Автори наукової статті вважають, що позаземних цивілізацій у Всесвіті надзвичайно мало.
Найбільшою загадкою нашого часу є питання про існування розумних інопланетян, тобто розвинених позаземних цивілізацій. Одні вчені продовжують наполягати на тому, що вони існують і їх просто потрібно знайти. Інші вважають, що ми самотні у Всесвіті. Автори нової статті, опублікованої в журналі International Journal of Astrobiology, вважають, що відповіддю на питання про те, чи існує позаземне розумне життя в космосі, може виявитися речення "або/або", пише Forbes.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Життя або має з'явитися, або ні
У своїй статті вчені стверджують, що на таких планетах, як наша, життя має або виникати за великий проміжок часу, або не виникати взагалі. Тобто космос може бути або порожнім, або перенаселеним, тоді як проміжні значення здаються надуманими.
В екологічних системах, чи то планета, чи то галактика, популяції розвиваються від певного початкового значення до стійкого стану рівноваги, коли середня кількість народжень і смертей за одиницю часу однакова, кажуть учені. Ця точка рівноваги є функцією рівня народжуваності та смертності, а основою існування екологічної системи.
За словами авторів, вони взяли класичний статистичний результат і застосували його до питання про життя у Всесвіті. Якщо провести серію експериментів, відповідь на які є двійковою (так/ні), і якщо немає будь-якої інформації про експерименти, то можна очікувати, що майже всі експерименти дадуть позитивний результат, або майже всі дадуть негативний.
Отримати проміжні, змішані результати малоймовірно, вважають учені. Цю ідею вперше запропонував Едвін Джейнс, творець теорії ймовірностей, що ґрунтується на роботах біохіміка Джона Голдейна.
Шанс виявити інопланетян дорівнює нулю
Незважаючи на це, багато шукачів позаземного розуму наполягають на тому, що життя в космосі є поширеним явищем. Але Холдейн вважав, що за ідентичних умов потрібно очікувати ідентичних результатів, кажуть автори. Тобто, можна було б очікувати, що якщо життя ймовірно існує, то воно буде всюди, а якщо воно дуже рідкісне, то його не буде ніде.
За словами вчених, було б дивно, якби половина всіх планетних систем мала технологічно розвинені цивілізації. Це означатиме, що невеликі зміни у властивостях цих планетних систем значною мірою змінять перспективи виникнення технологічних цивілізацій.
Вчені дійшли висновку, що якщо існує всього одна позаземна розумна цивілізація, то шанс її виявити дорівнює нулю.
Якби виникли розвинені позаземні цивілізації, їх, ймовірно, можна було б побачити в інфрачервоному спектрі світла, завдяки таким структурам як сфери Дайсона. Але нічого такого не було виявлено, кажуть учені.
Інопланетяни перебувають дуже далеко
Якщо навіть припустити, що позаземний розум зустрічається дуже рідко, то у Всесвіті існує приблизно трильйон галактик, а тому знайти інопланетян практично неможливо.
Автори статті вважають, що розвинені позаземні цивілізації, якщо й існують, то, найімовірніше, їх дуже і дуже мало, і вони розташовані дуже далеко одна від одної. Таким чином, вчені допускають ймовірність того, що інопланетяни можуть жити в іншій галактиці, а в нашій галактиці їх просто немає. Тобто Земля може бути єдиним заселеним світом у Чумацькому Шляху.
Фокус уже писав про те, як і коли NASA і SpaceX збираються знищити МКС. Міжнародна космічна станція працює вже понад 25 років і деякі її сегменти поступово виходять з ладу. Це означає, що скоро експлуатація станції буде завершена.
Також Фокус писав про те, що астрономи виявили унікальну планету, яка має найеліптичнішу еліптичну орбіту, серед усіх відомих світів. Але це ще не вся особливість цього газового гіганта.