НАТО запропонує Україні новий штаб для управління військовою допомогою на своєму майбутньому ювілейному 75-му саміті у Вашингтоні, повідомили офіційні особи, що є підтвердженням тривалого зобов'язання Альянсу до безпеки країни й оцінюється як "міст" до потенційного членства України.
На саміті НАТО, 9-11 липня, Альянс оголосить, що погодився створити місію в Німеччині для координації всіх видів допомоги Україні в довгостроковій перспективі, заявили американські чиновники та чиновники НАТО. Оскільки місія діятиме під егідою НАТО, вона покликана функціонувати, навіть якщо Дональд Трамп, гострий критик Альянсу і допомоги Україні, переможе на виборах президента США в листопаді, зазначає Стівен Ерлангер, головний дипломатичний кореспондент The New York Times.
"Є надія, що місія і зобов'язання, які вона представляє, задовольнять Зеленського і приведуть до більш спокійного саміту, ніж останній, який відбувся рік тому у Вільнюсі, Литва, де він [Зеленський] чітко висловив своє незадоволення тим, що Україні не запропонували чітких термінів для переговорів про членство", — пише Ерлангер.
Нова місія об'єднає діяльність нинішньої "коаліції можливостей" країн, які надають різні види військової допомоги Україні, такі як протиповітряна оборона, артилерія, винищувачі F-16, озброєння і тренування. Представники США і НАТО, які говорили на умовах анонімності зазначають, що місія також координуватиме підготовку українських військовослужбовців у країнах-союзниках і довгострокові двосторонні угоди про безпеку, які різні країни підписали з Україною.
Раніше допомога Україні надавалася здебільшого на індивідуальній основі, з меншою увагою до її ефективності чи навіть до найнагальніших потреб Києва. Об'єднання основних напрямів допомоги й навчань під єдиним командуванням має на меті впорядкувати цей потік і зробити його більш узгодженим, зазначили посадовці.
Місія під назвою "Допомога й навчання НАТО в галузі безпеки для України" працюватиме над зменшенням складних випадків, пов'язаних з різними видами озброєнь, що надсилаються в Україну.
Про те, чому на саміті у Вашингтоні НАТО готується презентувати для Києва чергову заміну запрошення вступити до Альянсу пише Володимир Кравченко у статті "На Вашингтонському саміті НАТО Україні готуються подати особливу "страву"".