Як CrowdStrike спричинила глобальний технологічний збій і чим компанія пов’язана з Україною
Як CrowdStrike спричинила глобальний технологічний збій і чим компанія пов’язана з Україною

Як CrowdStrike спричинила глобальний технологічний збій і чим компанія пов’язана з Україною

Як CrowdStrike спричинила глобальний технологічний збій і чим компанія пов’язана з Україною

Компанія забезпечує роботу систем у різних частинах світу.

П’ятничний глобальний технологічний збій призвів до призупинення авіарейсів, перебоїв у роботі платіжних систем, блокування доступу до сервісів Microsoft та проблем із низкою інших сервісів. На думку експертів, це був один із найбільших ІТ-збоїв в історії.

Причиною збоїв стала фірма з кібербезпеки під назвою CrowdStrike, яка надає програмне забезпечення для широкого спектру галузей. У 2019 році вона згадувалася у контексті скандальної розмови тодішнього очільника Білого дому Дональда Трампа і президента України Володимира Зеленського.

Оновлення одного з програмних продуктів компанії Falcon Sensor вийшло з ладу, в результаті чого комп'ютери під управлінням Windows зазнали збою, що призвело до серйозних технічних неполадок по всьому світу, пише The Guardian.

Що таке CrowdStrike

CrowdStrike – американська фірма з кібербезпеки, заснована в 2011 році і розташована в штаті Техас. Із моменту заснування компанія стрімко зростала, оскільки почала пропонувати широкий спектр послуг з безпеки за допомогою хмарного програмного забезпечення. Вона залучила мільйони доларів фінансування від потужних компаній Кремнієвої долини, зокрема і Google. У компанії працюють тисячі працівників і вона обслуговує підприємства в різних країнах світу.

За останнє десятиліття фірма стала надзвичайно успішною, її ринкова вартість на момент закриття ринку в четвер становила близько 83 мільярдів доларів, хоча під час торгів у п'ятницю ціна її акцій знизилася, впавши на 13% у п'ятницю.

Хоча основні продукти компанії призначені для блокування хакерів і шкідливого програмного забезпечення, CrowdStrike також найняли для розслідування великих витоків даних. У 2016 році Національний комітет Демократичної партії (DNC) доручив CrowdStrike розслідувати російський злам серверів політсили, а Sony Pictures найняла компанію для розслідування кібератаки 2014 року, пов'язаної з Північною Кореєю.

Як CrowdStrike спричинив глобальний збій

Глобальний збій пов'язаний з оновленням, яке CrowdStrike зробила для своєї платформи кібербезпеки – хмарного програмного продукту під назвою Falcon. Коли CrowdStrike випустила оновлення, яке взаємодіє з іншими частинами комп'ютерних систем і програмним забезпеченням, таким як продукти Microsoft Windows, це спричинило збій, який по суті вивів із ладу ці системи і їх широко використовуване програмне забезпечення в усьому світі.

Простіше кажучи, програмне забезпечення, призначене для захисту від збоїв і перебоїв у життєво важливих комп'ютерних системах, у підсумку заблокувало їхню роботу. Генеральний директор CrowdStrike Джордж Курц вибачився за перебої, які «сталися через помилку в коді».

«Це не пов'язано з порушенням безпеки або кібератакою. Проблему виявили, ізолювали та виправили. Ми направили клієнтів на портал підтримки для отримання останніх оновлень», – написав Курц в соцмережі X.

Згодом в етері програми NBC Today Курц заявив, що може пройти «деякий час», перш ніж системи повністю відновляться після збою, спричиненого його компанією.

Як CrowdStrike дотична до України

Розслідування CrowdStrike щодо електронний листів Демократичної партії відіграло невелику, але помітну роль у першому імпічменті Дональда Трампа і розслідуванні спеціального прокурора щодо втручання Росії у вибори 2016 року. Трамп, повторюючи широко відкинуту теорію змови про те, що CrowdStrike брала участь у ретельному приховуванні інформації від імені демократів, безглуздо запропонував українському президенту Володимиру Зеленському перевірити компанію, що стало частиною звинувачень у стилі «послуга за послугу», висунутих проти президента США.

У теорії змови, яку згадав Трамп, йдеться про те, що сервер демократів не був зламаний Росією, а був захований в Україні і нібито вся лінія щодо РФ була прийомом, аби заплямувати Трампа і допомогти його тодішній суперниці Гілларі Клінтон виграти вибори.

Як зазначали фактчекери, немає жодного «сервера демократів» в Україні. Спецслужби, Міністерство юстиції США та ФБР назвали Росію джерелом крадіжки інформації.

Однак, під час розмови з українським президентом, Трамп згадував, що фірмою CrowdStrike нібито володіє багатий українець. Насправді ж, один зі співзасновників компанії Дмитро Альперович є громадянином США, хоч і народився в Росії.

Нагадаємо, зранку 19 липня спостерігався збій в роботі і деяких українських компаній, зокрема «Нової пошти» та Sense Bank.

Джерело матеріала
loader