Про це повідомляє Delfi, передає Укрінформ.
Зараз латвійськішколярі вивчають англійську мову як першу іноземну мову від початку навчання, а другу іноземну мову починають вивчати з кінця початкової школи. Теоретично діти можуть вивчати французьку, німецьку та інші мови як другу іноземну, але на практиці найчастіше викладається російська мова, оскільки у школах не вистачає вчителів інших мов.
За даними Міністерства освіти і науки (МОН) країни, російська мова викладається як друга іноземна майже у половині латвійських шкіл. У деяких навчальних закладах альтернативи російській мові не пропонується.
Зміни, запропоновані МОН, передбачають, що з 2026/2027 навчального року школи повинні будуть поступово пропонувати учням як другу іноземну мову на рівні основної освіти одну з офіційних мов Європейського Союзу або країн-членів Європейської економічної зони, або іноземну мову, що регулюється міжурядовими угодами про освіту. Російська не входить до цих мов.
Проєкт передбачає поступовий перехід зі збільшенням кількості уроків на тиждень у п'ятому класі порівняно з четвертим.
Зазначається, що під час публічного обговорення було отримано дуже багато заперечень від приватних осіб проти плану Міністерства освіти країни. Протягом двох тижнів від приватних осіб та представників різних асоціацій надійшли понад 300 звернень, більшість з яких спрямована проти поступової відмови від російської мови як другої іноземної в основній школі.
Основні причини незгоди зводяться до того, що діти не повинні бути обмежені у вивченні рідної мови та повинні самі вирішувати, яку мову їм вивчати. Також наголошується, що відмова від російської з політичних причин неприпустима.
Як повідомляв Укрінформ, в уряді Литви розглядають можливість закриття шкіл із російською мовою навчання.
Фото: Publicitātes attēls