Придушили хворобу Альцгеймера: вчені використали стовбурові клітини проти захворювання
Придушили хворобу Альцгеймера: вчені використали стовбурові клітини проти захворювання

Придушили хворобу Альцгеймера: вчені використали стовбурові клітини проти захворювання

Недавнє дослідження вчених запропонувало новий і ефективний метод боротьби з хворобою Альцгеймера. Миші, які пройшли операцію, відновили здатність до навчання і пам'ять.

У боротьбі з хворобою Альцгеймера вчені традиційно фокусуються на амілоїдних бляшках — відмінній рисі захворювання, що вражає кору головного мозку. Однак нові дослідження показують, що складнощі хвороби виходять за рамки цих скупчень і пов'язані з такими факторами, як нейрозапалення і метаболічні порушення. Нещодавні результати, отримані групою фахівців з Мічиганського медичного інституту, дали їм змогу використовувати інноваційний підхід, який не спрямований безпосередньо на амілоїдні бляшки, але дає надію завдяки іншому механізму: трансплантації нейронних стовбурових клітин, пише Newswise.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Наукову роботу, опубліковану в журналі Frontiers in Aging Neuroscience, очолив Кевін Чен, доктор медичних наук, клінічний доцент Мічиганського медичного інституту. Під час дослідження його команда пересадила людські нейронні стовбурові клітини мишам, генетично модифікованим для прояву ознак хвороби Альцгеймера. Таке втручання призвело до поліпшення функцій їхньої пам'яті та зменшення запалення мозку, незважаючи на збереження присутності амілоїдних бляшок. Учені вважають, що така терапія, спрямована на боротьбу із запаленням мозку, може стати ефективним методом лікування хвороби.

Важливо Очевидна ознака настання деменції: як чищення зубів допомагає виявити хворобу

Сам процес пересадки включав в себе імплантацію стовбурових клітин безпосередньо в центри пам'яті мишей. Подальші тести, включно з водним лабіринтом Морріса, показали, що миші, які страждають на хворобу Альцгеймера, відновили здатність до навчання і пам'ять, порівнянну зі здоровими мишами. Подальший аналіз за допомогою просторової транскриптоміки — методу, що дає змогу відстежувати експресію генів у різних ділянках мозку, показав, що у мишей, які пройшли лікування, понад 1000 генів повернулися до нормального рівня експресії. Особливо помітними були зміни в мікроглії, первинних імунних клітинах мозку, які часто стають надто активними при хворобі Альцгеймера і навпаки сприяють втраті нейронів.

Єва Фельдман, докторка медицини, старший автор дослідження і авторитетний фахівець Мічиганського університету, підкреслила важливість отриманих результатів. Однак вона заявила, що, незважаючи на багатообіцяючі результати, ефективність трансплантації стовбурових клітин має бути підтверджена в більш масштабних дослідженнях на тваринах, перш ніж розглядати можливість проведення випробувань на людях. У будь-якому разі, це дослідження підкреслює важливість вивчення різних терапевтичних стратегій і додає новий шар до нашого розуміння можливостей лікування хвороби Альцгеймера, вказуючи на майбутнє, в якому терапія стовбуровими клітинами може зіграти вирішальну роль у лікуванні нейродегенеративних захворювань, замінивши деякі поточні неефективні практики.

Раніше Фокус писав про те, що особлива людина в нашому житті може запобігти деменції. Як свідчать результати, не обов'язково йдеться про шлюб або стосунки.

Також Фокус писав про незвичайні властивості клітин, що спричиняють у нас рак крові й одночасно захищають нас від хвороби Альцгеймера. Стан крові, який зазвичай вважається небезпечним, несподівано виявився захистом від недуги, згідно з новим дослідженням.

Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.

Теги за темою
Здоров'я дослідження Медицина наука
Джерело матеріала
loader
loader