Графіки відключення електроенергії в Україні переписали: чому період без світла збільшили вдвічі
Графіки відключення електроенергії в Україні переписали: чому період без світла збільшили вдвічі

Графіки відключення електроенергії в Україні переписали: чому період без світла збільшили вдвічі

В Україні переписали графіки відключенняелектроенергії. У результаті в деяких областях період без світла збільшився вдвічі. Так, на Київщині замість двох гарантованих годин без електроенергії поспіль світло вимикатимуть щонайменше на чотири години, а у Полтавській області гарантований період зі світлом скоротився з 11,5 до 6 годин на добу.

Про те, чому та як збільшили тривалість відключень та коли може змінитись ситуація, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Коли та як довго не буде світла: графіки переписали

"Ми оновили графіки стабілізаційних відключень, щоб вони краще відповідали поточній ситуації в енергосистемі та дефіциту електроенергії, який значно виріс після весняних і літніх масованих атак РФ", – пояснили в "ДТЕК Київські регіональні електромережі". Київщина з 24 червня живе за новими графіками: тривалість відключень збільшилась.

Щоб "краще відповідали поточній ситуації" означає, що лімітів, які виділяються на область, більше не вистачає. Споживання зросло через спеку, тому доводиться відключати струм на більш тривалий період.

Що змінилось:

  • збільшилась кількість груп відключень;
  • тривалість гарантованого відключення у неділю буде меншою, ніж у суботу чи будні дні;
  • тривалість відключень збільшили вдвічі: з 2 до 4 годин.

Наприклад, 25 червня, згідно з графіком відключення електроенергії, у Крюківщині Київської області світло мають гарантовано вимкнути на дві години о 13.00 та на дві години о 22.00. При цьому з 6.00 до 10.00 та з 15.00 до 19.00 – гарантовані відключення, та з 10.00 до 13.00 та з 19.00 до 22.00 – можливі відключення.

За старим графіком за цією самою адресою було передбачено гарантоване відключення з 10.00 до 12.00 та з 18.00 до 20.00. Оновлений графік призведе до збільшення тривалості відключення вдвічі.

Київська область далеко не єдина за останні дні зіткнулася з неприємними змінами. "Це необхідний крок у відповідь на складну ситуацію в енергосистемі через масовані ворожі обстріли, що тривають з березня цього року. Нові графіки дозволять пройти більш стабільно та прогнозовано літні піки навантаження", – пояснили в "ДТЕК Дніпровські електромережі". Ще кілька тижнів тому Дніпропетровській області обмежень вистачало, щоб застосовувати графіки лише частину доби.

Тепер довелось не просто вводити графіки на всю добу, але і зробити їх більш жорсткими. Раніше в Дніпрі та області взагалі не застосовували "сірі зони". У деяких містах на Дніпропетровщині діяв графік чотири на чотири (чотири години зі світлом і чотири без).

Новий графік:

  • гарантований період зі світлом скоротили з 14 до 2 годин (у сім разів!); період без світла впродовж дня збільшили з 6 до 12 годин (по 4 години поспіль);
  • ввели "сіру зону" (період можливих відключень).

"Щоб повернутися до графіків 4/4, мають бути переглянуті підходи до формування лімітів на рівні Міністерства енергетики та НЕК "Укренерго", – повідомили в ДТЕК.

Значно погіршилась ситуація і в Полтавській області. Раніше графік для першої черги передбачав гарантований період зі світлом: з 00.00 до 04.00. З 04.00 до 06.30 було гарантоване відключення, потім, до 7.30 – година можливих відключень і з 7.30 до 10.00 – гарантований період з електроенергією, потім – знову 2,5 години без світла, годину – можливі відключення та 2,5 години – зі світлом.

Загалом за всю добу світло гарантовано відключали на 7,5-9,5 годин. У новому графіку для першої групи гарантований період без світла – до 16 годин на добу. Для першої групи гарантований період зі світлом скоротився з 11,5 до 6 годин. Тобто майже вдвічі.

Але графіки змінили далеко не всім. У Миколаївській області діє найпростіший варіант: дві години зі світлом, дві – без, дві години – можливі відключення. Зміни в графіках не стосувались тривалості відключень. У Чернігівській області графік також не змінився (три години зі світлом, три – без, три – можливе відключення). У Черкасах дві години без світла, чотири – зі світлом.

Свій графік ви можете переглянути за посиланням у таблиці.

Чому тариф підвищили, а відключень стало тільки більше

Напередодні підвищення тарифу на електроенергію у соцмережах розповсюджуваласьсправжня теорія змови. Мовляв, струм відключають тільки для того, щоб пояснити зростання тарифу і щойно електрика подорожчає, вимикати світло перестануть.

Це, звісно, неправда. Водночас навіть в офіційних повідомленнях підвищення тарифу пов'язували з необхідністю ремонтувати та відновлювати енергетичні об'єкти. І хоча на такі ремонти потрібні місяці, дехто повірив, що після зміни тарифу відключення зникнуть або будуть мінімізовані. На жаль, це неможливо.

Насправді енергетики ще в травні, до підвищення тарифу, попереджали: влітку буде важка ситуація, а максимальний дефіцит очікується в липні. Про це також попереджали і в "Укренерго".

"Зрозуміло, що ми з вами входимо у період підвищених температур. Під час спеки споживання може зростати, тому графіки погодинних відключень, які застосовуються для того, щоб компенсувати дефіцит, можуть бути", – пояснила OBOZ.UA речниця "Укренерго" Марія Цатурян. В результаті атак РФ Україна втратила 9 ГВт генеруючої потужності. Це рівноцінно сукупному споживанню у Словаччині та країнах Балтії.

Коли стане краще

АЕС до великої війни, згідно з оцінками Dixi Group, генерували 13,8 ГВт з 47,1 ГВт загальної генеруючої потужності. Зараз максимум з усіх джерел становить всього 20,6 ГВт. Однак це, повторимося, максимум, насправді зараз вдається генерувати значно менше струму. Міненерго точні цифри не називає, але експерти порахували, що АЕС за час великої війни знизили генерацію з 13,8 до 7,6 ГВт (в 1,8 раза).

ТЕС та ТЕЦ – з 17,1 до 2,5 ГВт (у 6,84 раза). Ситуація значно погіршилась навіть порівняно з квітнем минулого року. Тоді ТЕС і ТЕЦ давали 6 ГВт.

Олена Лапенко, генеральна менеджерка з організації консультативних послуг у сфері безпеки та стійкості DiXi Group, під час презентації дослідження, на якому був присутній OBOZ.UA, розповіла: втрати ТЕС і ТЕЦ можуть бути на рівні 85%, доступна потужність буде на рівні 2,5 ГВт.

Покращити ситуацію може вихід з ремонту енергоблоків АЕС, однак це відбудеться не так скоро. СЕО Yasno Сергій Коваленко на своїй сторінці у Facebook пише, що "у найближчі 6-8 тижнів ситуація з дефіцитом буде складна. Окрім вище описаних проблем з генерацією, додається зростання споживання".

Жорсткі обмеження діятимуть до серпня, вважає Юрій Бойко, радник прем'єр-міністра України, член Наглядової ради "Укренерго".

"Потім я очікую незначних покращень у результаті різного набору факторів, починаючи від виходу з активної фази ремонтів (йдеться про ремонти на АЕС. – Ред.), буде велика кількість сонячної генерації, ще буде тепло, але вже не спекотно".

Однак з початком опалювального сезону ситуація знову погіршиться через значне зростання споживання струму. Крім того, чи не найголовнішим чинником залишається питання безпеки. Ніхто не може спрогнозувати, коли і наскільки успішно Росія влаштує чергову терористичну атаку на енергетичну інфраструктуру. І якщо об'єкти "Укренерго" відносно захищені і не зазнали значних уражень, то ТЕЦ, ТЕС, ГЕС захистити від прямого влучення ракетою наразі може тільки ППО.

За будь-якого сценарію графіки відключень електроенергії посилюватимуться протягом наступних тижнів. На ситуацію може вплинути кожен, відмовившись від використання кондиціонерів та електроприборів, що споживають велику кількість струму. Принаймні у пікові години.

Джерело матеріала
loader
loader