Ось уже майже 4,5 роки, як в Україні зареєстрували перший випадок коронавірусу. За цей час COVID-19 став як би сезонним, подібно до грипу, і мутував у різні варіанти. Від перших штамів, таких як Альфа та Дельта, до новинок на кшталт Кракена та ФЛіРТ – що ж стоїть за цими іменами?
Спочатку вірус SARS-CoV-2 був просто позначений буквами та цифрами – типу A.1 або B.2.27, розповідають у МОЗ. Це була технічна система, зручна для вчених, але складна простих людей.
Тому, щоб зробити назви зрозумілішими, стали використовувати географічні назви, наприклад, "британський" або "південноафриканський" варіанти.
Однак такі назви могли призводити до негативних асоціацій із певними країнами. Тому у 2021 році Всесвітня організація охорони здоров'я вирішила спростити справу та почати використовувати літери грецького алфавіту: Альфа, Бета, Гамма та Дельта. Це допомогло уникнути плутанини та негативних стереотипів.
Омікрон та його різноманіття
Коли з'явився Омікрон система знову ускладнилася. Омікрон поєднував безліч мутацій, що зробило його особливо заразним і здатним оминати імунітет.
В результаті з'явилися нові підтипи, такі як XBB.1.5. Щоб легше було інформувати людей, цьому підтипу надали ім'я Кракен – на честь міфічного морського чудовиська, бо він був особливо агресивним.
Цікаві імена для нових варіантів
Наступним відомим варіантом став Пірола (BA.2.86), який отримав ім'я через 30 мутацій у його структурі. Ім'я Пірола пов'язане з астероїдом та поєднанням літер грецького алфавіту.
А ось ФЛіРТ (FLiRT) – це не про флірт, а про мутації у шиповому білку вірусу (F 456L, V1104 L та R 346 T). Ці мутації допомагають вірусу краще уникати нашого імунітету, що робить його складнішим для боротьби.
Крім того, Знай.ua повідомляв, вчені знайшли ліки від раку і ВІЛ - вакцина проти коронавірусу може перемогти смертельні хвороби