У четвер, 13 червня, в Італії розпочне свою роботу дводенний 50-й саміт "Великої сімки". Лідери Великобританії, Німеччини, Італії, Канади, Франції, Японії та США, а також представники інших країн зберуться, щоб обговорити перелік найактуальніших питань світової політики. Зустріч відбудеться в Апулії на півдні Італії, в готелі курорту Борго Егназія.
ППО для України та заморожені російські активи
Серед основних тем зустрічі – війна Росії проти України, поточна ситуація на Близькому Сході, Африці, Індо-Тихоокеанському регіоні, зміна клімату та міграція.
Саміт має розпочатися з обговорення проблем Африканського континенту, зміни клімату та розвитку. Далі лідери обговорять ситуацію на Близькому Сході перед двома сесіями, присвяченими Україні, в першій з яких візьме участь президент України Володимир Зеленський.
«Ми з ними говоритимемо про ключові теми наших відносин, включаючи переговори у двосторонніх форматах, у тому числі й із США. Ми говоритимемо про подальше нарощування оборонної підтримки, розвиток коаліції винищувачів. Будемо говорити про ППО, оскільки саме від наших ключових партнерів ми очікуємо на основні рішення», – заявив прессекретар Зеленського Сергій Никифоров.
Лідери країни "Великої сімки", найімовірніше, підтримають загальну ідею кредиту для України в розмірі $50 млрд, забезпеченням для якого мають стати заморожені в країнах Заходу російські активи.
Велику увагу буде приділено тому, чи зможуть лідери "Великої сімки" домовитися, як використати прибуток, отриманий від заморожених на Заході російських активів, на користь України. Очікується, що лідери обговорять план використання коштів, одержаних від російських активів, конфіскованих Заходом після повномасштабного вторгнення. Є аргументи на користь арешту цих активів та використання їх на фінансування відновлення України.
Джерела у Вашингтоні кажуть, що Сполучені Штати готові оголосити про нові значні санкції проти фінансових установ та небанківських організацій, які є частиною "каналів постачання технологій та товарів" для російського військово-промислового комплексу.
«G7 є твердим захисником системи, заснованої на правилах та глобальній співпраці. Незаконна війна Росії проти України – це лобова атака на цю систему. Дозволивши Кремлю перекроювати кордони під дулом пістолета, ми змінимо хід історії не лише в Європі, а й у всьому світі. Саме тому ЄС підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно», - сказав напередодні голова Європейської ради Шарль Мішель, який сам буде присутній на саміті.
Закрита вечеря для обраних персон відбудеться 13 червня у Швабському замку у Бріндізі. Фото: booking.com
Зеленський зустрінеться з Байденом
На цьому саміті очікується також зустріч президента України Володимира Зеленського та президента США Джозефа Байдена. Зустріч присвятять питанню поточної та майбутньої підтримки України. Після зустрічі планується проведення спільної пресконференції двох лідерів.
"У четвер президент Байден і президент Зеленський зустрінуться, щоб обговорити нашу рішучу підтримку України як зараз, так і в майбутньому. Після цієї зустрічі обидва лідери - президент Байден і президент Зеленський - візьмуть участь у пресконференції... Ми зробимо сміливі кроки, щоб показати Путіну, що час не на його боці і що він не може перечекати нашої підтримки у боротьбі України за свободу", – сказав координатор Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі. Також з'явилася інформація про те, що на саміті G7 Зеленський та Байден можуть підписати угоду про гарантії безпеки між Україною та США.
Зеленський та Байден зустрінуться вже вдруге цього місяця. Фото: REUTERS
Тимчасово скасували Шенген, а територія саміту стане «червоною зоною»
З 5 червня Італія призупинила звичайний режим свободи переміщень усередині Шенгенської зони та відновить прикордонний контроль у всіх пунктах перетину кордону.
Як повідомило міністерство внутрішніх справ Італії, прикордонний контроль працюватиме з 5 по 18 червня. "Національні сухопутні, морські та повітряні кордони, відповідно до практики держав, що склалася з нагоди подібних заходів, тимчасово піддаватимуться контролю", – йдеться в повідомленні.
Зона безпеки введена навколо курорту Борго-Егнація та сусіднього міста Савеллетрі та називатиметься «червоною зоною». Несанкціонований доступ транспортних засобів та пішоходів вже заборонено.
Хоча саміт пройде на курорті 13-15 червня, кілька високопосадовців, включаючи глав держав, візьмуть участь у вечері у Швабському замку в Бріндізі 13 червня. Навколо замку буде встановлена зона безпеки.
Жодних публічних загроз саміту не надходило, проте сили безпеки можуть довільно обшукувати пішоходів та транспортні засоби - як запобіжний засіб. Протести можливі напередодні та під час саміту. Потенційні місця збору включають місця проведення заходів та місця, які можуть відвідати іноземні гості.
До речі
Саміт пройде у улюбленому регіоні мафії
Цю місцевість в Італії контролюють відгалуженнями злочинного синдикату Sacra Corona, зосередженого довкола міста Фоджа. На відміну від більш відомих інших мафіозних угруповань, таких як "Коза Ностра" на Сицилії, "Каморра" в Неаполі та "Ндрангети" в Калабрії, які мають велику міжнародну присутність, групи Апулії працюють в основному в Італії та на Балканах.
- Буквально напередодні зустрічі "Великої сімки" відбулися збройні сутички злочинних угруповань на віллі поблизу місця проведення саміту – ексклюзивного курорту між Барі та Бріндізі. Це було кричуще бандитське насильство між трьома кланами, - повідомив CNN начальник місцевої поліції Вітторіо Пізані.
Італійські ЗМІ повідомляють, що місцеві мафіозні угруповання Sacra Corona сумно відомі своїм проникненням на законні проєкти, включаючи будівельні проєкти, багато з яких спрямовані на підготовку місць майбутнього саміту.
За словами префекта Бріндізі Луїджі Карневалі, за кілька днів до початку зустрічі G7 місцева влада стикається з делікатною проблемою, оскільки вони прагнуть збалансувати безпеку світових лідерів з підтримкою місцевого громадського порядку.
«Ніхто не міг передбачити, що напередодні саміту «Великої сімки», запланованого на 13–15 червня, Апулію, де відбудуться зустрічі між впливовими світовими лідерами, зачеплять кілька кримінальних подій, які, хоч і не пов'язані одна з одною, роблять управління безпекою ще складнішою», - сказав він на телевізійній пресконференції.