Законодавчі підсумки тижня: на фронт з 25-ти, з е-кабінетом і без “обмежено придатних"
Законодавчі підсумки тижня: на фронт з 25-ти, з е-кабінетом і без “обмежено придатних"

Законодавчі підсумки тижня: на фронт з 25-ти, з е-кабінетом і без “обмежено придатних"

Депутатам дещо полегшено роботу. Три спірні положення у законопроєкті про мобілізацію та військовий облік зняті з порядку денного. На цьому тижні президент Володимир Зеленський підписав три закони, які вже внесли зміни у порядок призову на військову службу під час мобілізації. Два документи були ухвалені Радою, але відкладені у “шухлядку”, в третій - поправки внесли, що називається, на льоту.

Про нові правила і про те, чому вирішили не чекати завершення депутатських дебатів - в матеріалі Коротко про.

З 27 до 25. Щоб вдруге не сперечатися

Закон 3127-IX був ухвалений Верховною Радою 30 травня минулого року, але Володимир Зеленський майже десять місяців зволікав з підписом без пояснення причин. Йдеться про зниження верхньої межі так званого призовного віку з 27 до 25 років.

Норма була ініційована Генеральним штабом Збройних сил. Через затримку з введенням в дію її повторно включили в ініційований Кабміном законопроєкт № 10449 про мобілізацію та військовий облік, який був ухвалений нашими обранцями у першому читанні за один день.

До другого читання в урядовий документ від партій, фракцій та окремих депутатів надійшло понад 4200 правок. Серед них могли бути й аргументи проти зниження мобілізаційного віку. Ймовірно тому, щоб уникнути зайвих суперечок, 2 квітня президент підписав уже готовий закон. 3 квітня документ опублікували в “Голосі України”, 4 квітня закон набув чинності.

Отже, від цього тижня чоловіки віком від 25 років можуть отримувати повістки в ТЦК та СП.

З е-кабінетом визначиться Кабмін

Того ж дня було струшено пил також із закону № 3549-ІХ щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в електронному реєстрі “Оберіг”. Цей документ депутати ухвалили 16 квітня. Він також лежав без підпису, тому положення продублювали, а ще й розширили в законопроєкті про мобілізацію. Зокрема, від уряду була пропозиція надсилати в електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста виклики до ТЦК та СП. Таку ідею Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки не підтримав, обов’язкову реєстрацію в е-кабінеті вирішив замінити на добровільну.

Логіка депутатів зрозуміла: законом не можна змушувати людину купувати власним коштом гаджет, щоб користуватися ним на вимогу державного органу. Однак 16 січня депутати про таке не подумали і... передумувати тепер пізно.

В ефірі телемарафону заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко наголошувала, що користування е-кабінетом вигідно насамперед військовозобов’язаним, бо можна вносити нові дані про себе без походів до ТЦК. І наголошувала, що норми про повістки в законі немає. Воно справді так, але...

Перелік послуг, які надаються через е-кабінет, має визначити Кабінет міністрів. Є підозра, що у постанові КМУ щодо цього переліку можуть вигулькнути і повістки.

- Це справді можливо, бо узагальнені закони часто конкретизуються урядовими постановами, - каже адвокат Валерій Судаков. – Закон має вищу силу, але колізія в тому, що в ст. 117 Конституції записано: постанови і розпорядження Кабінету міністрів обов’язкові до виконання.

Суперечки виникали і довкола занадто розлогого переліку персональних даних військовозобов’язаного, які вносяться до електронного реєстру, бо в умовах війни це підвищена загроза витоку інформації. Тепер і це питання закрите: в “Оберіг” підтягуватимуть дані з різних реєстрів і баз, починаючи від номера мобільного телефона і закінчуючи знанням іноземної мови, правом на водіння автомобіля чи літака.

Міноборони вирішить, хто хворий

Третя крапка, яку поставили цього тижня, – це дискусії навколо виключення з правового поля поняття “обмежено придатний до військової служби”. Цю норму у не пов’язаний безпосередньо з мобілізацією закон 3621-IX "встромили" просто на пленарному засіданні 21 березня з подачі голови оборонного комітету Олександра Завітневича та члена комітету Федора Веніславського. Спроба депутатів Юлії Тимошенко та Георгія Мазурашу скасувати голосування через порушення регламенту - не вдалася. 2 квітня президент підписав і цей закон.

- У мене фактично нульовий зір. На 4 квітня прийшов за викликом на ВЛК і отримав статус “обмежено придатний”. Коли нагадав, що такий вже скасовано, мені сказали: треба почекати, - розповів киянин Ігор К.

Такі висновки військово-лікарські комісії змушені робити аж до 3 травня, оскільки закон набуває чинності через місяць з дня, що йде за днем опублікування. За цей час Міністерство оборони скласти перелік хвороб, які визначатимуть непридатність до військової служби, і внести зміни до наказу №402 або видати новий наказ. Решта чоловіків мобілізаційного віку (від 25 до 60) будуть визнаватися придатними і зможуть бути відправлені у бойові частини.

Всіх, хто були визнані "обмежено придатними” до 3.05.24, закон зобов’язує пройти повторний медичний огляд для визначення придатності до військової служби протягом дев’яти місяців, тобто включно по січень 2025 року. В якому порядку це буде відбуватися, поки не відомо.

Теги за темою
Законопроект
Джерело матеріала
loader
loader