Дороге світло. Навіщо уряд пішов на підвищення тарифу та чи допоможе це забути про відключення
Дороге світло. Навіщо уряд пішов на підвищення тарифу та чи допоможе це забути про відключення

Дороге світло. Навіщо уряд пішов на підвищення тарифу та чи допоможе це забути про відключення

Кабмін ухвалив постанову, яка змінює тариф для населення на електричну енергію. Отже, з першого червня українці платитимуть більше. Проте чи допоможе підвищення вартості електроенергії запобігти графікам відключень? На це та інше питання Фокус шукав відповіді разом з профільними експертами.

Ціна електроенергії для населення з 1 червня зміниться. Відповідно до затвердженої урядом постанови, тепер українці платитимуть 4,32 грн за кВт-год. Така ціна встановлена до 30 квітня 2025 року. Отже, фактичне зростання вартості для домогосподарства — 63,6%. Які головні причини для підвищення тарифу і чи вплине це на економію населенням електричної енергії та на наявний в системі дефіцит?

Нова ціна світла: чи потрібна диференціація тарифу

Про те, що тариф для населення потрібно міняти, експерти вже розповідали Фокусу, пояснюючи це і наявними на енергоринку мільярдними боргами, і загалом діючою системою спеціальних обов’язків (ПСО), за якою державні генеруючи компанії "Енергоатом" та "Укргідроенерго" фактично субсидують тариф для населення, доплачуючи за дешеву для домогосподарств електроенергію своїми коштами. Раніше в енергоспільноті обговорювались різні варіанти підвищення тарифу, але найчастіше експерти казали про рівень 3,6-4 грн за кВт-год.

На думку експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, сьогодні мінімально населення могло б сплачувати 3,2 грн за кВт-год, це саме та ціна, яка включає і розподіл електроенергії, і вартість енергогенеруючих державних компаній. "2 гривні 10 копійок – розподіл та постачальники (ПУП) і гривня десять – собівартість "Енергоатому". Можна було б поставити 3,5 грн., щоб усі були задоволені. Вважаю, що тариф треба підвищувати. Але в умовах війни повинна бути якась реалістична ціна", — каже експерт. І додає: те, що нещодавно в уряді розглядали диференціацію (тариф для споживання до 100 кВт-год на рівні 2,64 грн. за кВт-год, а далі — 4,8 грн за кВт-год) могло гарантувати певні пільги усім споживачам на рівні оплати за 100 кВт-годин.

Складна ситуація в енергосистемі дозволила Кабміну ухвалити малопопулярне рішення про зміну тарифу
Фото: УНІАН

"Це якась виходить пільга усім людям. Не окремо тим, кому вона потрібна, а усім. Раніше у нас був тариф 1,44 грн за кВт-год до 250 кВт-год, а далі 1,68 грн. Так от це було б повернення до минулої схеми, лише вартість інша", — зауважує Корольчук.

Важливо Відключення – по 12 годин на добу. Що сталось в енергетиці та коли українцям повернуть світло
В уряді впевнені, що вища ціна електроенергії мотивуватиме розумне споживання
Фото: УНІАН

Проте врешті на засідання Кабміну ухвалили іншу постанову — там йдеться про фіксовану вартість світла майже для всіх споживачів. Майже — тому що більшість споживачів платитимуть 4,32 грн за кВт і влітку, і взимку, але квартири і будинки, обладнані електроопаленням, сплачують в опалювальний період тариф 2,64 грн за кВт-год. Такий тариф буде діяти з 1 жовтня по 30 квітня і за умови споживання до 2000 кВт-год. Якщо споживання вище, то тариф становитиме для обладнаних електроопаленням домівок 4,32 грн за кВт-год.

Чи призведе зміна тарифу до економії населенням дефіцитної електроенергії? "Мені здається, що такої економії величезої ми не побачимо. Ті відключення, які ми бачимо, відбуваються не від того, що населення включає свої бойлери, кондиціонери… не від цього. Немає просто електроенергії, яку можна дати", — каже Юрій Корольчук.

Грошей на ремонти не буде? Чи допоможе підвищення тарифу подолати загрозу блекаутів

Головний аргумент, який висловив уряд, пояснюючи підвищення тарифу, — це потреба у ремонтах енергооб’єктів внаслідок обстрілів. Проте це лише частково відповідає дійсності. Адже, кажуть експерти, кошти від оплати населенням спожитої електроенергії отримують обленерго та дві державні енергокомпанії. А загалом, зауважують фахівці, енергосистемі мало чим допоможе підвищення тарифу для населення.

Отримані від нового тарифу кошти майже не вплинуть на відбудову зруйнованої атаками енергетики

"Коли зросте тариф для населення, що відбудеться? Відповідно до діючого ПСО, просто "Енергоатом", продавши свою електроенергію на ринку, буде компенсувати (за ПСО) вже не ту суму, яку компенсовував раніше, а значно менше. Гроші, які отримає "Енергоатом", ніяким чином не вплинуть на відбудову енергетики. Вони не потраплять до "Укренерго", в якого значно пошкоджені підстанції високовольтної мережі. Вони не потраплять до компаній теплової генерації, які зруйновані обстрілами, розбита теплова генерація. "Укргідроенерго" там свою копійчину отримає і буде працювати, а все інше осяде в "Енергоатомі", — розповів у коментарі Фокусу директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

ТЕСи України потребують коштів на ремонти, але внаслідок підвищення тарифу такі кошти до станцій не надійдуть, кажуть фахівці
Фото: УНІАН

До теплових електростанцій кошти, отримані від населення за електроенергію за новим тарифом, не потраплять, а це означає, що для ремонтів ТЕС, які були зруйновані внаслідок російських атак, і які потрібні енергосистемі, підвищення тарифу для населення не зіграє ніякої ролі. "Ці кошти (від тарифу для населення) не можуть піти на відбудову приватних електростанцій. Тобто вони можуть вплинути на загальний стан боргів на енергоринку – дещо зменшити борги. Можуть додати "Енергоатому" грошей", — каже Юрій Корольчук.

В.о. голови правління АТ "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін повідомив, що "Енергоатом" почав готуватися до зведення нових енергоблоків на Південноукраїнській АЕС
Фото: УНІАН

Теоретично збільшення коштів у НАЕК "Енергоатом" може в майбутньому допомогти компанії оплатити видатки на будівництво нових блоків. Проте експерти сумніваються, що нового тарифу для населення вистачить на такі довготермінові та дорогі проєкти.

Єдине рішення, яке б реально вплинуло на ситуацію з дефіцитом електроенергії, — це звільнити ЗАЕС, кажуть енергоексперти

"Енергоатом" вже починає закладати два нових реактори. Це чудова історія, все дуже добре. За одним виключенням: останні два реактори такого типу були побудовані в США. Один з них будували 17 років, інший закінчили будівництво буквально минулого місяця — 21 рік. І кожен з них обійшовся по 15 мільярдів доларів. Давайте припустимо, що "Енергоатом" — інженерний геній, і вони побудують за 12 років. Вибачте, але нам це задовго. Нам треба електрика тут і зараз", — зазначає Харченко.

За оптимістичного прогнозу до початку зими частина пошкоджених ракетними ударами електростанцій повернеться в енергосистему після ремонтів
Фото: УНІАН

Експерт вважає, що єдине можливе рішення для української енергетики – це газопоршнева та газотурбінна генерація. "Такі станції можна побудувати за 1,5-2 роки. Ми наступні два роки гарантовано живемо з обмеженнями для споживачів, без варіантів. Єдине рішення, яке б реально вплинуло на ситуацію з дефіцитом електроенергії, — це звільнити ЗАЕС, повернути її в українську енергосистему. Або ж ми ставимо газопоршневу і газотурбінну генерацію у великій кількості та швидко", — зауважив Олександр Харченко.

Важливо "Потрібно зрозуміти": українці мають навчитися з відключеннями і взимку, і влітку, — "Укренерго"

Отже, фактично, рішення підвищити тариф не може скасувати відключення, адже постраждалі від обстрілів блоки ремонтуватимуть ще доволі тривалий час. Для українців це означає графіки відключень і влітку, і восени, і протягом усього зимового сезону.

Теги за темою
електроенергія тарифи
Джерело матеріала
loader
loader