"Тихий убивця легень": популярні препарати можуть непомітно вбивати нас, заявили вчені
"Тихий убивця легень": популярні препарати можуть непомітно вбивати нас, заявили вчені

"Тихий убивця легень": популярні препарати можуть непомітно вбивати нас, заявили вчені

Останні дослідження наукового світу знову звернули увагу на кілька популярних препаратів, виявивши в них нову небезпеку. Цього разу під смертельною загрозою перебувають люди, які готуються до операцій.

Європейські медичні чиновники закликають пацієнтів, які приймають препарати GLP-1, такі як Ozempic, Wegovy, Mounjaro і Zepbound, повідомити своїх лікарів перед операціями, пов'язаними з анестезією або глибокою седацією. Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) випустило цю рекомендацію, щоб знизити ризик рідкісного респіраторного ускладнення, відомого як аспірація. Її рідкісність, тим не менш, не робить її менш небезпечною для життя, і ймовірність її розвитку лише підвищується, разом із прийняттям цих препаратів, пише Forbes.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Препарати GLP-1 використовуються для лікування діабету 2 типу та ожиріння, знижуючи рівень цукру в крові, зменшуючи A1C і пригнічуючи апетит. Вони також сповільнюють спорожнення шлунка, що дає змогу пацієнтам почуватися ситими протягом тривалішого часу. Однак така затримка спорожнення шлунка може призвести до того, що їжа залишається в шлунку навіть після голодування, що потенційно може призвести до аспірації під час операції.

Важливо Мільйони людей можуть втратити зір: у всьому винні популярні препарати, заявили вчені

Аспірація виникає, коли такі речовини, як їжа або рідина, випадково потрапляють у дихальні шляхи та легені, що може викликати серйозну інфекцію, яка називається аспіраційною пневмонією. Рекомендації EMA послідували після аналізу повідомлень про випадки, наукових досліджень і клінічних даних, які виявили "біологічно правдоподібний ризик" аспірації, пов'язаний з препаратами GLP-1, хоча прямого причинно-наслідкового зв'язку виявлено не було.

У зв'язку з цим EMA оновить інформацію про ці препарати, включивши в неї попередження про те, що пацієнти повинні інформувати своїх лікарів про використання GLP-1 перед операцією. Аспіраційна пневмонія, яку іноді називають "тихим вбивцею", може бути смертельно небезпечною, якщо її не лікувати. Люди, які швидко їдять, перенесли загальну анестезію, зазнають труднощів із ковтанням або мають інші фактори ризику, як-от вік, ослаблена імунна система або зловживання алкоголем, перебувають у групі підвищеного ризику.

Симптоми хвороби включають задишку, біль у грудях, кашель із кров'ю або гноєм і підвищення температури після їжі. Рекомендація EMA узгоджується з попередніми рекомендаціями інших медичних організацій. Американське товариство анестезіологів у 2023 році рекомендувало пацієнтам припинити приймання препаратів GLP-1 щонайменше за тиждень до операції, щоб знизити ризик регургітації та аспірації.

Аналогічним чином канадські дослідники запропонували припинити прийом цих препаратів за три тижні до анестезії у своєму дослідженні. Ці рекомендації з'явилися на тлі дедалі більшої уваги до препаратів GLP-1: із січня Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США розслідує потенційні побічні ефекти, включно з аспірацією. За даними некомерційної організації KFF, 12% дорослих американців використовували препарати GLP-1.

Раніше Фокус писав про 8 овочів, які зміцнять здоров'я і допоможуть скинути вагу. Багато людей буквально живуть на вагах, забуваючи про життєво важливий баланс вуглеводів в організмі. На щастя, вчені та дієтологи поспішають нагадати найкращих кандидатів для здорового схуднення.

Також Фокус писав про реальну ефективність полівітамінів від серцевих захворювань. Для багатьох людей здається заманливим отримати з однієї капсули всі необхідні мінерали та вітаміни за раз, але, як зазначають експерти, це так не працює.

Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.

Теги за темою
Здоров'я дослідження Медицина
Джерело матеріала
loader