Арку "дружби народів" в Києві можна демонутвати
Арку "дружби народів" в Києві можна демонутвати

Арку "дружби народів" в Києві можна демонутвати

Колишня Арка дружби народіву Києві більше не є памʼяткою, відтак може бути демонтована.

Про це написав в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв у соцмережі. "Міністерство культури та інформаційної політики України своїм наказом визнало колишній обʼєкт культурної спадщини, Монумент на ознаменування возз’єднання України з росією, таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Цим рішенням монумент втратив статус пам’ятки історії і може бути демонтований", - зазначив міністр. 

Він додав, що у суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом і не випадково мешканці столиці називають його "ярмом". 

"Позбавляючись монументального "ярма", ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу", - підкреслив Карандєєв.

Декомунізація в Україні

У травні 2022 року Арку "дружби народів"в Києві було декомунізовано. Відповідне рішення проголосувала Київська міська рада, перейменувавши об’єкт у Арку Свободи українського народу.

Перед тим, у квітні того ж року, було здійснено роботи з демонтажу пам'ятника на знак "возз'єднання України з Росією", що знаходився під Аркою тоді ще "дружби народів". 

Наприкінці березня поточного року в Інституті національної пам’яті заявили, що Арку свободи українського народу (Арку "дружби народів") недостатньо перейменувати, її потрібно демонтувати. 

Експерти Інституту нацпам’яті зазначили, що міф про "возз’єднання" України з Росією, якому було присвячено монумент, не відповідає історичним реаліям, натомість його використовували в радянські часи поряд із ідеологемою про Київську Русь як "колиску братніх народів". Таким чином радянська пропаганда намагалася насамперед знівелювати пам’ять про українські державницькі традиції (часів Національно-визвольної війни 1648-1657 років та Української революції 1917‒1921 років), пояснюють експерти. 

Як зазначається у висновку експертів, в умовах широкомасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну цей міф активновикористовується для обґрунтування "законності" путінських територіальних претензій та є складовою частиною інформаційно-пропагандистської кампанії, що провадиться Кремлем з метою формування у громадян України викривлених уявлень про нібито "історичну бездержавність" Українського народу як "уламка" "розділеного російського народу", "штучність" України як держави тощо. Отже, попри перейменування Київською міською радою в "Арку Свободи українського народу", монумент репрезентує виключно згадані вище радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України.

З огляду на викладене вище, розміщена у Хрещатому парку міста Києва Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов’язаним із здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією (встановлена у 1982 р. з нагоди відзначення 60-річчя утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року), належить до символіки російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу, зазначають експерти.

Джерело матеріала
loader