Прискорити інтернет і позбутися реклами: 4 причини налаштувати DNS на ПК і смартфоні
Прискорити інтернет і позбутися реклами: 4 причини налаштувати DNS на ПК і смартфоні

Прискорити інтернет і позбутися реклами: 4 причини налаштувати DNS на ПК і смартфоні

Багато провайдерів використовують технологію DNS за замовчуванням, але її параметри можна вручну змінити для комфортнішої та безпечнішої роботи з гаджетами.

За допомогою DNS можна значно підвищити швидкість роботи інтернету. Про те, що це за технологія і як її правильно налаштувати на комп'ютері, розповідає видання XDA-developers.

Що таке система DNS і навіщо вона потрібна

DNS (Domain Name System "система доменних імен") — комп'ютерна розподілена система для отримання інформації про домени. Вона перетворює доменне ім'я, наприклад example.com, на цифрову IP-адресу свого сервера. Це може виглядати як 127.0.0.0.1. Щоразу, коли користувач робить мережевий запит із використанням доменного імені, система виконує пошук DNS, щоб визначити адресу сервера, з яким їй слід зв'язатися.

Інтернет-провайдери зазвичай використовують DNS-сервери, а їхні клієнти використовують налаштування за замовчуванням на своїх маршрутизаторах і пристроях. Одна з основних причин, через яку хтось може захотіти змінити свій DNS, — це прискорення завантаження веб-сторінок. DNS додає дорогоцінні мілісекунди щоразу, коли використовується, тому система може зробити роботу в мережі більш оперативною. Експерти рекомендують застосувати DNS Speed Test, щоб отримати уявлення про можливості системи. Хоча різниця у швидкості, найімовірніше, не буде величезною, користувачі однаково можуть поліпшити з'єднання, переключившись на швидший варіант.

Варто мати на увазі, що на результативність роботи технології впливають такі чинники, як використання VPN, а також те, наскільки близько/далеко від користувача розташовані сервери DNS-системи.

DNS допоможе поліпшити швидкість

Одна з основних причин, через яку хтось може захотіти змінити свій DNS, — це прискорити перегляд веб-сторінок. DNS прискорює запуск сторінок на мілісекунди щоразу, коли використовується, тому може зробити роботу в інтернеті більш плавною. Можна використовувати такий інструмент, як DNS Speed Test, щоб отримати уявлення про можливості системи. Хоча різниця у швидкості, найімовірніше, не буде величезною, однаково можна поліпшити з'єднання, переключившись на швидший варіант.

Варто мати на увазі, що результати відрізнятимуться, якщо підключатися через VPN. Також на швидкість роботи впливає те, наскільки близько/далеко від користувача розташовані DNS-сервери.

Контроль над запитами

Інтернет-провайдер, який має власний DNS, може бачити, які сайти відвідують клієнти і коли. Використання будь-якого загальнодоступного DNS просто вирішує цю проблему. Якщо користувач хоче налаштувати свій власний приватний DNS, він може обробляти запити локально, кешуючи результати попередніх підключень, підвищуючи продуктивність. Локальний DNS також дає змогу зіставляти локальні імена хостів з IP-адресами, що може зробити доступ до користувацької локальної мережі швидшим і простішим, ніж запам'ятовування IP-адрес.

Надійність роботи мережі

Збої DNS не надто поширені, але вони трапляються. Ці збої провокують перебої з доступом до інтернету, і навіть перезавантаження модему і маршрутизатора в цьому разі не допомагають — індикатори роутера фіксують нормальну роботу, але під час входу у веб-браузер нічого не завантажується.

Якщо у провайдера виникла проблема з DNS, а користувачеві потрібно знову під'єднатися до інтернету, рекомендується зберегти деякі конфігурації DNS або принаймні кілька загальних адрес, наприклад загальнодоступні адреси Google 8.8.8.8 і 8.8.4.4, записавши їх де-небудь. Якщо проблеми з DNS відбуваються часто, перемикання на новий DNS може бути хорошим способом поліпшити роботу інтернету.

Блокування контенту та реклами

Деякі провайдери DNS пропонують блокування доступу до певних сайтів. Наприклад, DNS від NextDNS дає змогу налаштувати батьківський контроль, переглядати журнали відвідувань тощо. Блокування реклами працює так само, як і батьківський контроль — користувач просто блокує домени, на яких розміщено рекламу.

Однак блокування контенту і реклами — це палиця з двома кінцями: деякі сайти виявляють і блокують рекламу за бажанням, а інші сайти можуть некоректно працювати без реклами. Ось чому варто використовувати власний DNS у своєму веб-браузері або на своєму комп'ютері, щоб за потреби можна було швидко переключитися назад. Google Chrome навіть пропонує кілька варіантів DNS за замовчуванням — NextDNS, CleanBrowsing, Cloudflare і DNS Google.

Раніше ми писали про те, як зробити екран смартфонів Android яскравішим, а термін служби батарей — довшим. Правильне налаштування функції "Адаптивна яскравість" зробить використання гаджета в рази приємнішим, особливо просто неба.

Джерело матеріала
loader
loader