Російські глядачі на власні очі побачили поведінку солдатів ЗС РФ, які добивають власних поранених, розповів український журналіст Денис Казанський. При цьому росЗМІ запевняють населення, що "стріляють у спину" начебто українці.
На відео, яке російські пропагандисти вкрали з українського Telegram-каналу, видно смертельний інцидент, який стався між двома солдатами ЗС РФ. Під час інциденту росіянин спершу отримав поранення від дрона ЗСУ, а потім отримав постріл, яким його добив "побратим". У прямому ефірі телеканалу "Россия 24" показали сюжет, у якому заявили, що герої відео — начебто українці. Про поведінку росЗМІ розповів український журналіст Денис Казанський.
Казанцев опублікував фрагмент прямої трансляції російського телеканалу з фейковим репортажем. У кадрі з'являються двоє пропагандистів — Олексій Казаков та Анастасія Іванова. Вони заявляють, що населення РФ зараз побачить, як українське командування начебто виховує катів з солдатів. Їх начебто доводять до такого стану, що вони "стріляють у спину". При цьому український журналіст та OSINT-аналітики раніше дослідили запис: впевнені, що головні герої — росіяни, і навіть знають, де саме це відбулось.
Росіяни показали відео з неназваної місцевості в Україні. Видно, як дорогою ідуть троє чоловіків у військовій формі. У якийсь момент посеред дороги вибухає граната, скинута з дрона ЗСУ. Чоловік, який ішов посередині, отримує поранення, падає і починає махати руками. Після цього його "товариш" підходить і стріляє в голову. Фокус не публікує відео з етичних міркувань.
Казанський пояснив, що насправді на відео — ситуація, яка сталась у червні з російськими солдатами. 22 червня повідомлення про інцидент з'явилось у прокремлівському пабліку. Автор допису, росіянин, пояснив, що головні фігуранти — військові ЗС РФ. Також вказуються координати — це місцевість біля села Роботине у Запорізькій області (47.45879, 35.85104).
Антиурядове російське видання Meduza зібрало докази, що ідеться саме про солдатів РФ. Зокрема, координати дійства підтвердили OSINT-розслідувач Def Mon та головний редактор "Цензор.нет" Юрій Бутусов. Крім того, журналісти провели власне розслідування і навели ще один доказ: форма на військових — у кольорах саме російської, а не української армії. На подію також відреагували у російські військкори, ідеться у статті. Вони погоджуються, що на відео — люди у російській військовій формі, але впевнені, що це фейк України.
Зазначимо, Центр протидії дезінформації поки що не коментував фейковий репортаж, який росіяни бачили у прямому ефірі. Натомість аналітики дослідили фейк про Першу Леді, яку росіяни звинуватили у купівлі дорогоцінного авто. З'ясувалось, що за такою "інформацією" стоїть сайт, якому всього дев'ять днів, а відеосвідчення сфабриковані за допомогою технології deepfake.
Нагадуємо, 4 липня Фокус розповів про результати розслідування про Службу зовнішньої розвідки РФ, яка намагалась налякати європейців та посварити українців.