не рекомендується - можуть вдарити. Фото: kolochava.com

Ворог новонароджених оленят - ворони

- У багатьох селах в Україні, кажуть, розплодилися вовки через заборону відстрілу. У вас як – не нападали вовки на оленів?

- У дикій природі, звичайно, вовки та дикі собаки становлять небезпеку для оленя, але в наших краях їх немає. Крім того, незважаючи на велику територію, вона у нас огороджена. Нині головний ворог новонароджених оленів – ворони. На жаль, ми не завжди можемо їх захистити.

– Чим небезпечні ворони для оленів?

- Ворони насамперед викльовують очі маленьким оленятам, а потім закльовують тварину. Що вдієш, дика природа. Але ворони не настільки критичні, як можна подумати. Боремося з ними, як можемо.

Загалом нічого нашим оленям не загрожує, почуваються вони нормально.

- А як можна захистити малюка від воронів?

- Після народження оленя не можна втрутитися у процес його підростання. У перші сім днів до малюка взагалі не можна підійти (його захищає мати), а через тиждень малюкові вже не страшні ворони.
Якщо в перші сім днів із новонародженим оленятком контактуватиме людина, мама до нього більше не підійде через запах. А отже, малюк не виживе: у перші дні оленятко може харчуватися тільки материнським молоком.
Тому до малюків не підходимо. Та й відстежити всіх на такій території – 57 гектарів – складно. Олені не живуть у вольєрах.
- Коли вони стають самостійними?
- Оленя швидко набирає сили, згодом за нього вже можна не хвилюватися. Через три дні після народження тікає до лісу, а до мами приходить лише поїсти. Через кілька місяців оленя може харчуватися кормом, але дорослим стає років в чотири. Коли оленята підростають, у них починаються бої.

- Їжу олені самі собі видобувають чи ви їх годуєте?

– Годуємо їх узимку – це сіно, зерно, а влітку вони харчуються в основному травою – це для них найпоживніша їжа.

- Вам хтось допомагає із кормами? Може, якісь фонди?

- Ні, ніхто не допомагає, усі самі. Туристи можуть іноді підгодувати, а так закуповуємо корми самостійно, зерно можемо посіяти.

– До речі, а чим туристи підгодовують? У зоопарках, наприклад, тварин годувати заборонено.

– До нас можна брати сухарики, хліб, годувати тварин через огорожу. Прямого контакту з оленями краще уникати. Вони миролюбні на вигляд, але не люблять, щоб їх чіпали, гладили – спрацьовує інстинкт самозбереження. Тому, щоб не отримати від оленя удару передніми ногами, краще триматися на відстані.

Територія ферми – 57 га та обнесена загородою. Фото: kolochava.com

Пантокрин – природний енергетик

– Зараз весна, у багатьох тварин починається шлюбний сезон. А як із цим у оленів? Чи змінюється навесні їхня поведінка?

- Поведінка оленів практично не залежить від сезону. Хіба що восени вони поводяться по-іншому, тоді якраз у оленів шлюбний період. Самці б'ються за самок. Сильніший самець може мати до п'яти-десяти і більше самок, а слабкі особини залишаються ні з чим – природний відбір.
Настав березень, незабаром у оленів почнеться линяння, потім вони перейдуть на літню шубку. Вже починають пастись разом, дітки народжуються. Також на початку весни самці скидають роги, за кілька місяців у них почнуть відростати нові – панти.

- Нові роги зрізають, щоб отримати цей пантокрин. А навіщо він потрібний?

- Пантокрин дають плямистий олень, моргали та зубри. Моргали і зубри живуть в основному на Алтаї, а у нас є плямисті олені. В Україні пантокрин роблять у Тернополі, виходить екстракт на спирті. Пантокрин - тонізуючий засіб, який допомагає організму відновитися під час та після реабілітації. Це імуностимулятор. Його застосовують при перевтомі, неврозах, неврастенії, слабкому серцевому м'язі, гіпотонії. Він підвищує працездатність – природний енергетик.

- А самі ви не користуєтесь таким імуностимулятором?

- Ні: у мене є протипоказання – високий тиск. Але взагалі річ хороша. Це популярний лікарський засіб, але не всі про нього знають.

– Щось ваша ферма планує на майбутнє?

– Основна наша мета – вирощувати оленів, щоб у них росли роги для фармацевтики. Туристи – це, як кажуть, для підтримки штанів.

До війни до нас приїжджало багато людей на екскурсії, зараз значно менше, але нічого, ми тримаємось і продовжуємо свою справу.

Нині на фермі близько 300 оленів. Фото: kolochava.com

В тему

Панти – молоді неокостенілі роги оленів, які використовуються в медицині. З них виготовляється тонізуючий засіб пантокрин. У східній медицині традиційно його використовують як препарат, омолоджуючий організм. Проте наукові дослідження не підтверджують цілющого ефекту препарату з пантів.

Теги за темою
Закарпаття
Джерело матеріала
loader