Препарати Ozempic і Wegovy вже тривалий час використовуються багатьма не за призначенням. Нові дані, отримані вченими, відкрили їхню нову небезпеку, здатну знищити нашу травну систему.
Вчені висловили зростаючу стурбованість з приводу можливих побічних ефектів ін'єкційних препаратів, які використовуються для лікування діабету та ожиріння, зокрема агоністів GLP-1, які виявилися пов'язані з рідкісним захворюванням, відомим як параліч шлунку, або гастропарез. Їхнє нове дослідження вказало на вищий ризик розвитку цього захворювання у людей, які приймають ці препарати, порівняно з тими, хто їх не приймає, пише CNN.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Останні наукові роботи в цій галузі, зокрема три великих дослідження, засновані на великих історіях хвороби пацієнтів, вказали вченим на значне підвищення ризику розвитку гастропарезу у тих, хто приймає препарати GLP-1. Наприклад, дані, отримані в Університетських лікарнях Клівленда, що включають понад 286 000 історій хвороби, показали, що ризик розвитку гастропарезу в осіб, які приймають препарати GLP-1, на 52% вищий, ніж в осіб, які не приймають їх. Аналогічним чином, наукова робота, проведена в Університеті Канзасу, показала, що ризик розвитку цього захворювання в осіб, які приймають GLP-1, підвищений на 66%. Жодне з цих досліджень не було опубліковано в рецензованому медичному журналі, тому дані вважаються попередніми і були представлені в суботу на Тижні хвороб травної системи 2024 (DDW) у Вашингтоні, округ Колумбія.
Гастропарез — стан, за якого шлунок не може правильно спорожняти їжу. Він може призвести до сильної нудоти і блювоти, що часто вимагає медичного втручання. Препарати, серед яких такі популярні бренди, як Ozempic і Wegovy, сповільнюють процес спорожнення шлунка, щоб зменшити відчуття голоду і допомогти у втраті ваги. Однак іноді саме це може призвести до розвитку гастропарезу, особливо в людей, які вже мають схильність до проблем зі шлунково-кишковим трактом.
Останнім часом препарат Ozempic привернув до себе велику увагу, зокрема, завдяки тому, що він використовується не за призначенням для зниження ваги. Спочатку схвалений для лікування діабету 2 типу, активний компонент препарату, семаглутид, як виявилося, допомагає значно знизити вагу. Подібну долю спіткала і препарат Wegovy. Це призвело до різкого зростання попиту, багато знаменитостей і соціальні мережі пропагують його переваги для схуднення. У зв'язку з цим у деяких регіонах виник дефіцит препарату, що вкрай негативно позначилося на здоров'ї людей, які покладаються на нього в лікуванні діабету.
Нові дані свідчать про те, що ризик розвитку гастропарезу міг не враховуватися в попередніх клінічних випробуваннях через рідкісність цього стану і методів, які використовуються для перевірки спорожнення шлунка. Стандартні тести зазвичай вимірюють проходження рідини, а не твердої їжі через шлунок, внаслідок чого можуть бути пропущені випадки затримки твердої їжі, що має вирішальне значення для діагностики гастропарезу.
"Хоча ці препарати дійсно працюють і мають використовуватися з правильної причини, ми просто хочемо попередити всіх, що якщо ви вирішите почати вживати їх, будьте готові до того, що з імовірністю 30 відсотків у вас можуть виникнути побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту, і тоді препарат доведеться відмінити", — каже доктор Пратік Шарма, професор медицини в Школі медицини Канзаського університету, який проводив одне з досліджень.
Незважаючи на ефективність препаратів GLP-1 у зниженні ваги та їхню користь для здоров'я серця, нові дані, оприлюднені вченими, наголошують на необхідності їх обережного застосування за призначенням. Медична спільнота рекомендує уважно стежити за шлунково-кишковими симптомами у пацієнтів, які приймають ці препарати, оскільки раннє виявлення та лікування побічних ефектів мають вирішальне значення для пом'якшення довгострокових і небезпечних наслідків для здоров'я.
Раніше Фокус писав про те, скільки людство втратило років життя через ожиріння. Автори дослідження пропонують запровадити профілактичні та терапевтичні стратегії на загальних рівнях, щоб знизити навантаження на глобальну охорону здоров'я, адже показники продовжують зростати.
Також Фокус писав про те, як ожиріння необоротно змінює роботу мозку. Ожиріння змінює сенсори мозку, що відповідають за задоволення від їжі, викликаючи, можливо, постійний стан "вічного голоду", свідчить нове дослідження.
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.