На Страсній седмиці за народними звичаями заведено готувати так звану четвергову, або чорну сіль. Вважають, що вона наділена сильною енергетикою, є потужним оберегом і має лікувальні властивості. Розповідаємо, як робиться четвергова сіль і коли її готувати.
- Що таке четвергова сіль
- Четвергова сіль - як робити
- Четвергова сіль 2024 - коли готувати
- Четвергова сіль - застосування
Що таке четвергова сіль
Четвергова сіль - це сіль, приготована в Чистий четвер напередодні Великодня, звідси і пішла її назва. У народі таку сіль наділяють особливими властивостями і використовують як оберіг, так само як освячені гілочки верби.
Четвергова сіль - як робити
За старих часів четвергову сіль готували в печі. Сучасні господині роблять її в духовці або просто на сковороді.
Четвергова сіль - рецепт
Для приготування беруть просто сіль, або ж додають до неї борошно та лікарські трави:
- кам'яна сіль - 1 кг;
- борошно - 12 ст. л.;
- лікарські трави (наприклад, календула, полин, м'ята, шавлія чи інші) - по дрібці.
Сіль (або сіль із борошном і травами) висипають на суху сковорідку і тримають на повільному вогні, помішуючи і читаючи молитву "Отче наш". Роблять це доти, доки сіль не почорніє. За таким самим принципом готують її і в духовці.
Четвергова сіль 2024 - коли готувати
Четвергову сіль готують у ніч із середи на Чистий четвер або в четвер уранці. Деякі господині роблять це після того, як приберуть будинок - головне, встигнути до заходу сонця.
Чистий четвер у 2024 році випадає на 2 травня.
Четвергова сіль - застосування
Готову четвергову сіль фасують по мішечках або пакетиках і освячують у великодньому кошику.
Вважається, що чорна сіль здатна позбавляти від хвороб, пристріту та недобрих намірів. Її використовують як оберіг протягом усього року: солять їжу, носять із собою в мішечку, кладуть у ліжечко маленьким дітям.
Є також і особливий ритуал із четверговою сіллю, за допомогою якого виганяють із хати зло: для цього її потроху насипають у кутах оселі, а потім збирають і закопують деінде, викидати в сміття - не можна.