Саміт миру, частина друга. На яких умовах у ньому може брати участь Росія – думки політологів
Саміт миру, частина друга. На яких умовах у ньому може брати участь Росія – думки політологів

Саміт миру, частина друга. На яких умовах у ньому може брати участь Росія – думки політологів

Після першого Саміту миру розпочалася найскладніша фаза переговорів – як залучити до них Росію. Глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що Україна може запросити представника РФ на наступну зустріч із міжнародними партнерами для обговорення майбутніх мирних переговорів.

Андрій Єрмак заявив, що Росії буде важко сперечатися з позицією України щодо плану закінчення війни, якщо цей план буде підтриманий більшістю країн світу. За словами Єрмака, він розуміє, що РФ ігнорує міжнародне право взагалі як ідею, тому Україна зараз фактично створює кодекс, що складається з різних частин, а саме кримінальної, цивільної та гуманітарної. Робочі групи вже готують нову зустріч щодо досягнення миру на українській землі, але конкретних термінів другого саміту поки що немає.

Журналіст Коротко про з'ясовував в українських політологів та експертів, як і за яких умов Росія візьме участь у переговорному процесі і коли це може бути.

Росія погодиться лише за загрози режиму Путіна

Політолог Олег Саакян прогнозує, що Росія може погодитися на участь у переговорах лише за умови виникнення екзистенційної загрози або самому Путіну, або режиму загалом.

– Без цього Росію чекати на зустрічі – не варто. Оскільки фактично українська формула миру – це дипломатична перемога України як альтернатива воєнним діям. І це ж є той горезвісний сценарій, як дати можливість «зберегти обличчя» Путіну, - вважає експерт.

Він вважає, що це хоч і мало реалістичний сценарій, але й сказати, що він цілком фантастичний, також не можна. Оскільки Росія вже неодноразово погоджувалась на неприйнятні для неї умови. Це ті самі жести «доброї волі», коли вони залишили Київщину, а потім Херсон.

А сам Саміт миру, на думку Олега Саакяна, не про переговори про мир. Він має сформувати нормативи та ідеологічну рамку завершення війни не військовою поразкою Росії, а переговорами. При цьому має бути відновлено територіальну цілісність України станом на момент 1991 року.

– Уся структура Саміту миру має працювати на примус агресора до прийняття цивілізованих правил гри, – пояснює Олег Саакян.

Москва позбавила себе простору для маневру

Експерт-міжнародник Тарас Загородній вважає, що запрошення Росії на наступний Саміт миру є елементом дипломатичної гри. Яка полягає в тому, щоб продемонструвати всьому світу, що Росія не хоче мирних переговорів та закінчення війни. І російський диктатор уже озвучив свої умови участі у переговорному процесі.

– Путін публічно заявив про нездійсненні умови – здачу українських територій та виведення наших військ. У такий спосіб він виключив простір для маневру. Це офіційна переговорна позиція, від якої Росія не відступить. І яка явно конфліктує із позицією України та її союзників. Європейці заявили, що їх цікавить лише територіальна цілісність України, – вважає експерт.

Росіяни, на його думку, найімовірніше, не приїдуть на другий саміт, а якщо навіть і приїдуть, то їм нічого не сказати щось нове. Але Київ отримає певний позитивний результат.

– Українська сторона тоді може сказати своїм західним союзникам: бачите, Росія не хоче миру, вона хоче воювати далі. Отже, ви маєте давати нам більше зброї для захисту від російської агресії, – вважає Тарас Загородній.

Росія просуватиме свої нереальні умови

Міжнародний експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса не відкидає можливості участі Росії у Саміті миру. Але для цього має бути виконана низка умов.

- Самі перемовини можуть пройти восени, але не в Європі, а десь на Близькому Сході чи в Азії – там Росія почуватиметься набагато комфортніше. І можуть обговорювати якийсь компромісний варіант припинення вогню. Але це буде за умови збереження російської ініціативи на полі бою, вважає експерт.

На його думку, росіяни братимуть участь у переговорах, щоб показати, що вони від них не відмовляються. Питання лише у тому, наскільки серйозно вони розмовлятимуть.

– Наприклад, вони можуть повторити нереалістичні вимоги до України, які озвучив Путін. І на цьому усі переговори закінчаться. Наразі росіяни просувають два наративи: максималістські вимоги Путіна до України і те, що вони готові до переговорів, - вважає Ілля Куса.

А зараз через різницю позиції України та Росії ситуація перебуває у безвиході. І, зрештою, все залежатиме від ситуації на полі бою, позиції західних партнерів та ситуації всередині Росії. Там можуть бажати паузи у бойових діях до виборів президента США.

Джерело матеріала
loader