Як і прогнозували синоптики, в Україну прийшла справжня літня спека. В цей час часто буває важко заснути через задуху і гаряче повітря.
Лікар, кандидат медичних наук Андрій Беловєшкін розповів, як допомогти собі в цей період, пише NV.
«Річ у тім, що крім світлового годинника, наше тіло регулюється і температурою. Для швидкого засинання нам потрібно трохи охолонути та скинути зайве тепло. Також температура має змінюватися під час зміни фаз сну. Високі температури можуть підвищувати загальне збудження мозку та зменшувати повільно-хвильовий («глибокий») сон — стадію сну, що відновлює. Зазвичай температура вашого тіла має знизитися приблизно на два-три градуси, перш ніж ви зможете досягти стану глибокого сну. Якщо температура занадто висока, мозку важко зрозуміти, не спите ви чи спите, що може безпосередньо вплинути на якість сну», — пояснив він.
За словами експерта, для дорослої людини 16−20 градусів — це оптимальна температура, а все, що вище за 24 градуси, уже негативно впливає на якість сну. Підвищені температури на вулиці пов’язані зі зменшенням тривалості сну. Нічні температури вище 25 °C пов’язані зі зменшенням сну на 14 хвилин. У зв’язку з глобальним потеплінням температури тільки зростають, і якість сну падає. А погана ніч — це поганий день, від продуктивності до серцево-судинних захворювань.
Як покращити сон у жару
- Пити більше води і дотримуватися загальної гігієни сну. Темрява, тиша, обмеження кофеїну, алкоголю і важкої їжі. Поєднання кількох подразників погіршує сон сильніше, ніж один.
- Прохолода в спальні. Виберіть найпрохолоднішу кімнату для сну (перший поверх або північна кімната), уникайте нагрівання кімнати вдень (віконниці, штори).
- Охолоджуйте спальню. Найефективніший і найдорожчий спосіб — кондиціонування, але покращує теплообмін і звичайний вентилятор. Також існують спеціальні системи пасивного охолодження, що комбінують силу вітру і воду, але вони вимагають спеціальних зусиль.
- Натуральні тканини з високою теплопровідністю. Спати без одягу, використовувати білизну з натуральних тканин, що мають більшу теплопровідність. Зверніть увагу, що існують спеціальні матраци та подушки з підвищеною теплопровідністю.
- Локальне охолодження. Можна охолоджувати простирадла і подушки та вкладати в них спеціальні гелеві вкладиші. Волога серветка на лоб, вологе волосся також можуть допомогти. Теплий душ перед сном теж допоможе скинути надлишок тепла.
- Спіть подалі від партнера і розкидайте кінцівки. Ви можете нагрівати самі себе й одне одного, тому спіть, розкинувши руки і ноги, і трохи подалі від партнера.
Нагадаємо, які продукти допоможуть підтримувати водний баланс у період літньої спеки.