За останні кілька років борода міцно вкоренилася в чоловічій моді та тепер вчені нарешті з'ясували, чому.
Те, що колись вважалося тимчасовим відродженням серед хіпстерів наприкінці 2000-х, тепер стало основною особливістю чоловічого підборіддя у всьому світі. За останні кілька десятиліть борода міцно вкоренилася в чоловічій моді. Утім, нове дослідження вважає, що справа не тільки в моді, є щось ще, що змушує чоловіків відрощувати бороду, пише IFLScience.
Нове дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Archives of Sexual Behavior, показує, що наявність бороди може корелювати з певною мотивацією до статусу, а також прихильністю до турботи про сім'ю.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Волосся на обличчі в людей є ознаками статевого диморфізму — у чоловіків воно виражене сильніше, ніж у жінок. Науці відомо для чого людям необхідні брови або вії, проте яку роль у житті людини відіграє борода?
Люди, як і інші примати соціальні істоти, що діють у групах різного розміру з багаторівневою соціальною організацією. І тепер учені виявили переконливі докази того, що борода насправді сигналізує про статус серед чоловіків, а також є привабливою для жінок. Наприклад, наявність бороди може позначити вік, домінування і місце в групі чоловіка — це свідчить про те, що чоловіки навмисно контролюють кількість і форму волосся на обличчі в рамках "стратегії самореклами".
Водночас відрощування бороди вимагає фінансових витрат, часу і зусиль. У результаті вчені зацікавилися, які психологічні чинники могли б мотивувати чоловіків відрощувати та підтримувати наявність бороди.
У новій роботі команда із Сілезького університету в Польщі та Падуанського університету в Італії виявила, що люди з різними типами волосся на обличчі наділяю чоловіків різними характеристиками, пов'язаними з "фундаментальними соціальними мотивами".
Наприклад, бородатих чоловіків вважають більш здоровими й кращими бійцями. Вони також вважаються такими, що заслуговують на довіру і є більш доброзичливими, водночас їх вважають більш агресивними та домінуючими. Усі ці фактори, на думку вчених, можуть вказувати на те, що наявність бороди в чоловіка вказує на кілька чинників — відповідність партнерським інтересам, прагнення статусу та турбота про здоров'я.
Дослідження також свідчать про те, що чоловіки з бородою мають вищі батьківські здібності, що вказує на потенційні мотиви турботи про сім'ю. У результаті команда припускає, що чоловіки відпускають бороду зовсім не тому, що це модно — насправді у них є неймовірна кількість інших причин, щоб зробити це.
Під час дослідження вчені опитали 414 чоловіків віком від 18 до 40 років. Реципієнти надали інформацію про своє волосся на обличчі, а також заповнили анкети, в яких вимірювали чотири основні чинники:
- мотивація до збільшення волосся;
- фундаментальні соціальні мотиви;
- гендерно-рольовий стрес;
- конкуренція з іншими чоловіками.
Загалом команда виявила, що чоловіки з більшою кількістю волосся на обличчі з більшою ймовірністю цінують підтримання довгострокових стосунків і більше зацікавлені в турботі про свою сім'ю, ніж чоловіки з меншою кількістю волосся на обличчі.
Автори дослідження визнають, що дослідження обмежене деякими факторами, а тому планують продовжити його, щоб усунути фактори, які могли вплинути на статистику.
Раніше Фокус писав про те, що вчені розповіли, що приваблює жінок — вуса чи борода.