Вижити в найглибшій воді. Експерти розповіли головне правило, яке врятує життя
Вижити в найглибшій воді. Експерти розповіли головне правило, яке врятує життя

Вижити в найглибшій воді. Експерти розповіли головне правило, яке врятує життя

Утоплення є однією з основних причин випадкових смертей і тепер дослідники дали кілька порад, як зберегти своє життя.

Просте перебування поруч із синім простором може змусити нас відчути себе більш розслабленими, оскільки вода активізує парасимпатичну нервову систему, допомагаючи організму відпочивати й перетравлювати їжу. Цей заспокійливий ефект пояснює те, чому так багато людей знаходять радість і розраду в проведенні часу, пов'язаному з водою, пише Science Alert.

Водночас насолода відпочинком біля води може бути затьмарена тим, що утоплення є однією з основних причин випадкових смертей, перевершуючи пожежі та аварії на велосипедах. При цьому близько 40% інцидентів, як показує статистика, відбувається з людьми, які навіть не планували перебувати біля води, а випадково опинилися поруч.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Дані дослідників вказують на те, що в усьому світі чоловіки на 80% частіше тонуть, ніж жінки, особливо чоловіки середнього віку і підлітки. Дослідники вважають, що цей вищий ризик насправді зумовлений тим, що чоловіки, як правило, проводять більше часу у воді та поводяться більш ризиковано, наприклад, пірнають наодинці вночі, вживають алкоголь і нехтують рятувальними жилетами. Соціальний тиск і тенденція недооцінювати ризики також сприяють вищому рівню утоплення серед чоловіків.

У новому дослідженні команда вчених-нейробіологів під керівництвом старшої викладачки Університету Борнмута Джилл Неш зосередилися на тому, щоб поліпшити безпеку на воді за допомогою моделювання віртуальної реальності для запису мозкової активності під час занурення у воду.

Учені використовували емоційні датчики в розумних окулярах і змогли дізнатися, як емоційні навантаження, наприклад, страх під час віртуальної реальності під час несподіваного падіння у воду з човна. Автори дослідження зазначають, що планують продемонструвати свою технологію на виставці в серпні 2024 року, щоб акцентувати на ризиках перебування поблизу води, а також зібрати більше даних.

Дослідники вважають, що чоловіки демонструють інше сприйняття ризику і схильність до імпульсивної поведінки, в той час, як жінки більш обережні й схильні до безпеки та уникнення ризику.

Автори дослідження вважають, що несподіване потрапляння у воду, ймовірно, посилює ризики через ефект несподіванки. Крім того, ризики збільшуються через те, що в подібних ситуаціях люди, як правило, повністю одягнені, а це заважає їм впевнено плавати. Крім того, вони можуть боятися води.

Як не потонути

Дослідники зазначають, що в подібних ситуаціях основну роль відіграють інстинкти та те, як ми реагуємо на воду. Якщо людині вдасться розслабитися і плисти за течією, навіть якщо внутрішній голос радить слідувати проти течії.

При раптовому вході в холодну воду наші тіла автоматично реагують, підвищуючи нашу пильність і рівень адреналіну через шок від холодної води. Це змушує нас задихатися, затримувати дихання і намагатися плисти щосили до знемоги. Подолання цього інстинкту може врятувати вам життя.

Що потрібно робити:

  • відхиліть голову назад і тримайте вуха зануреними у воду, щоб дихальні шляхи залишалися відкритими;
  • не панікуйте;
  • обережно рухайте руками;
  • не хвилюйтеся, якщо ноги підуть під воду — у всіх різна плавучість;
  • розставте руки та ноги — це допоможе зберегти стійкість у воді.

Раніше Фокус писав про те, що в океані знайдено те, що вчені раніше не брали до уваги.

Теги за темою
дослідження вчені вода
Джерело матеріала
loader
loader