На Всеукраїнському аграрному форумі, ініційованому Офісом президента України та урядом, учасники ВАР закликали владу до термінових дій на підтримку агросектору в умовах війни.
Андрій Дикун, голова Всеукраїнської аграрної ради, акцентував на необхідності заморозити виплати по кредитним боргам на час війни для аграріїв окупованих та деокупованих територій та розширити державну пільгову програму кредитів «5-7-9» для всіх учасників агросектору.
«Ми просимо заморозити борги по кредитам на період воєнного стану. У парламенті є законопроєкт №11180-1 («Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо кредитування на період дії воєнного стану), який допоможе аграріям розпочати діяльність, посилити економіку держави та сплатити борги по кредитам. Прийміть його, зніміть зашморг з людей, бо ми вже маємо приклади суїцидів серед аграріїв через банківський тиск. Вони і так все втратили. Ви, як держава, маєте можливість зберегти життя та бізнес найкращих керівників галузі. Тим паче, лише за перше півріччя 2024 року українські банки заробили 79 млрд грн. Друге питання: державна пільгова програма кредитів «5-7-9». Так, це дуже важлива і потрібна програма, і ми всі за неї вдячні. Але кредитні ліміти по ній збільшили лише для тваринництва. Ми просимо збільшити їх для всіх аграріїв. Також давайте створимо робочу групу і напрацюємо пропозиції для дії програми «5-7-9» для аграріїв тимчасово окупованих та деокупованих територій», - наполягав Андрій Дикун.
Разом з тим, очільник найбільшої аграрної асоціації України закликав владу до справедливості у збільшенні податків та наголосив: - «Ми, аграрії, за те, щоб платити податки та збільшувати їх на час війни для посилення обороноздатності України. Але збільшувати не для тих, хто і так постійно платить. Знайдіть спочатку тих, хто в тіні та не сплачує. Має бути справедливе рішення». Також Андрій Дикун наголосив на необхідності боротьби з корупцією у податковій та митниці.
Сергій Рибалко, учасник Всеукраїнської аграрної ради з Херсонщини, підприємство якого знаходиться в окупації, підкреслив проблему відсутності справедливості з боку Національного банку України та Мінфіну, зокрема щодо замороження кредитів і підтримки підприємців, які втратили бізнес.
«Ми з вами, ось таким складом як ви зараз приїхали на форум, вже збиралися півроку назад та розробляли заходи для окупованих і деокупованих територій, і ви їх не прийняли. Нічого не змінилося. Аграріїв з цих територій судять за борги, банки не виконують ваші рекомендації, а позиція НБУ – зневага аграріїв, які переїхали з окупованих територій і готові працювати. Чому не зробити пільгові кредити для цих людей? Що вам заважає? Мінфін різко виступив проти! Сподіваємося, що ви, як держава, зміните свою позицію на користь українських людей. Також сподіваємося на підтримку Нацбанком законопроєкту №11180-1», - наголосив у своєму виступі Сергій Рибалко.
Присутні аграрії навели численні приклади несправедливого ставлення банків до до сільськогосподарських підприємств. Вони закликали владу дослухатися до звернень постраждалих компаній, прийняти вищезазначені пропозиції та діяти на користь українського агробізнесу. Це питання не лише виживання галузі, а й національної економічної безпеки.
У форумі взяли участь представники аграрного бізнесу та асоціацій, виконуючий обов'язки Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, його заступник Віталій Головня, голова Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду, голова Кіровоградської ОВА Андрій Райкович, заступники Міністра економіки Тарас Качка та Надія Бігун, заступник Міністра фінансів Олександр Кава, Дадашова Первін, директор Департаменту фінансової стабільності НБУ, представники Міністерства закордонних справ України та міжнародних організацій.