До зими в Україні можна відновити 200-250 МВт генерації з необхідної потреби у 3,5 ГВт. Такі темпи створення нових генеруючих потужностей можна назвати “стаханівськими”, вважає Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. Оцінку стану відновлення генеруючих потужностей він оприлюднив в ефірі YouTube-проєкту “UKRLIFE з Людмилою Немирею”.
За оцінкою експерта, робота йде по багатьох напрямках і багато проєктів вже реалізується. Проте навіть спільні зусилля бізнесу, муніципальних структур та державних компаній дадуть у кращому разі результат у вигляді додаткового обсягу генерації в розмірі до 250 МВт. Такий обсяг нової генерації експерт вважає гарним результатом і оптимістичним сценарієм.
До наступного року, на його думку, цілком можливо встановити додатково від одного гігавата енергетичних потужностей до 1,2 ГВт. Це буде відновлення приблизно 34-35% від потреби. Відповідні темпи будівництва, на думку Олександра Харченка, є фактично рекордними, оскільки реалізація більшості генеруючих проєктів у світі такого обсягу потребує від трьох до п'яти років.
Реалізація проєктів зі встановлення нових генеруючих потужностей є достатньо складними рішеннями. Такі проєкти вимагають одночасно організаційних, інвестиційних та інженерних ефективних рішень.
На початку червня Олександр Харченко зазначав, що відключення світла по всій території України взимку будуть, однак занурити Україну в тотальний блекаут Росії не вдасться. На думку експерта, погіршення енергозабезпечення можливо тільки тоді, якщо росіяни почнуть завдавати ударів по атомних електростанціях.
Раніше Володимир Зеленський на конференції з відновлення в Берліні повідомив, що в Україні знищено 9 ГВт потужностей, що складає приблизно половину енергетичних потреб України. Водночас енергетика має відновити до кінця цього року завдяки газовій маневровій генерації до 1 ГВт виробництва електроенергії.