Після того, що побачив світ після повномасштабного вторгнення Росії проти України, міжнародна спільнота має докласти зусиль, щоб кожен потенційний агресор знав, що на нього чекає, якщо він зруйнує мир.
Про це сказав президент Володимир Зеленський, виступаючи перед учасниками конференції Відновлення справедливості для України, яка проходить в Гаазі.
Справедливість для України
Глава держави розпочав з того, що подякував учасникам за незмінну віру у справедливість.
– Саме справедливість є тією лінією, від якої може початися рух до надійного миру. Зброя дає фізичний захист, але саме справедливість повертає відчуття безпеки життя, яке було захищене силою зброї. І відчуття передбачуваності всіх глобальних відносин. Кожен потенційний агресор повинен знати, що на нього чекає, якщо він зруйнує мир. Саме справедливість здатна це забезпечувати, – сказав президент.
Володимир Зеленський нагадав, що два дні тому, 31 березня, був у Бучі. Місті, яке для всього світу стало символом російського зла.
– Усі ви пам’ятаєте, що було на вулицях Бучі, коли з них вигнали російських окупантів. Пам’ятаєте, скільки там залишилося тіл убитих людей і як це все було. Пам’ятаєте, що відкрилося, коли ми почали знаходити масові поховання закатованих українців. Відтоді минуло два роки, а досі не вдалося навіть встановити імена всіх, кого вбили російські солдати, – досі в Бучі є безіменні могили. Як і в багатьох інших наших громадах, які були звільнені від російської окупації, – сказав він.
За словами президента, хоч різні міста й села поступово відновлюються після вибиття звідти російських загарбників, але у кожному з цих населених пунктів залишилось “особливе відчуття”, яке залишається однаковим для всіх: “відчуття того, що є ще дуже багато роботи попереду – роботи саме заради справедливості”.
– Заради того, щоб зло остаточно програло – і фізично, у реальності, на полі битви, і так, щоб це було переконливо для людських сердець. І щоб кожен, хто потім прийде у російську владу після Путіна, знав: справедливість міцніша за мури Кремля. Тільки наша з вами спільна робота здатна це забезпечити, – сказав Володимир Зеленський.
Притягнення Росії до відповідальності
Український лідер наголосив, що разом з учасниками конференції була створена “мережа відповідальності”, лідерство в якій займають Нідерланди, особливо, у питанні просування ідеї спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії.
– Я дякую всім країнам і державним керівникам, міжнародним організаціям, громадським лідерам, представникам юридичної спільноти, які підтримують глобальну роботу щодо розслідування російських злочинів війни та притягнення винних до відповідальності. Усіх винних – від політичного та військового керівництва Росії до рядових виконавців. Я впевнений, що для всього світу є важливою діяльність Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт Путіна й працює над поверненням повної справедливості всім, по кому вдарила ця війна: і дорослим, і дітям, – сказав він.
Президент наголосив, що разом із партнерами Україна також створює й цілком конкретні та системні інструменти, щоб компенсувати збитки, завдані російсько-українською війною.
Так, він нагадав, що разом із багатьма країнами та лідерами Україна працює для конфіскації російських активів та прибутків від них.
– Усе це має працювати для людей, яких Путін хотів знищити цією війною, – сказав він.
Глава держави нагадав, що розпочинає свою роботу і Реєстр збитків, завданих російською агресією, а тому “критично важливо, щоб уже цьогоріч були створені також комісія з розгляду заяв та компенсаційний фонд”, оскільки це ключові елементи запланованого механізму відшкодування збитків.
– Я прошу всіх вас не відступати від нашої спільної лінії – від лінії справедливості. Прошу вас не зменшувати обертів. Маємо робити все можливе заради сили справедливості, щоб справедливість давала справжню силу нашій спільній безпеці – безпеці від агресій і терору. Хай справжній мир повернеться швидше. І хай кожен, хто руйнує мир, справді боїться опинитися на лаві підсудних у Гаазі, – резюмував Зеленський.