Ввечері 4 квітня національна енергокомпанія Укренерго оголосила про запровадження графіків вимкнення світла в шести регіонах України: Дніпропетровській, Полтавській, Запорізькій, Донецькій, Кіровоградській, Сумській областях.
Водночас місцеві обленерго вказують, що в різних областях ситуація не є однаковою, оскільки десь це стосується лише промислових споживачів електроенергії, коли ж в деяких регіонах вимкнення світла зачепить і звичайне населення.
Про те, які є ризики з вимкненнями світла в регіонах, а також від чого залежатиме функціонування енергосистеми України, в коментарі Фактам ICTV розповів експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
Графіки відключення світла Укренерго: ситуація в регіонах
В Укренерго повідомили, що в шести з зазначених регіонах споживання електроенергії обмежуватимуть в період з 18:20 до 22:00.
Водночас в Запорізькому обленерго, наприклад, вказують, що запроваджені за розпорядженням Укренерго обмеження енергоспоживання не стосуються побутових споживачів електроенергії, тобто місцевого населення в області.
– Графіки відключень введені виключно для низки крупних юридичних споживачів. Вимушені обмеження є наслідком рашистських атак на енергетичну інфраструктури України. Втім наразі про відключення електроенергії для населення – не йдеться, – наголосили в Запоріжжяобленерго.
Своєю чергою в Кіровоградобленерго кажуть, що обмеження з 18:20 стосуються усієї території Кіровоградської області.
– Це необхідний крок, щоб уникнути перевантаження мереж та збалансувати енергосистему. Цей графік запроваджується в екстреному порядку, тому попередньо оприлюднити його неможливо, – пояснили в обленерго Кіровоградщини.
Попри відсутність графіків відключень світла у Кропивницькому та Кіровоградській області, в обленерго закликали слідкувати за оперативною інформацією зі електропостачанням в Telegram-каналах різних районів регіону. Обрати і переглянути свій район області, в яких повідомляється про графіки аварійних відключень, можна за посиланням.
Відключення світла також зачепили мешканців Сумської області, де через російські обстріли в останні тижні актуалізувались графіки подачі електроенергії.
В Сумиобленерго вказують, що на території області введені Графіки аварійних відключень. Черги споживачів електроенергії вимикають за порядком. Перевірити свою чергу відключень (ввівши власну адресу) можна на сайті Сумиобленерго в розділі Споживачам – Відключення. Переглянути актуальну ситуацію з вимкненнями світла можна в Telegram-каналі обленерго.
Іншою є ситуація в Полтавській області. В Полтаваобленерго повідомили, що за рішенням Укренерго, з 18:59 4 квітня в області було застосовано графік аварійних відключень, який стосується 2-ї черги.
Водночас на головній сторінці Полтаваобленерго вказується, що ліміти споживання електричної потужності на 5 квітня Укренерго не довело, тому в обласному регуляторі електропостачання планують “не застосовувати графік погодинних відключень”.
Переглянути графіки відключень світла у Полтаві та Полтавській області, де вказані черги та відповідні їм адреси, можна за посиланням.
Про зміни в ситуації з енергопостачанням в Дніпропетровській та Донецькій областях, за винятком заяви Укренерго, не повідомлялось.
Переглянути актуальні графіки, коли та де відключатимуть світло в Дніпропетровській та Донецькій областях, можна переглянути при вказанні вашої адреси на сайтах:
Зазначимо, що найскладнішою ситуація з енергопостачанням залишається в Харкові та області, де через російські масовані удари було пошкоджено деякі підстанції та повністю зруйновано, наприклад, Зміївську ТЕС.
Переглянути графік вимкнення світла в Харкові та області на 1-7 квітня, де вказано адреси та час, коли буде вимикатися світло, можна за посиланням.
В яких регіонах України можуть вимкнути світло
Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп каже, що ситуація з енергопостачанням в регіони України залежить від того, чи продовжить Росія удари по енергетичних об’єктах.
За його словами, наразі назвати конкретні області України, де можуть бути наступні відключення, неможливо, хоча сама географія впровадження графіків відключень світла може розширитись.
– Все залежить від того, які є доступні потужності в регіоні з генерації, а також від того, яка є можливість передачі туди з інших регіонів, зокрема, імпорту (електроенергії,- Ред.), а також того, який попит в регіоні. Якщо в якійсь підсистемі є вузькі місця в системі передач, то там можуть виникати (відключення світла, – Ред.), – пояснює він.
Водночас експерт зазначає, що центральні та північні області України знаходяться в більшій зоні ризику, ніж, наприклад, західні українські регіони. Теоретично, такі вимкнення світла можуть зачепити столичний регіон України – Київ.
– В західних регіонах ситуація простіше, бо там проходить імпорт. Навіть якщо там є проблеми з генерацією, то там легше. Але це не означає, що там не буде (перебоїв з електропостачанням, – Ред.). За умови, якщо виникнуть системні обмеження передачі електроенергії від цих регіонів і далі, наприклад до Київської чи Житомирської області, і туди вже не зможуть передати необхідних обсягів, то виникне проблема, що в регіоні буде з’являтись дефіцит, – каже експерт.
Від чого залежить навантаження на енергосистему України
Як пояснює експерт, коли розпочнеться спека і споживачі електроенергії почнуть вмикати кондиціонери, то проблеми посиляться.
– В нас години ризику це з 16 по 22, це те, коли в різних регіонах можуть запроваджувати графіки, – пояснює він.
Цей проміжок часу є особливим для навантажень через те, що саме тоді додому повертаються побутові споживачі електроенергії та починають вмикати пристрої на кшталт чайників, бойлерів та електроплити, через що різко зростає електроспоживання.
– Коли буде зростати сонячний день, а разом із ним зростатиме сонячна радіація, то в нас зростатиме сонячна енергія, але дотоді, поки є сонце. О 18 годині буде суттєве падіння генерації. Цей період проблемний, але він може скоротитись, за умов, якщо сонце не буде настільки палючим, що зумовить різке зростання споживання через використання кондиціонерів, – пояснює експерт.
Андріан Прокіп додає, що за умов, якщо з боку Росії не буде нових обстрілів по енергетичних об’єктах інфраструктури, а також в умовах, коли частину енергообладнання ще не встигнуть відремонтувати, то вимкнення світла стосуватимуться, перш за все, промислових споживачів.
– Коли вже не буде жодного варіанту, як не можна розвантажити споживання в пікові години, то тоді будуть графіки і будуть відключати світло, – пояснив він.