Чутки про продаж електроенергії за кордон: в "Укренерго" розповіли, що відбувається насправді
Чутки про продаж електроенергії за кордон: в "Укренерго" розповіли, що відбувається насправді

Чутки про продаж електроенергії за кордон: в "Укренерго" розповіли, що відбувається насправді

Коли українці помічають експорт електроенергії, насправді ідеться про транзит, пояснив глава "Укренерго" Кудрицький. Українські електромережі використовують європейські країни, які мають менш потужні лінії передачі.

Україна у травні 2024 року ще могла займатись продажем електроенергії, оскільки виробляла більше, ніж споживала. Однак вже у червні жодного експорту електроенергії за кордон немає. Дані моніторингу — це насправді транзит, у якому Україна відіграє роль посередника. Про особливості роботи української енергетики, пошкодженої російськими обстрілами, голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький розповів на порталі "Громадське".

Кудрицький нагадав, що електроенергію неможливо зберігати "про запас". Тобто, якщо її виробляють більше, ніж може спожити енергетична система країни, то її, наприклад, продають закордонним покупцям. Саме така ситуація склалась наприкінці весни, коли українці помітили експорт енергії з України у сусідні держави, і він припинився лише 12 травня. У червні на моніторинговому порталі ENTSO-E можна побачити начебто "експорт". Але це не продаж української електрики, яка і так в дефіциті через російські удари, наголосив очільник "Укренерго". Насправді це транзит з однієї європейської країни в іншу, у якому Україна виступає посередником.

"Насправді це транзитні фізичні перетоки. Наприклад, Румунія може транспортувати електроенергію через Україну до Угорщини через слабкі зв’язки у своїй енергосистемі".

Щоб переконатись у тому, що Україна нічого не експортує, можна подивитись дані цього ж порталу: в усі години вказано, що немає "комерційного обміну" електроенергії. Наприклад, з Угорщини надходять МВт, а назовні — ні.

Продаж електроенергії - дані моніторингу станом на 26 червня
Фото: Скриншот

Енергетик також пояснив, що відбувається, коли з'являється надлишок. У такому випадку потрібно негайно припиняти зайву генерацію на електростанціях, зменшувати потужність атомних блоків. Третій варіант — саме продаж за кордон: отримані кошти направляють на відновлення.

"Але у періоди дефіциту в системі, коли споживання електрики значно перевищує наявні потужності, "Укренерго" забороняє експорт електроенергії в сусідні країни. Зараз внаслідок 8 масованих атак росіян, на жаль, у нас період постійного дефіциту потужності в системі. Відповідно, експорт електроенергії з України не здійснюється і поки не передбачається", — наголосив Кудрицький.

Зазначимо, після восьми масованих російських атак на енергетичну систему Україна має дефіцит електроенергії, який досягає 9 ГВт, заявив президент Володимир Зеленський. "Укренерго", починаючи з травня 2024 року, щодня оновлює графіки відключень за умов дефіциту потужностей. Наприклад, у середині травня у Києві тривалість запланованих відключень досягала 11 годин, свідчили дані порталу "Ясно".

Нагадуємо, 27 червня у ДТЕК попередили, що найближчим часом українці переживуть найбільшу тривалість відключень протягом доби.

Теги за темою
війна Обстріл Економіка електроенергія енергетика транзит газа
Джерело матеріала
loader
loader