Доки більшість насолоджуються усіма перевагами весни, алергіки не виходять з дому без спеціальних назальних спреїв, крапель для очей та антигістамінних таблеток. Лікарі кажуть, що ще кілька років найбільш поширеною серед українців була алергія на цвітіння рослин. Про те, чому алергію називають своєрідною розплатою за розвиток цивілізації, про основні симптоми захворювання, а також про тести, за допомогою яких можна визначити алерген, читайте у матеріалі Коротко про.
Пандемія алергічних реакцій
Лікарі називають страшні цифри: більше 40% усього населення Землі страждають на алергію. І, уявіть, кожні 10 років кількість алергіків подвоюється! Передусім виникає питання: чому так? А тому що цивілізація стрімко розвивається. І до всіх плюсів цього розвитку додаються такі відчутні для людського організму мінуси, як забруднена екологія, постійні стресові ситуації, всіляко оброблені та перероблені продукти харчування, хімізація виробництва. Ці та ще кілька десятків інших причин призводять до того, що алергія стає постійним супутником сучасної людини.
Що ж це таке - алергія?
Це аномально перебільшена реакція на чужорідний білок в навколишньому середовищі, яка змушує імунну систему перейти в режим атаки. Зазвичай ці білки (алергени) абсолютно нешкідливі. Але імунна система алергіка вважає інакше. І стрімко виробляє антитіла. Щоб знищити алерген, антитілам потрібно виробити певні хімічні речовини, які і викликають алергічну реакцію.
Що найчастіше викликає алергію?
Існує більше тисячі алергенів. Найбільш поширені – це нешкідливі кліщі домашнього пилу, пилок рослин, лупа тварин, спори цвілі, горіхи, риба, яйця, молоко та деякі ліки (пеніцилін і анестетики). Існує навіть алергія на гроші! Щоправда, досить рідкісна. Та й у такому разі алергеном виступають, наприклад, фарби, які використовують при виготовленні банкнот.
Алергія на що особливо докучає українцям?
- Ще років 10 тому першість мала алергія на пилок як трав, так і квітучих дерев, - розповідає Коротко про лікар-алерголог Олена Юрчак. – Але останніми роками до мене все частіше звертаються і дорослі, і діти, з симптомами харчової алергії на білки яєць, коров’ячого молока, горіхів.
Один із симптомів алергії на укуси комах – висип на тілі. Фото: everydayhealth.com
Які симптоми захворювання?
Різні, залежно від типу алергену. Наприклад, побутова алергія може викликати чхання, а та людина, яка має алергію на укуси комах, може отримати кашель та задишку.
- Алергія підступна, часто люди, які її мають, лікуються від інших хвороб, наприклад, в моїй практиці був випадок, коли людина мала алергію на епідерміс котів та собак, в неї свербіли руки, які вона роздирала до ран, але сімейний лікар лікував цього пацієнта від нервових розладів, - пригадує Олена Юрчак. – Харчову алергію можна переплутати з кишковою інфекцією, а алергічний кашель лікують як бронхіт.
Найбільш поширені симптоми:
- чхання;
- свербіння носа, очей або піднебіння;
- нежить, закладений ніс;
- водянистість, почервоніння або набряк очей (кон'юнктивіт).
- поколювання в роті;
- набряклість губ, язика, обличчя або горла;
- висип (кропивниця);
- кашель, важкість у грудях, хрипи або задишка;
- свербіння, почервоніння, лущення шкіри.
Але це ще «квіточки». А от «ягідки» - це анафілаксія: алергічна реакція, яка швидко розвивається під дією алергену.
Як зрозуміти, що це анафілаксія, і що робити?
Зазвичай анафілаксія починається як звичний алергічний симптом. Але за деякий час (хвилини!) може додатися:
- набряк язика і горла;
- задишка і хрипи;
- зниження артеріального тиску, що може прискорити або уповільнити частоту серцевих скорочень;
- спазм коронарних артерій, що може призвести до інфаркту;
- запаморочення, втрата свідомості.
В такому разі треба терміново звертатися до лікарів, тому що стан загрожує життю.
Чи дійсно найчастіше алергіки – це діти?
Більшість алергій розвивається в дитинстві. І допоки не буде тригеру у дорослому віці, людина може і не знати, що має таке захворювання.
У зоні ризику люди, які:
- мають хронічну астму,
- більшість часу проводять у приміщенні,
- експериментують з самолікуванням,
- мають у сім’ї алергіків.
Якщо хтось з батьків має алергію, діти також будуть алергіками?
Швидше так, аніж ні. Захворювання дійсно передається у спадок. Якщо ж обоє батьків є алергіками, ймовірність того, що й у нащадків буде алергія, становить 60%.
Людина, у якої алергія на арахіс, матиме гостру реакцію і на інші горіхи?
По-перше, арахіс відноситься до сімейства бобових, і це не горіх. Так, в арахісу і того ж волоського горіха різний тип білків. Але алергія підступна. І чомусь досить часто люди, у яких навіть одне зернятко арахісу викликає мало не анафілактичний шок, мають алергію і на звичні нам горіхи.
Алергія лікується?
На жаль, ні. Це те захворювання, яке буде супроводжувати людину до кінця її життя. Але є і хороша новина: алергія змінюється з віком. Пояснюємо: у юному віці людина, яка мала алергію на молоко та яйця, може, як то кажуть, перерости це. Лікарі називають таке явище «алергічним маршем». І нагадують, що алергікам обов’язково потрібно приймати препарати, які полегшують стан. У протилежному разі симптоми наростатимуть.
Усі продукти, що на цій фотографії, є потенційними алергенами. Фото: sharp.com
До речі
Популярний ALEX чи дешевий прик-тест?
Лікарі вкотре нагадують: не займайтеся самолікуванням алергії. Навіть якщо у хворого є певні алергічні симптоми, краще не зволікати, а звернутися до фахівців.
Щоб визначити, алергія це чи лише риніт або кон’юнктивіт, лікар має спочатку провести повне фізичне обстеження пацієнта. І обов’язково направить на додаткові обстеження, так звані тести на алергію.
Найбільш поширений та перевірений – це аналіз крові на алергени. Натщесерце у пацієнта беруть певну кількість крові. Направляють в медичну лабораторію, де її перевіряють на наявність чутливості до можливих алергенів. Приватні клініки та медичні лабораторії пропонують визначення алергенів одразу пакетами. Вартість залежить від кількості алергенів у «пакеті» - від 1500 грн.
Досить популярними та дешевими є так звані прик-тести. В перекладі з англійської prick - укол. Прик-тест підходить для початкової діагностики причини алергії. І має два варіанти: на шкірі роблять подряпини з невеликою кількістю можливого алергену або наносять краплями концентрат алергену. Якщо шкіра реагує на подразник, починає свербіти, червоніє і набрякає - значить, є алергія. Але до цього тесту пацієнту треба підготуватися (відмінити деякі антигістамінні ліки), та й не кожному він підійде (у хворого може бути кропив’янка або взагалі нечутливість шкіри). Вартість – від 800 грн.
І, на кінець, розхвалений усіма медиками тест Allergy Explorer, або скорочено ALEX. Розроблений в Австрії і, як кажуть експерти, одноразово визначає алергени з безлічі груп (панелей) - від пилку трав до морепродуктів.
ALEX-діагностика не має ні протипоказань, ні вікових або будь-яких інших обмежень. Медперсонал бере невелику кількість крові з вени пацієнта. Важливо, щоб з останнього прийому їжі минуло мінімум 6 годин.
ALEX - тест молекулярний. Тобто в дослідженні крові використовують не тільки натуральні екстракти алергенів (як у вище згаданих тестах), але й окремі очищені алергенні молекули. І цей тест дозволяє визначити ще й безсимптомну алергію, яка поки не проявляється, і так звану перехресну – це алергічна реакція на будь-які речовини, будова яких чимось схожа з «головним» алергеном. Наприклад, при алергії на коров’яче молоко може бути і перехресна алергія на яловичину. Вартість тесту ALEX – від 4500 грн.