Журналісти, які з 24 лютого 2022 року не мали доступу до засідань Верховної Ради з міркувань безпеки, тепер знову зможуть висвітлювати роботу відомства. «Репортери без кордонів» (RSF) вітають повернення медійників до нормальної роботи, що «є частиною поліпшення умов функціонування журналістики в Україні», йдеться на сайті міжнародної організації.
«Це значний крок уперед для права на доступ до вільної інформації. Однак необхідно подбати про справедливий розподіл акредитацій, щоб забезпечити плюралістичне висвітлення. Ми вітаємо цей крок і закликаємо українську владу завершити його, відновивши пряму трансляцію засідань, яка існувала до війни», — прокоментувала керівниця відділу RSF у Східній Європі та Центральній Азії Жанна Кавельє.
В організації додали, що, попри те, що свобода преси в Україні була обмежена через оголошення воєнного стану внаслідок російського вторгнення, наша держава нині «демонструє обнадійливий прогрес».
Україна посідає 61-те місця зі 180 країн у Світовому індексі свободи преси RSF за 2024 рік.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук запропонував журналістам, які висвітлюють роботу парламенту, об’єднатися в єдиний пул. На думку спікера, це допоможе вирішити багато питань з висвітленням діяльності ВР, у тому числі пов’язаних з акредитацією журналістів у парламенті.
При цьому представниця Управління державної охорони Валентина Савіцька заявила про необхідність належним чином верифікувати тих представників медіа, які будуть допущені до будівлі Верховної Ради.
- Читайте також: Дисциплінарний захід. Журналістів повертають в Раду, щоб депутати працювали краще
З 24 лютого 2022 року, від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, журналісти не мають доступу до роботи в будівлі Верховної Ради з міркувань безпеки. 6 вересня 2022 року парламент прийняв постанову щодо заборони трансляцій засідань на період воєнного стану. Найактивніше за це проголосували депутати з колишньої «ОПЗЖ». Відео засідань з міркувань безпеки з відстроченням викладають на ютубі.
У вересні 2023 року перший віцеспікер Ради Олександр Корнієнко розповів, що апарат Верховної Ради планує запустити процес переакредитації парламентських журналістів. Крім того, за словами високопосадовця, після внутрішніх дискусій депутати погодилися на трансляції окремих засідань на каналі «Рада».
У грудні 2023-го новопризначений голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що в Апараті Верховної Ради готують переакредитацію представників медіа, що надалі сприятиме покращенню їхнього доступу до роботи в парламенті. Він зазначив, що деякі обмеження в умовах війни необхідні, утім, вони мають бути логічними та ефективними.
- Читайте також: Юрчишин: ютуб- і телеграм-канали без реєстрації як медіа не пустять до кулуарів Верховної Ради
Фото: RSF
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.