Блокада польсько-українського кордону, яка вже триває чотири місяці, позначилась на вартості логістики, та, відповідно, на кінцевій ціні низки продуктів. В деяких випадках вартість товару збільшилась на понад 100%, пише liga.net.
Видання з посиланням на Європейську Бізнес Асоціацію зазначає, що за результатами опитування серед учасників спільноти, сукупну суму збитків у 24,8 млн євро. 57% опитаних компаній втратили замовлення через блокування кордону.
Проблема торговельних мереж
Про різке подорожчання логістики, дефіцит транспорту та непрогнозовану ситуацію з доставкою товарів повідомили і в ГС "Фуд-ритейл альянс", до якої входять провідні мережі українських супермаркетів. Нині вантажі з продуктами прямують через угорський та словацький кордон.
"Ці фактори негативно впливають на наявність товару в імпортерів, змушують операторів ринку зменшувати акційну активність та шукати складний баланс для формування кінцевої вартості товару", – зазначила виконавча директорка асоціації Наталія Петрівська.
Окремі супермаркети вже повідомляли про проблеми. Зокрема, в Auchan Україна зазначили, що критична ситуація склалася з фруктами, а саме з бананами необхідного ступеню зрілості. Також до 15% можуть зрости ціни на алкоголь.
Пальне
Споживачі побоюються дефіциту чи здорожчання нафтопродуктів. Однак, як розповів аналітик консалтингової компанії "Нафторинок" Олександр Сіренко, хвилюватися не варто: дефіциту пального не буде. Український ринок давно працює з профіцитом і пальне завозиться не лише з Польщі.
"Навіть перші два місяці війни ми фактично прожили на залишках, бо перед тим навезли багато пального. Під час війни логістика перебудувалась так, що до 70% постачань зараз можуть забезпечуватись автотранспортом. Такого ніколи не було", – пояснює аналітик.
Крім того, в Україні з’явилось багато нових імпортерів нафтопродуктів. Навіть деякі аграрії, об’єднавшись, стали завозити пальне напряму від європейських виробників.
Інші ринки
Є проблеми й в інших сегментах економіки. Зокрема, через затримки з постачаннями паперу у видавництві "Ранок" прогнозують до 15%-20% зростання цін на книги. У компанії Suziria Group, які є найбільшими постачальниками зоотоварів для мереж зоомаркетів (зокрема і для власної мережі MasterZoo), зазначають, що затримка вантажів відбувається щонайменше на тиждень.
Ще в грудні через блокаду кордону у міжнародній мережі товарів для дому JYSK заявляли про недоотримання понад 100 млн грн в обороті.
Загалом польські фермери запланували сотні демонстрацій з сільськогосподарською технікою та блокади по всій території Польщі, у тому числі на основних дорогах на під'їзді до Варшави.