Все більше досліджень свідчить про важливість кишкового мікробіому для загального здоров'я людини. Від ризику діабету до психічного здоров'я, стан трильйонів мікробів у наших кишечнику має значний вплив на загальне самопочуття, а тому критично важливо дотримуватись здорового способу життя та вживати різноманітну, збалансовану їжу.
Підтримка здорового мікробіому через вживання ферментованої їжі, повноцінний сон і зниження рівня стресу є ключовими стратегіями для благополуччя. Які сигнали свідчать про проблеми у роботі цього органу, розповіли в Eat This, Not That!
Закреп
Коли здоров’я вашого кишечника порушено, це може проявлятися уповільненням під час випорожнення. Згідно з дослідженням 2022 року, опублікованого в журналі Nutrients, мікробіом має прямий вплив на рух кишечника, а відновлення балансу за допомогою відповідних пробіотиків може полегшити цей стан.
Діарея
Іноді через дисбаланс, а саме дисбактеріоз, може виникнути протилежна проблема — діарея. Дослідження показали, що відновлення балансу мікробіоти за допомогою правильних пробіотиків може успішно лікувати як хронічну, так і гостру діарею.
Печія
Коли кишечник не функціонує належним чином, це може впливати на верхні відділи шлунково-кишкового тракту, проявляючись у проблемах з кислотним рефлюксом. У дослідженні 2021 року виявлено, що 60,6% пацієнтів, які мали антирефлюксну операцію, стикалися з високим ризиком дисбактеріозом кишечника.
Погана шкіра
Проблеми з кишечником можуть впливати на стан вашої шкіри. Дослідження в Microorganisms показало, що незбалансований мікробіом безпосередньо пов’язаний з розвитком різних шкірних проблем, таких як акне, атопічний дерматит, псоріаз та навіть рак шкіри.
Харчова чутливість
Проблеми з засвоєнням певної їжі можуть бути пов’язані зі здоров’ям вашого кишечника. Дослідження показують, що зв’язок між харчовою чутливістю та мікробіомом включає складну імунну відповідь. У цьому випадку саме пробіотики можуть допомогти з пом’якшенням симптомів, наприклад, непереносимості лактози.
Втоплення
Стани хронічної втоми можуть бути пов’язані із погіршенням здоров’я кишечника, навіть у фізично активних молодих дорослих. Про це йдеться у дослідженні в Nutrients за 2022 рок. Проте, сьогодні є потреба у додаткових дослідженнях з цієї теми, щоб точного встановити зв'язок втоми з неналежною роботою цього органа.
Біль у животі
Люди з функціональними розладами шлунково-кишкового тракту, такими як синдром подразненого кишечника або функціональної диспепсії, часто відчувають біль. Це може бути пов’язано з порушенням регуляції мікробіома.
Набір ваги
Наразі достеменно невідомо, як неправильний кишечник впливає на збільшення ваги. Проте, наукові дослідження, опубліковані у 2020 році в журналі Preventive Nutrition and Food Science, підтверджують, що мікробіом має значний вплив на метаболізм поживних речовин і енергії, що є важливими чинниками регуляції ваги.
Здуття
Хоча метеоризм є нормальним проявом здорового шлунково-кишкового тракту, постійне неприємне роздуття може свідчити про надмірний бактеріальний ріст у тонкій кишці або сигналізувати про синдром подразненого кишечника. У випадку, якщо живіт постійно напружений, слід звернутись до лікаря для оцінки та діагностики проблем з кишечником.
Поганий сон
Поганий сон і здоров’я кишечника часто взаємопов’язані. Недосипання може негативно впливати на мікробіом кишечника, що своєю чергою, призводить до подальших проблем зі сном. Зміна режиму сну може сприяти не лише кращому відпочинку, а й поліпшенню стану кишечника.
РанішеOBOZ.UA розповів, які продукти можуть погіршити роботу кишечника.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.
Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти OBOZ.UA гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.