Теракт у Москві: що відомо про організаторів нападу, чому РФ звинувачує Україну та до чого тут ІД
Теракт у Москві: що відомо про організаторів нападу, чому РФ звинувачує Україну та до чого тут ІД

Теракт у Москві: що відомо про організаторів нападу, чому РФ звинувачує Україну та до чого тут ІД

Теракт у підмосковному концертному залі Крокус Сіті Холі стався ввечері 22 березня, а вже через кілька годин росЗМІ та інші представники РФ почали казати про нібито “український слід” в розстрілі людей під Москвою, хоча ані свідчень, ані доказів, які б на це вказували – не було.

Ба більше, згодом з’явились вказівки на те, що до теракту причетно терористичне угруповання Ісламська Держава (ІД), коли ж українська сторона вказувала на провокацію російських спецслужб у підготовці терористичного акту під Москвою.

У тому, що відомо про теракт у Крокус Сіті Хол, якою є кількість жертв, а також що відомо про самих терористів і про які версії кажуть різні держави – читайте в розборі на Фактах ICTV.

Зараз дивляться

Теракт у Москві: виступала група Пікнік, квитки були розпродані

Близько 20:00 за московським часом (19:00 за Києвом) кілька людей у камуфляжі розпочали стрілянину з автоматів на вході до будівлі.

У приміщенні мав виступати пропутінський російський рок-гурт Пікнік, тому на концерт прийшло чимало людей, хоча точна кількість наразі невідома. За однією з оцінок, у момент стрілянини в залі могли перебувати приблизно 6 тис. глядачів, оскільки усі квитки на концерт рок-гурту були розкуплені.

Відвідувачка концерту, якій вдалося вибратися із концертного залу, розповіла російським ЗМІ, що почула звуки стрілянини перед початком концерту, між другим і третім дзвінком.

Зі звуком пострілів з Крокус Сіті Хол почали вибігати люди, серед натовпу утворилась паніка.

Під час втечі росіян у будівлі концертного залу, в якій перебували терористи, пролунало декілька вибухів, почалась пожежа. Згодом дах будівлі практично повністю обвалився. Пожежу вдалось загасити лише наступного дня після підалу, 23 березня.

Теракт в Росії: кількість жертв

Остаточна кількість жертв через добу після теракту ще не встановлена, оскільки у вщент зруйнованій будівлі розбирають завали, оглядають різні приміщення.

Станом на вечір 23 березня відомо, що внаслідок теракту у Крокус Сіті Холі загинули 133 людини. Щодо постраждалих, то наразі відомо про 140 осіб.

Водночас ще зранку 23 березня губернатор Московської області Андрій Воробйов вказував, що “кількість жертв зростатиме значно”, оскільки пошуки тривають.

Наразі це другий за масштабами теракт в Росії за кількістю жертв. Кривавішим був лише теракт у Беслані, де 1 вересня 2004 року в російській школі загинуло 334 людини, 186 з яких були дітьми.

ІДІЛ взяла відповідальність за теракт

Однією з перших версій щодо відповідальності за теракт стала діяльність терористичного угруповання Ісламська держава.

Спочатку у соцмережах та від імені низки ЗМІ було опубліковано фейкову заяву, де вказується нібито про те, що ІДІЛ взяв відповідальність за теракт. Згодом її було спростовано.

Водночас вже згодом з’явилась інша заява від імені терористичного угруповання. Її автентичність підтвердили анонімні американські чиновники.

Згодом з’явилась заява від агентства Амак, близьке до терористичного угруповання Ісламська держава. В ній була опублікована фотографія, на якій, як стверджується, зображені четверо осіб, які здійснили теракт у Крокус Сіті Хол. На це вказують експерти, що займаються дослідженням джихадистських угруповань, зазначає зокрема The Jerusalem Post та інші ЗМІ.

У повідомленні агентства Амак йдеться про те, що ІД бере на себе відповідальність за теракт. Саме ж терористичне угруповання назвала “найжорстокішою атакою за останні роки”.

Зокрема, вказується, що четверо нападників на Крокус сіті Хол були озброєні кулеметами, пістолетом, ножами та запалювальними бомбами. Стверджується, що троє з них почали стріляти по глядачах у залі, а четвертий здійснював підпал, використовуючи заздалегідь підготовлені для цієї мети запальні бомби.

Російські розслідувальні опозиційні медіа водночас вказують, що колір, крій і принт на одязі двох осіб на фото збігається з одягом затриманих за підозрою у скоєнні теракту.

Теракт у Крокус Сіті Хол: підозрювані з Таджикистану

За даними російською влади було затримано 11 підозрюваних, зокрема чотирьох безпосередніх виконавців.

МВС Росії заявило, що серед них немає російських громадян, не уточнивши, яке громадянство у підозрюваних. Один із них – 19-річний уродженець Душанбе, імовірно громадянин Таджикистану Мухаммадсобір Файзов (про що повідомляла низка ЗМІ). Він, як вказує Радіо Свобода, був підписаний у соцмережах на ісламські пабліки.

Ще одного підозрюваного, ймовірно, звуть Фаріддін Шамсідуні. BBC вказує, що у нього є копія його посвідчення особи. Відео його допиту після затримання поширили в російських Telegram-каналах. Підозрюваний стверджує, що за теракт йому обіцяли заплатити 500 тис. рублів. Його одяг на відео збігається з одягом одного з людей на фотографії, опублікованій агентством Амак.

Також російськими соцмережами поширили відео, на якому під час затримання одному з підозрюваних (його ім’я не називається) відрізали частину вуха, а потім намагались змусити його її проковтнути. Де і коли знято відео і хто на ньому, достеменно невідомо. Одним з перших його опублікував один з проросійських Telegram-каналів, що керується російським неонацистом Євгенієм Рассказовим (із позивним Топаз). У дописі він вихваляється, що саме його підписник причетний до відрізання частини вуха одному з підозрюваних.

Тим часом джерело BBC, знайоме з перебігом операції з пошуку нападників на Крокус Сіті Хол, повідомило, що щонайменше двох нападників було вбито, причому одного – ще в залі для глядачів, а другого – у Брянській області під час затримання інших ймовірних учасників нападу.

Паспорт убитого в Брянській області, як стверджується, є в розпорядженні BBC, це 30-річний громадянин Таджикистану. Його ім’я поки що не називають. Офіційно російська влада не повідомляла про вбитих.

Крім того, російські медіа поширили орієнтування на трьох громадян Таджикистану, які нібито причетні до теракту під Москвою. Їх нібито оголошено у розшук.

Водночас влада Таджикистану заявила, що їхні громадяни перебували в інших містах на момент теракту в Крокус Сіті Хол, а інформацію, яка свідчить про причетність своїх громадян до теракту, назвали неправдивою.

Доля інших підозрюваних наразі залишається невідомою.

Щодо затримання частини з цих підозрюваних, то російська влада заявляє, що їх авто зупинили на відстані близько 140 км від кордону з Україною, на трасі поблизу населеного пункту Хацунь Брянської області РФ.

Водночас на цьому ж місці існує перехрестя, інша дорога якої веде в бік обласного центру – міста Брянськ, а далі – веде в бік Білорусі.

Звинувачення РФ і позиція України

Згодом після розстрілу людей під Москвою російські блогери і пропагандисти заговорили про “український слід” в теракті.

Пізніше виступив і російський диктатор Володимир Путін, який у зверненні заявив, що з українського боку для терористів нібито було підготовлено “вікно” для переходу кордону.

Головне управління розвідки Міноборони України вказує на абсурдність таких заяв.

– Абсолютно брехлива й абсурдна заява. Версія, що виконавці теракту тікали в бік України, не витримує жодної критики. Для цього не треба бути експертом із безпекових питань, – заявив речник ГУР МО Андрій Юсов.

Представник ГУР нагадав, що понад два роки триває повномасштабна війна між Україною та РФ, а прикордонні території насичені ворожими військами, спецагентами та силовиками. Саму ж лінію кордону заміновано, а спостереження ведеться усіма засобами з обох боків.

Але це не зупинило російську сторону. В низці пропагандистських медіа РФ почали поширюватись заяви та міркування про те, яким чином до теракту може бути нібито причетна Україна.

Почали вигадуватись версію про можливий зв’язок терористів з Україною, зокрема про те, що нападники нібито були членами Російського добровільного корпусу (РДК).

Також одна з головних пропагандисток РФ Маргарита Симоньян заявила, що виконавці теракту підібрані так, “щоб можна було переконати тупувату світову громадськість, що (за терактом стоїть, – Ред.) ІДІЛ”. Але, пише вона, це “ніякий це не ІДІЛ”, та додає, що за нападом стоять нібито українці.

МЗС Росії у своїй заяві безпосередньо Україну не звинувачує, проте пише, що “київський режим” упродовж останніх років здійснює “активну і системну терористичну діяльність проти російських громадян”.

У російському ФСБ своєю чергою заявили, що підозрювані “просувалися на машині в бік російсько-українського кордону” і “мали відповідні контакти на українській стороні”.

Втім у російських ЗМІ замовчують, що Білорусь, поблизу кордону з якою були затримані підозрювані терористи, теж допомагала перехопити Росії ймовірних зловмисників. Так, посол Білорусі в Росії Дмитро Крутой заявив журналістам, що білоруські спецслужби допомагали Росії ловити підозрюваних у стрілянині в Крокус Сіті Холі і не давали їм втекти через кордон.

– Активна взаємодія з учорашнього дня здійснюється по лінії спеціальних служб. Керівник Комітету державної безпеки перебуває на прямому зв’язку зі своїм колегою, – передає заяву Крутого білоруське пропагандистське агентство БЕЛТА.

З боку України, крім слів ГУР МО, були також і повідомлення українського МЗС та радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка щодо теракту. У заявах відкидається будь-яка причетність України до стрілянини в Крокус Сіті Холі.

Примітним є й те, що сказав президент України Володимир Зеленський у зверненні до українців за 23 березня. У своїй заяві глава держави наголосив, що російський диктатор Путін намагається це “притягнути до України”.

– У них завжди однакові методи. Це вже було. І підірвані будинки були, і розстріли, і вибухи. І завжди вони звинувачують інших, — зазначив Зеленський.

Президент наголосив, що сотень тисяч російських військових, які воюють проти України, вистачило б, щоб зупинити будь-яких терористів:

– І якщо росіяни готові мовчки вмирати в “Крокусах” та не ставити жодних питань своїм спецслужбам, то Путін ще не одну таку ситуацію спробує повернути на користь своїй особистій владі, – сказав він.

Теги за темою
Україна Росія Володимир Зеленський Володимир Путін Білорусь
Джерело матеріала
loader