Рішення України запровадити санкції проти російської компанії "Лукойл" не загрожує енергетичній безпеці Угорщини та Словаччини. Транзит нафти через нафтопровід "Дружба" може продовжуватися навіть зараз, адже формально "Лукойл" перестає бути власником нафти на кордоні РФ з Україною.
Далі російська нафта вважається власністю європейських компаній-імпортерів. Про це заявив віце-президент Європейської комісії (ЄК) з торгівлі Валдіс Домбровскіс, передає Reuters.
Оцінка ЄК, за даними агентства, міститься у листі, адресованому міністрам закордонних справ Угорщини та Словаччини. Домбровскіс зокрема повідомив, що рішення ґрунтується на інформації, отриманій від угорської енергокомпанії MOL.
"Нафта переходить у власність торгових компаній на російсько-українському кордоні, у зв'язку з чим не підпадає під санкції... Служби Єврокомісії попередньо дійшли висновку, що термінові консультації, мабуть, не є виправданими, оскільки наразі немає жодних ознак безпосереднього ризику для безпеки постачання", – йдеться у повідомленні.
Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль після переговорів зі своїм словацьким колегою Робертом Фіцо заявляв, що Україна залишається надійним транзитером, "але тільки для тих країн , які цінують свободу та верховенство права"... Загроза - Росія, її гібридна енергетична війна проти словацького народу, її шантаж та політичні ультиматуми", – пояснив Шмигаль.
Нагадаємо, у другій половині липня Угорщина та Словаччина заявили про припинення постачання через Україну нафти від російської компанії "Лукойл", внесеної до списку санкцій РНБО. Тому обидві країни звинуватили Україну в порушенні Угоди про асоціацію в ЄС та звернулися до Єврокомісії з вимогою розпочати консультації щодо торговельної частини цієї угоди з Україною. Крім того, ряд високопоставлених словацьких політиків вдалися до шантажу та погроз:
- прем'єр-міністр Роберт Фіцо заявив, що це "кризова ситуація і Словаччина не має наміру бути заручником українсько-російських відносин" і підтримав Угорщину у рішенні заблокувати європейський фонд для військової допомоги Україні;
- міністр закордонних справ Юрай Бланар звинуватив Єврокомісію у умисному затягуванні часу на вирішення ситуації;
- міністр оборони Роберт Каліняк та президент Пітер Пеллегріні пригрозили припиненням постачання електроенергії та автогазу в Україну. Втім, таким постачанням займаються переважно приватні компанії, які на цьому заробляють.
Спікер Міністерства закордонних справ (МЗС) України Сергій Тихий заявляв, що Україна готова взяти участь у консультаціях щодо вирішення конфлікту з Угорщиною та Словаччиною. Головна умова – такі консультації мають бути скликані на загальноєвропейському рівні.
Як повідомляв OBOZ.UA, в Угорщині зажадали від України послаблення санкцій проти РФ. В обмін уряд Орбана обіцяє розблокувати європейський фонд військової допомоги нашій країні.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!