Психологи попереджають про те, що хронічне безсоння може мати фатальні наслідки, адже відсутність достатнього часу для сну загрожує багатьма неприємностями. Безсоння варіюється від легкого до хронічного стану.
Також існує кореляція між безсонням і різними психологічними станами, включаючи тривогу, депресію, зловживання психоактивними речовинами та біполярним розладом. Медичні дослідження довели, що безсоння протягом тривалого періоду значно підвищує ризик інсульту, серцево-судинних захворювань, гіпертонії, діабету, деменції, високого рівня холестерину і навіть ранньої смерті, пише Eat This Not That.
Багато хороших (і необхідних) речей відбувається під час сну
Під час сну тіло людини застосовує складну систему стабілізації балансу або гомеостаз. Наприклад, коли ми спимо, рівень гормону стресу кортизолу знижується. Цікаво, що з наближенням до ранку кортизол і тестостерон зростають, щоб підготувати нас до пробудження. Водночас існує хімічна речовина під назвою BDNF, яку виробляє ваш мозок і яка відповідає за вашу довготривалу пам’ять — це те, що з’єднує клітини мозку та нейрогенез (вироблення нових клітин мозку). Крім того, апетит, який пригнічує лептин, збільшується, а споживання їжі, що стимулює грелін, зменшується. Сон також допомагає регулювати інсулін, що має важливий вплив на діабет. Також під час сну ваше тіло виробляє серотонін, норадреналін і дофамін, який бореться з депресією і захищає мозок.
Уникайте кофеїну пізно вдень, наприклад кави, чаю, шоколаду та енергетичних напоїв
Серед головних причин безсоння - стрес, тривога та депресія, водночас іншим винуватцем є кофеїн, якщо ми споживаємо вдень і вночі. Це стосується чаю, кави, шоколаду та енергетичних напоїв. Адже ці продукти можуть тримати вас у стані серйозного збудження протягом чотирьох-восьми годин і довше, що заважає спати. Також варто триматися подалі від технічних екранів, відеоігор, незвичайних робочих змін, часових поясів і шуму.
Збільште свій розпорядок сну та дотримуйтеся чіткого графіка сну
Для стабілізації режиму перед сном рекомендується знайти правильний розпорядок та дотримуватися його протягом тижня й у вихідні. Якщо ви можете зробити щось одне, прокидайтеся щодня в один і той самий час. Роблячи це, ваше тіло в якийсь момент пристосується. Крім того, вам слід уникати будь-якого сну протягом дня. Дотримання цих порад посилить ваш потяг до сну, що спонукає заплющити очі перед сном. Мета полягає в тому, щоб досягти семи-восьми годин міцного сну щодня. Також для покращення сну варто зробити розслаблюючу легку прогулянку, зайнятися йогою або почитати хорошу книгу. Тепла ванна вночі може допомогти, тому що наступне зниження температури тіла може сприяти засну.
Ваша спальня має бути призначена для сну, а не для їжі чи перегляду телевізора
За словами фахівців, ще одна чудова звичка — обмежити свою спальню лише обіймами та сном. Фахівці рекомендують уникати стимулюючої активності вночі. Технічні екрани виробляють блакитне світло, яке перешкоджає виробленню мелатоніну. Хоча існують блакитні світлові фільтри, активність смартфона та комп’ютера може бути негативною.
Не пропускайте регулярні огляди
Також спеціалісти радять обов’язково проходити регулярні огляди у свого медичного працівника та без вагань виконувати необхідні сеанси терапії. Професіонали завжди нададуть можливість вирішити будь-які проблеми зі сном. Адже фахівець визначить, чи є у вас стрес, порушення, втома, засинання в невідповідний час і в неналежному місці, чи маєте будь-яку цікаву або незвичну поведінку під час сну. Ці поведінки включають безсоння, гучне хропіння, хапання повітря, посмикування ніг або рук, скрегіт зубами, лунатизм і кошмари, які можуть вказувати на інші специфічні розлади сну.
Раніше OBOZ.UA розповідав про секрети зниження ваги у ві сні.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram та Viber, щоб бути в курсі останніх подій.
Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти OBOZ.UA гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.