Ніколи не відпочивають: як підтримати наднирники, щоб вони не "зламались", - ендокринолог
Ніколи не відпочивають: як підтримати наднирники, щоб вони не "зламались", - ендокринолог

Ніколи не відпочивають: як підтримати наднирники, щоб вони не "зламались", - ендокринолог

Серце, шлунок, печінка — органи, про які всі знають та здоров'ям яких часто переймаються. Проте саме ендокринна система є диригентом усього організму, у якому важливу роль відіграють наднирники. Ексклюзивно для Фокуса ендокринологиня Ксенія Марченко розповіла про те, як функціонують наднирники та що робити, щоб вони злагоджено та повноцінно функціонували.

Наднирники — це пара малесеньких залоз, розташованих над верхніми половинами нирок. Не дивлячись на їх крихітний розмір вони синтезують життєво необхідні гормони: всім відомий, кортизол, альдостерон, адреналін та інші гормони. Наднирники виробляють дві третини всіх гормонів, в тому числі ті, які беруть участь у підтримці артеріального тиску. Фокусзапитав у лікарки-ендокринологині Ксенії Марченко про те, як подбати про наднирники, щоб вони правильно функцыонувати.

У Фокус. Стиль з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найцікавіші новини зі світу шоу-бізнесу та світського життя!

Наднирники відіграють надважливу роль в організмі людини, адже відповідають за захисні механізми, водний баланс, рівень артеріального тиску, реакцію на запальні процеси, а також на функціонування репродуктивної системи.

Часто стан хронічної втоми, погану концентрацію уваги, безсоння, відчуття тривожності та складності у схудненні пов'язують із, так званим, "синдромом втомлених наднирників". Проте наднирники не втомлюються та не відпочивають, оскільки відповідають за безліч важливих процесів в організмі.

"Кортизол або "гормон стресу" важливий для нас тим, що адаптує організм до будь-якого виду стресу. Наприклад. фізичного — піднялась температура, заболів зуб, перетренувалися у спортзалі та психологічного стресу. Якби не миттєвий синтез кортизолу в цей час, то людина б втрачала свідомість від різкого зниження тиску і помирала", — каже Ксенія Марченко. "Тому наднирники ніколи не відпочивають, вони завжди знаходяться в стані миттєвої тривоги та активної роботи".

Як перевірити роботу наднирників

Фото: Freepik

Вплив хронічного стресу у якому вже довгий час живе більшість українців, може викликати безліч проблем зі здоров'ям, виснажливих станів та інших симптомів. Проте, знаходячись у стресі та маючи хронічну втому, не варто одразу бігти здавати кортизол.

"Кортизол є сенс здавати виключно, коли у пацієнта є клінічна картина захворювання, а вона доволі специфічна. В іншому випадку ви отримаєте результат, який клінічно не значущий", — наголошує ендокринологиня.

Як підтримати наднирники?

"Пацієнти часто питають на консультаціях "як підтримати наднирники". Але насправді підтримувати треба не наднирники, а пацієнта, бо здебільшого питають ті, хто знаходиться в стані хронічного стресу", — зазначає Ксенія Марченко. "Повірте, ви недооцінюєте ваші наднирники. Краще подумайте як ви можете мінімізувати свій рівень стресу"

Лікарка наголошує, що допоможуть звичайні речі, які під силу кожному. "Важливо своєчасно лягати спати, почати гарно харчуватись, звернутись за психотерапією, бо психіка, на відміну від наднирників, — дуже крихка річ. Якщо ж наднирники "зламались", то полагодити їх буде дуже важко", — каже ендокринологиня.

Серйозні проблеми з наднирниками

Фото: Freepik

Отже, турбуватись про наднирники не варто, адже їх не так просто вивести з ладу, а стани, коли ці органи дійсно перестають нормально функціонувати є доволі складними, тому не помітити їх важко. Щоб підтримувати здоров'я усього організму потрібно піклуватися про харчування, мати достатню кількість фізичної активності протягом дня, повноцінно висипатись та навчитися керувати стресом.

Проте є кілька серйозних захворювань, які пов'язані з наднирниками.

Гіперкортицизм або синдром Іценка- Кушинга. "Це досить рідкісний складний стан і це захворювання відрізняється різноманітністю симптомів", — каже Ксенія Марченко.

Гіпокортицизм — надниркова недостатність. "Хвороба Аддисона або "бронзова" хвороба — теж дуже специфічне захворювання, яке важко не помітити чи пропустити, бо воно характеризується гіперпігментацією шкіри, особливо у ділянках, що зазнають інсоляції або стиснення, постійною вираженою слабкістю, розладами ШКТ, відсутністю апетиту та сильним схудненням — на 10-20 кг без видимої причини", — наголошує лікарка..

Якщо вас турбують певні симптоми, не варто самостійно здавати аналізи та ставити собі діагнози, зверніться за консультацією до сімейного лікаря або ендокринолога, який допоможе з'ясувати причину та призначити відповідне лікування.

Нагадаємо, 10 ознак, що потрібно терміново перевірити щитоподібну залозу..

Раніше Фокусписав про те, що деякі зміни в харчуванні допоможуть вам природним чином знизити кров'яний тиск.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо у вас є проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
Здоров'я
Джерело матеріала
loader
loader