Верховна Рада, яка напередодні вирішила не збиратися у сесійній залі до серпня, пішла «не на канікули», заявив очільник парламенту Руслан Стефанчук. За версією спікера, народні депутати, зокрема, доопрацьовуватимуть законопроєкт №8371 про заборону в Україні релігійних організацій, пов’язаних з РФ.
Напередодні народні депутати заблокували трибуну парламенту, вимагаючи внести до порядку денного та прийняти закон, який фактично має заборонити діяльність Української православної церкви Московського патріархату. Тоді відбулася погоджувальна рада під час, якої вирішили закрити поточне засідання, а інші, заплановані на цей тиждень, не починати. Депутати, які блокували трибуну пообіцяли, що продовжать це робити і на наступних засіданнях, якщо першим питанням не стоятиме заборона УПЦ МП.
Зокрема, Стефанчук написав у Facebook, що «широко розтиражована заява про те, що нібито Верховна Рада України пішла на канікули, — не відповідає дійсності». При цьому він розповів, що з 24 лютого 2022, коли РФ почала повномасштабне вторгнення в Україну, ВРУ працює в режимі єдиного засідання.
«І за цей час жоден народний депутат України не отримав щорічної оплачуваної відпустки, оскільки під час воєнного стану Верховна Рада України не може мати «канікули», щорічні відпустки чи інші технічні перерви у своїй роботі», – написав Стефанчук.
При цьому він додав, що робота у сесійній залі не єдиний вид діяльності народних депутатів. Парламентарі, додав Стефанчук, ще працюють в комітетах, тимчасових слідчих комісіях, здійснюють інші заходи парламентського контролю, займаються міжпарламентською діяльністю тощо.
«З огляду на те, що вчора було ухвалено рішення сконцентруватися на доопрацюванні окремих положень Закону №8371 із метою його якнайшвидшого внесення та голосування у залі, парламентарії будуть займатись іншими видами діяльності, зокрема, і тісно пов’язаними з підготовкою цього законопроєкту. Тому ще раз — на жодні «канікули» з моменту повномасштабного вторгнення Верховна Рада України не ходила та не піде, до моменту нашої Перемоги!», – заявив Стефанчук.
Нагадаємо, 19 жовтня Верховна Рада підтримала в першому читанні урядовий законопроєкт №8371, що пропонує не допускати діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із Російською православною церквою. При цьому 72 народних депутати не взяли участі у голосуванні за пропозицію уряду, хоча були присутні на засіданні 19 жовтня та голосували за інші законопроєкти.
Після того, як законопроєкт проголосували у першому читанні, ексзаступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін писав, що лобістам інтересів Московського патріархату платять за годину 1400 доларів. За його словами, виплати йдуть з коштів ексдепутата Вадима Новинського. Водночас українські ЗМІ писали, що завадити ВРУ заборонити діяльність УПЦ МП мав відомий американський лобіст Вільям Берк-Вайт.
Законопроєкт «про заборону УПЦ МП» виглядав, м’яко кажучи, не як скальпель, а як мішок прострочених антибіотиків. А його наступна редакція — «виправлена й доповнена» під тиском обставин, «західних партнерів» і майбутніх змін у світовій політиці — може виявитися схожою на протокол паліативної допомоги. Чи означає це, що УПЦ Московського патріархату вдасться уникнути заборони, розбирається Катерина Щоткіна в статті «Адвокат диякона».