"Таємні" ракети ATACMS від США: які озброєння Україна могла отримати від Заходу непублічно
"Таємні" ракети ATACMS від США: які озброєння Україна могла отримати від Заходу непублічно

"Таємні" ракети ATACMS від США: які озброєння Україна могла отримати від Заходу непублічно

Непомітна передача Києву далекобійних ракет від Вашингтона стане прецедентом для західних союзників. Німеччина розробляла схеми таємного перекидання крилатих ракет Taurus, але на їх реалізацію не вистачило політичної волі. У ЗСУ стає дедалі більше можливостей для знищення штабів ЗС РФ на Донбасі та в Криму.

Українська армія могла таємно отримати від США до 100 далекобійних ракет ATACMS. Поставки озброєння відбувалися в рамках пакета допомоги на $300 млн у березні 2024 року. ЗСУ буквально відразу вразили ними російський військовий аеродром у Джанкої в ніч на 17 квітня і базу окупантів у Бердянську Запорізької області, розповів газеті The New York Times (NYT) високопосадовець з США.

Вашингтон раніше відправляв Києву ракети ATACMS з дальністю ураження цілей до 165 кілометрів, але українська сторона неодноразово просила сучасні модифікації снарядів з дальністю польоту понад 300 кілометрів.

Про таємну передачу Україні ракет ATACMS 24 квітня повідомило Reuters. За словами співрозмовників агентства, чинником, що вплинув на ухвалення рішень США, став напад Росії на критичну інфраструктуру України.

"Ми попереджали Росію про ці речі, а вони відновили масовані удари", — сказав чиновник.

Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони України після вибухів на аеродромі в Джанкої заявило про знищення і критичні ушкодження чотирьох установок ЗРК С-400, трьох радіолокаційних станцій, апаратури спостереження "Фундамент-М" і пункту управління засобами ППО.

У зведенні не згадувалося використання американських ракет. Фокус звернувся до ГУР МО за коментарем з приводу застосування американських ракет, але відповіді поки не отримав.

Боєприпаси та машини для розмінування: що Україна отримала від партнерів таємно

В адміністрації президента США Джо Байдена засекретили передачу ракет, щоб не давати Росії час на підготовку. Коли Штати раніше надавали Україні зброю дальньої дії, українці завдавали серйозної шкоди російським силам, але ЗС РФ швидко ховали підрозділи і склади зі зброєю, кажуть джерела NYT.

Країни-учасниці контактної групи з оборони України "Рамштайн" приховано передають Україні деякі типи озброєнь. Ця практика за роки повномасштабної війни стала усталеною, коментує Фокусу полковник ЗСУ та ексспікер Генштабу Владислав Селезньов.

Крім ракет ATACMS, Київ міг таємно отримати великі партії боєприпасів калібру 122 мм у 2022 і 2023 роках. Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, за даними журналу Der Spiegel, намагалася переконати канцлера Олафа Шольца таємно відправити Україні крилаті ракети Taurus.

"Один із варіантів був таким: німці передають Taurus британцям, а вони вже передають ракети Києву. Британці зберігають контроль над їхнім розміщенням і цілями", — йшлося у статті.

Сполучені Штати також не оголошували про передачу ЗСУ однієї з найпотужніших машин для розмінування Assault Breacher. Пара таких машин виконує роботу, для якої знадобилося б шість бульдозерів, описував переваги техніки журнал Forbes.

Що стосується поставок комплексів ППО і боєкомплектів до них, справа йде інакше.

"Якби у нас було все було добре з системами і ракетами для ППО, ми б не втратили Трипільську ТЕС, найбільшого постачальника електроенергії в Київську, Черкаську та Житомирську області. Зменшилися б у рази і прильоти ворожих ракет по Одесі та інших регіонах. Серйозна криза в ППО була, вона зумовлена об'єктивним чинником — величезною територією України. Покрити її надійно треба досить багато установок і ракет", — вважає Селезньов.

Засекречені поставки в Україну йдуть тому, що РФ стежить за перевезенням військових вантажів на західних кордонах України. Прильоти по залізничній інфраструктурі невипадкові, завдання окупантів — ускладнити перевезення техніки.

За оцінками експерта, Україна постраждала від російської агресії, і має повне право застосовувати для оборони будь-які бойові компоненти. Передача близько 100 ATACMS — досить серйозна сила, за допомогою якої можна знищити штаби окупаційних військ у Донецькій, Луганській областях і в Криму.

Як Білий дім маскує відправлення озброєнь?

У періодичних звітах про виділення військової допомоги Україні Білий дім використовує загальні категорії, наприклад, "обладнання для розмінування" або "боєприпаси для HIMARS". Західні колеги враховують роботу розвідувальних структур РФ і намагаються не афішувати частину військових поставок, каже Фокусу колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.

"Формально Штати не обманюють. ATACMS називають як боєприпаси до РСЗВ, а ось конкретний тип снарядів не вказують. Російські війська на полі бою обов'язково відчують ефект несподіванки", — пояснює експерт.

Коаліція "Рамштайн" не завжди показувала точну кількість ракет до ПЗРК Stinger і частину ударних дронів, хоча вони давно перетворилися на витратний матеріал на полі бою, підсумував Романенко.

Скільки ракет ATACMS у США?

Американські військові чиновники в спілкуванні з NYT попередили, що їхній арсенал ATACMS відносно невеликий. Ракети мають покрити потреби інших військових планів Пентагону, зокрема й на Корейському півострові. Виробник снарядів Lockheed Martin зазначає, що з моменту розробки в 1980-х роках виготовлено близько 4000 одиниць ракет ATACMS.

Прихильники відправки Україні передового озброєння відкидають побоювання адміністрації Байдена з приводу ескалації конфлікту з Росією і закликають Білий дім надати ЗСУ необхідну для перемоги зброю.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван на брифінгу для журналістів 24 квітня підтвердив, що Київ отримає ракети ATACMS, частину з яких було включено до першого пакета озброєнь на $1 млрд. За його словами, Україна зобов'язалася використовувати американську зброю тільки на своїй території.

Фокус раніше писав, що для знищення російських систем ППО в Криму потрібно мінімум 24 ракети ATACMS. Показник перехоплення американських снарядів вкрай низький, тому є значні загрози для ЗРК С-400.

У Кремлі погрожували розширенням так званої "санітарної зони" в Україні, якщо ЗСУ отримають далекобійні ракети ATACMS. ЗС РФ спробують завдати попереджувальних ударів по місцях скупчення озброєння.

Теги за темою
війна Джо Байден
Джерело матеріала
loader
loader