Черга за оптоволокном: як працює "безперебійний" інтернет і чому підключають не всіх
Черга за оптоволокном: як працює "безперебійний" інтернет і чому підключають не всіх

Черга за оптоволокном: як працює "безперебійний" інтернет і чому підключають не всіх

Технологія PON підтримує доступ до інтернету до 72 годин, що дуже корисно під час вимкнення світла, проте українцям доводиться чекати місяцями, щоб її отримати.

В Україні зріс попит на технологію Passive Optical Network (PON), яка може забезпечити користувачів інтернетом в умовах відключення світла за допомогою оптоволокна. Про те, наскільки це вигідно, розповів член правління Інтернет асоціації України (ІнАУ) Олександр Арутюнян в інтерв'ю LIGA.net.

Як працює оптоволоконний інтернет

В Україні більшість користувачів фіксованого інтернету майже порівну розподілені між двома оптоволоконними технологіями: Ethernet (FTTx) і PON. Ethernet передбачає прокладання волоконно-оптичного кабелю до комутатора, який перетворює оптичний сигнал на електричний. Комутатор, як правило, розташований на вулиці або в під'їзді і від нього до споживача йде мідний кабель. Щоб отримати інтернет, кабель потрібно підключити до Wi-Fi-роутера або ноутбука.

"Якщо в тебе є заряджений ноутбук, то в разі вимкнення світла в будинку інтернетом все одно можна скористатися", — пояснив Олександр Арутюнян.

Що стосується технології PON, точка перетворення світлового сигналу в електричний зміщується в квартиру або офіс споживача. Для цього туди прокладають оптичний кабель, який під'єднують до ONU-терміналу — невеликого пристрою для приймання трафіку оптичним волокном і передавання даних назад. Під час вимкнення світла споживачеві потрібно одночасно заживити як ONU-термінал, так і роутер. Через це джерело живлення (наприклад, павербанк) розрядиться швидше.

Провайдери, які працюють з PON, можуть підтримувати зв'язок на від'єднаній від централізованого струму головній станції 72 години. Це можливо завдяки розгалужувачам (сплітерам), встановленим на шляху від станції до абонентів, які можуть працювати без електроенергії. Водночас проміжні розподільчі вузли Ethernet залежать від електроенергії, тому на випадок відключень на них потрібно ставити джерела безперебійного живлення (ДБЖ).

Чому не всі можуть перейти на PON

Як зазначає Олександр Арутюнян, технологія Ethernet з'явилася раніше і виявилася більш пристосованою до міст, де на короткій відстані є багато приміщень, де можна встановити розподільне обладнання. Зі свого боку технологія PON розроблялася під приватний сектор.

"Точно можна сказати, що в Києві ми не подолали бар'єр у 10% абонентів, підключених до PON. Це характерно для всіх великих міст України — чим місто більше, тим більший відсоток Ethernet-технологій і менше PON", — зазначив співрозмовник видання.

При цьому Олександр Арутюнян підкреслив, що під час тривалих відключень світла кількість заявок на підключення до PON зростає. Так, у його компанії "Паутина.Нет" у 2022-2023 черга сягала чотирьох місяців, у інших провайдерів — до півроку. У Києві на приєднання до PON уже стоять багатомісячні черги, і невідомо, чи вдасться до кінця року підключити всіх охочих столичних абонентів.

Експерт вважає, що черги на підключення PON зростатимуть, оскільки оператори фізично не можуть обслужити всіх клієнтів. По-перше, вони не можуть працювати вночі, по-друге, порівняно з попередніми роками, їм не вистачає робочої сили. Багатьох фахівців мобілізували, а знайти на їхнє місце дівчат складно, бо це важка праця в технічних приміщеннях.

"GPON під'єднати в принципі важче, ніж іншу технологію, а в багатьох зі старих будинків це зробити ще й технічно неможливо. У них усі слабоструменеві канали забиті кабелями. Тому провайдер може під'єднати або тільки перший-другий поверх, або, якщо кабель йде на дах, скажімо, з шістнадцятого на десятий", — зазначив Олександр Арутюнян.

Чи варто підключати PON

Представники профільних органів влади рекомендують переходити саме на PON, позиціонуючи її як технологію для "безперебійної" роботи інтернету під час відключень світла. Коштує підключення до PON-мережі від 300 до 3000 гривень і від 5 до 10 тисяч гривень у приватному секторі. Також потрібно купити більш потужні джерела живлення, які коштують від 1,5-20 тисяч гривень. ONU-термінали деякі провайдери надають безкоштовно або здають в оренду.

Зі свого боку Олександр Арутюнян зазначив, що багато провайдерів, які працюють на Ethernet-технології, забезпечують свою мережу ДБЖ і у них менше заявок на підключення до PON. За його словами, з економічної точки зору провайдерам у великих містах вигідніше використовувати наявні Ethernet-мережі, ніж будувати PON, оскільки після стабілізації енергопостачання "вона нікому не буде потрібна".

Фахівець вважає, що українцям, чия робота або навчання залежить від інтернету, варто укласти договори з двома провайдерами, які працюють за обома технологіями. Він зазначив, що відносно низькі ціни на інтернет в Україні дають змогу це зробити.

Нагадаємо, нардеп Олександр Федієнко відповів на скарги про погану якість зв'язку та інтернету, зазначивши, що операторам зараз доводиться важко не тільки через відключення світла, а й через мобілізацію співробітників.

Своєю чергою фахівець із радіотехнологій Сергій Бескрестнов розповів, чому у багатьох користувачів не працює мобільний інтернет навіть за хорошого сигналу.

Теги за темою
Україна
Джерело матеріала
loader