США зосередять свою енергетичну підтримку України у $824 млн на терміновій реконструкції енергооб'єктів. Потужності генерації серйозно постраждали через серію російських ракетних і дронових атак, тому підготовка до зими опинилася під загрозою. Проте, за розрахунками експертів, українські електростанції зазнали надто серйозних збитків, щоб їх вдалося повністю відновити до холодів навіть із новою допомогою.
Як заявив під час Міжнародної конференції з відновлення України помічник держсекретаря США з енергетичних ресурсів Джеффрі Пайєтт, із $500 млн із $824 млн, спрямованих на допомогу енергосектору України, – це нові гроші. А ось $324 млн – кошти, які вже було виділено Конгресом. Їх вирішили перепрофілювати після цілеспрямованих нападів Росії на енергетику України останніми тижнями.
Загалом, за словами Пайєтта, США допоможуть відновити, диверсифікувати та захистити українську енергетику від російських атак. При цьому галузь планують привести у відповідність до європейських стандартів.
"Наші дії керуються пріоритетами українського уряду. Чесна відповідь: ми повинні зробити все. Тому ми намагаємося допомогти з реконструкцією старої теплоелектростанції, зруйнованої атаками Путіна з 22 березня (Зміївська ТЕС. – Ред.). Ми також намагаємося прискорити роботу над "новою енергією" – більше вітру, більше сонця, більше зберігаючих акумуляторів. Ми також почули повідомлення уряду про бажання побудувати майбутню децентралізовану енергетичну систему, тому за своєю суттю більш стійкою до російських повітряних атак", – сказав Пайєтт.
Українська енергетика має максимально відновити генерацію до зими та настання морозів. Інакше опалювальний сезон у країні буде надскладним. За підрахунками міністра енергетики України Германа Галущенка, достатнє відновлення енергетики до зими неможливе без додаткових систем протиповітряної оборони (ППО).
Половина генеруючих потужностей вийшла з ладу після атак Росії, але обстріл не припиняється. Тому нові системи ППО потрібні вже "найближчими тижнями", попередив Галущенко. "У нас є п'ять місяців до зими. Якщо ми зараз не зможемо захистити енергосистему, ми не можемо зробити ремонт. Самих 50% не вистачить, щоб пережити зиму", – сказав міністр на Конференції з відновлення.
Пайєтт також зазначав, що головним завданням залишається захист української енергетичної інфраструктури. "Звичайно, ми допомагаємо великою кількістю протиповітряної оборони, тому що це також вимога номер один", – сказав Пайєтт.
За його словами, для партнерів України важливо, щоб російський диктатор Путін не зміг "перетворити зиму на зброю проти України". "Сполучені Штати збираються очолити міжнародні зусилля, щоб забезпечити перемогу України", – резюмував помічник держсекретаря США.
Водночас багато експертів дають дуже обережні прогнози щодо відновлення енергетики України в короткі терміни. Більшість теплових і гідроелектростанцій країни були зруйновані, а саме вони забезпечують додаткові генеруючі потужності для задоволення попиту в періоди пікового споживання.
"Ситуація ще гірша, ніж була минулого року (взимку 2022-2023. – Ред.)", – розповіла NYT експертка з енергетичної безпеки DiXi Group Олена Лапенко. Вона підрахувала, що навіть при помірних температурах та відсутності нових російських атак на енергосистему Україні вже не вистачає 1,3 гігават в години пікового споживання. Це близько однієї десятої споживання в пікові години. Взимку, вважає Лапенко, ситуація погіршиться.
Голова аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко також вважає, що відновити достатні генеруючі потужності до настання зими навряд чи вийде. За її словами, зараз Україна гостро потребує запасного обладнання. Одним із способів вирішення проблеми може стати встановлення владою газотурбінних пересувних електростанцій по всій країні. Але цей варіант може тривати до року, зазначила Павленко.
Генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко вже попередив, що взимку світло в будинки та квартири українців подаватимуть загалом лише на 5-6 годин на добу. Втім, він упевнений, що цей прогноз ще може змінитися.
"Шість-п'ять годин світла для споживачів на день – це досить реально, але я думаю, що може бути краще. Це залежить від того, скільки ми відновимо (зруйнованих та пошкоджених енергооб'єктів. – Ред.). Тому за прогнозом на зиму: я вважаю, що потрібно готуватися, зважаючи на те, що світло буде 5-6 годин на день. Але наприкінці серпня потрібно буде оновити прогноз", – зазначив Коваленко.
А голова київського Центру енергетичних досліджень Олександр Харченко вважає, що енергосистема не буде повністю відремонтована протягом як мінімум двох років. "Це на пару років. Не те, щоб ця зима була винятком. При хорошому розкладі справ десь через зиму, тобто 2027-2028 рік можливо, обійдеться без відключень", – зазначив експерт.
Енергетиці потрібно не лише відновлення, а й реформи
Пайєтт окремо підкреслив, що Україна не повинна сходити зі шляху до більшої прозорості та підзвітності роботи енергетичного сектору. Це збільшить його ефективність. "Відповідь на це полягає в тому, щоб створити структуру корпоративного управління, яка відповідає найвищим стандартам Організації з економічного співробітництва та розвитку та Європейського Союзу", – сказав Пайєтт.
Він очікує, що інтеграція України до Європейського Союзу допоможе у здійсненні подальших реформ, з якими Пайєтт допомагав Україні, будучи послом США у Києві. "Для мене це дуже особисте питання, тому що я працюю над цими питаннями, допомагаючи народу України вже 11 років. Інструкції, дорожня карта дуже чіткі. В угоді про вступ до ЄС дуже важливо, що ми почули сьогодні президента (Європейської комісії. – Ред.) Урсулу фон дер Ляєн, яка підтвердила зобов'язання розпочати переговори про вступ до кінця червня і думає про Україну як про майбутнього члена Європейського Союзу", – сказав Пайєтт.
Він додав, що це "те, за що боролися українці, які вийшли на Майдан у 2013 році", але "є ще багато роботи". "Моя команда та Енергетичне бюро дуже залучені до питань корпоративного управління компанії "Нафтогаз", навколо всього енергетичного сектору. Я бачив стільки непрозорості в минулому, але з погляду того, що має бути зроблено, те, чого вимагає сам український народ.. Це також всі кроки, які є частиною становлення України як члена ЄС", – сказав Пайєтт.
Як повідомляв OBOZ.UA, президент України Володимир Зеленський у Берліні заявив, що внаслідок ударів російських ракет і дронів знищено вже 9 ГВт генерації електроенергії. Пік споживання енергії в Україні минулої зими був 18 ГВт, відповідно зараз у країни є лише половина необхідних потужностей.
Лише перевірена інформація d нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Yе ведіться на фейки!