За допомогою заповіту можна залишити кошти чи майно цивільним чоловікові чи дружині або вказати тих родичів, яким навпаки не хочете залишати спадок. Якщо такого документу не буде, то ваше майно ділитимуть за законом і його насамперед отримають дружина чи чоловік, діти та батьки.
Як правильно скласти заповіт, та що варто передбачити – читайте далі у матеріалі Фактів ICTV.
Як скласти заповіт
Отже, щоб скласти заповіт, слід звернутися до нотаріуса – приватного чи державного. Силу вони мають однакову. При собі варто мати паспорт та ідентифікаційний код. Документи на майно приносити не обов’язково.
Перед тим, як вирушати до нотаріуса треба визначитися, що і кому хочете залишити і, звісно, чітко знати дані своїх потенційних спадкоємців. Важливо, не помилитися.
– Наприклад, називали завжди Євгенієм, а він Євген. Буває помилка в адресі, тобто мова йде не про перейменування, це все встановлюєтсья легко, а про те, щоб правильно вказати адресу, – каже нотаріус Галина Парусова.
Окрім нотаріусів, посвідчити заповіт, можуть і у сільській чи селищній раді, мають на це право командири й лікарі. Особливо це важливо для військових.
– Якщо ми говоримо про військових, звісно, ж це їхні командири, вони мають право посвідчувати у зоні бойових дій такі документи, але що важливо, що у будь-якому разі такий документ – заповіт, який вони склали, має дійти вже до території, де його можна внести в спадковий реєстр. Тобто тільки після внесення у реєстр цей заповіт буде чинним, – говорить юристка Юлія Рябець.
Що писати у заповіті
“Передаю все рухоме і нерухоме майно” – це фраза, яку найчастіше вказують у заповітах. З одного боку це універсальний вихід, бо ви не знаєте, яке ще майно придбаєте за життя, чи скільки коштів накопичите у банку.
– Кінцева сума буде визначатися навіть не на той момент, коли нотаріус буде видавати свідоцтво про право на спадщину, а на той момент, коли спадкоємець прийде до банку і буде отримувати ці кошти, бо є сума, яку заповідач поклав туди, а є відсотки, які набігають, – каже нотаріус Галина Парусова.
З іншого боку в майно може входити й кредит чи іпотека. І тоді спадкоємець, набуваючи прав, повинен взяти на себе і цю ношу.
– Якщо людина заповіла все майно, це не значить, що не можуть перейти борги. Тому що, наприклад, іпотека відкрита також може перейти. І не можна прийняти все майно, але відмовитися від боргу. Ви або цілком забираєте спадок, або ніяк, – пояснює юристка Юлія Рябець.
Чи можна змінювати заповіт
Змінювати заповіт можна необмежену кількість разів, так само як і складати чи скасовувати. Сьогодні можна написати, а наступного дня, якщо передумали – змінити чи скасувати.